REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małopolska Karta Aglomeracyjna dla Krakowa i Tarnowa

Subskrybuj nas na Youtube
Małopolska Karta Aglomeracyjna dla Krakowa i Tarnowa.
Małopolska Karta Aglomeracyjna dla Krakowa i Tarnowa.

REKLAMA

REKLAMA

14 grudnia 2015 r. rusza system Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. Przy użyciu karty zbliżeniowej lub aplikacji mobilnej użytkownicy będą mogli skorzystać z przejazdu koleją regionalną oraz komunikacją miejską w Krakowie i Tarnowie. Co więcej będą mogli również skorzystać z usługi parkingowej "Park&Ride" w obu miastach.

Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) dla Krakowa i Tarnowa

Od 14 grudnia pasażerowie będą mogli korzystać z Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA), pozwalającej na przejazdy koleją regionalną oraz komunikacją publiczną w Krakowie i Tarnowie. Dokument będzie miał formę karty zbliżeniowej, a także aplikacji mobilnej.

REKLAMA

Jak poinformował dziennikarzy we wtorek marszałek województwa Jacek Krupa, inauguracja MKA została skoordynowana z wejściem w życie nowego rozkładu na kolei, w którym pojawi się nowe połączenie realizowane przez Koleje Małopolskie w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej: Kraków – Słomniki – Miechów – Sędziszów. Karta będzie obsługiwała też bilety na inne połączenia kolejowe wykonywane przez tego przewoźnika, a także Przewozy Regionalne.

Zobacz też: Program Rozwoju Infrastruktury Transportowej Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014–2020

Użytkownicy karty będą mogli zapisać na niej bilety na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także usługi parkingowe „Park&Ride” w Krakowie (parking Czerwone Maki) i Tarnowie (parking wielopoziomowy prze Dworcu PKP zostanie otwarty 4 grudnia). Po rozpoczęciu sezonu rowerowego za pomocą karty będzie można też wypożyczać rowery w krakowskim systemie KMK Bike.

„Jest to system na miarę czasów, w jakich żyjemy, bo wszyscy z nas posługują się kartami i smartfonami” - zaznaczył Krupa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Małopolska Karta Aglomeracyjna ma formę bezpiecznej karty zbliżeniowej. Użytkownicy będą mogli ją za darmo wyrobić za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl) lub otrzymać w punkcie obsługi klienta (Kraków, ul. Krakowska 7). Kartę będzie można doładować w 22 automatach MKA, które zostały umieszczone w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku Okocimiu, Skawinie, Słownikach i Miechowie.

Od wtorku można pobierać kartę w postaci aplikacji mobilnej dla smartfonów z systemami iOS, Android i Windows Phone. Do 14 grudnia aplikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie – nie można za jej pomocą zakupić biletu, ale użytkownicy mogą się przez ten czas oswajać z interfejsem.

Zobacz też: Na których trasach pociągi będą jeździły szybciej od połowy grudnia 2015?

Marszałek zaznaczył, że system MKA jest gotowy do użytku, ale w przyszłości będzie rozbudowywany o nowe funkcjonalności np. bilety na prywatny transport zbiorowy czy bilety wstępu do muzeów. Będzie go można wyposażyć także w usługi typu e-urząd czy e-zdrowie. Te rozwiązania zostaną wprowadzone w kolejnym etapie, który ma zostać zrealizowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.„To niezwykle ważny projekt, ponieważ dotyczy wielu dziedzin życia społeczno-gospodarczego regionu” - ocenił.

Opracowanie, wdrożenie i uruchomienie systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej kosztowało blisko 18,5 mln zł, z czego 85 proc. stanowiła dotacja ze środków unijnych. Przetarg na inwestycję wygrało konsorcjum firm Unicard i AMG.

Według przedstawionych szacunków z karty będzie korzystało ok. 80 tys. użytkowników w przeciągu 2-3 lat. Zdaniem przedstawicieli konsorcjum wykonującego system, w przyszłości aplikacja na smartfony będzie wypierać tradycyjne karty. (PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA