REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega transport intermodalny?

Na czym polega transport intermodalny?
Na czym polega transport intermodalny?

REKLAMA

REKLAMA

Czy odpowiedzią na pytanie, w którą stronę powinny zmierzać firmy z branży logistycznej jest rozwój transportu intermodalnego?

Na poprawę konkurencyjności polskiej gospodarki w dużym stopniu wpływa transport. Jakie inicjatywy należy podjąć by stał się on jeszcze bardziej wydajny, a Polska mogła konkurować z państwami Europy i świata. Odpowiedzią na konieczność innowacyjnego podejścia do konkurencyjności, jest transport intermodalny, który może być  perspektywą dalszego rozwoju branży TSL.

REKLAMA

Zobacz też: Zmiany w przepisach akcyzowych od 1 stycznia 2016 r.

Na czym polega transport intermodalny?

Transport intermodalny, polega na przewozie jednej jednostki ładunkowej więcej niż jedną gałęzią transportu. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient, ma możliwość zlecenia dostarczenia towaru w każde miejsce na świecie z wykorzystaniem transportu samochodowego, kolejowego, morskiego czy lotniczego. Niwelowanie granic oraz barier na drodze ładunków, daje wiele możliwości rozwoju handlu zagranicznego, a co za tym idzie wzrostu przychodów i rozwoju gospodarki.

Potencjał transportu intermodalnego

Potencjał transportu intermodalnego, przyczynić się może do wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw z branży TSL, ale również innych, które korzystają z usług transportowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Inwestycje w rozwój transportu intermodalnego, to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw i gospodarki. Pominięcie etapów przeładowań ładunku zmniejsza ryzyko uszkodzenia przesyłki, a przez to ewentualność możliwych reklamacji oraz strat finansowych. – mówi Sławomir Woźniak, dyrektor ds. sprzedaży marki SOOT. Współczesne podejście do logistyki i łańcucha dostaw, wymusza ocenianie całości procesu. Dlatego połączenie wszystkich form transportu odgrywa kluczową rolę w wyznaczaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Celem nadrzędnym jest zadowolenie klienta, a to jest zauważalne w momencie szybkiego i taniego transportu.  

Poza korzyściami finansowymi, są jeszcze inne, w tym ekologiczne. Poprzez zróżnicowane środki transportu (kolejowy, lotniczy, morski) drogi są mniej zatłoczone, a przez to bezpośrednio wpływa na ochronę środowiska. Właśnie ten aspekt decyduje o tym, że ta forma transportu jest promowana w państwach członkowskich Unii Europejskiej. 

Zobacz też: Wymogi pozwalające opodatkować daną transakcję jako eksport towaru z terytorium Polski

Transport intermodalny w Polsce

Pomimo niezaprzeczalnych plusów tej formy transportu, nadal jest on mało popularny w Polsce. Głównym ograniczeniem w rozwoju usług intermodalnych jest słaba infrastruktura kolejowa oraz brak współpracy między poszczególnymi podmiotami na rynku transportu krajowego. Można również dostrzec ograniczenia IT, związane z brakiem sprzężenia systemów poszczególnych przewoźników w jeden, który umożliwiałby informowanie o czasie realizacji czy statusie przesyłek towarów.

Zobacz też: Jak ograniczyć koszty paliwa w spedycji?

- W ramach działań Polityki Transportowej Państwa kluczowym elementem jest promowanie wdrażania rozwiązań, systemów informacyjnych, które pozwolą usprawnić rozwiązania transportu w naszym kraju. – kontynuuje Sławomir Woźniak. Warto się skupić na tym, ponieważ znajdujemy się na przecięciu szlaków tranzytowych w Europie. Tylko te firmy, które postawią na tę formę transportu i zaczną w nią inwestować, będą mogły spełnić oczekiwania rynku i walczyć o wysoką pozycję w branży.

Źródło: Materiały prasowe SOOT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA