Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich będzie podlegać resortowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej
REKLAMA
REKLAMA
Urzędy morskie i żeglugi śródlądowej, Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich, okręgowe inspektoraty rybołówstwa to m.in. instytucje, które będą podlegać resortowi gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - zapowiedział w Sejmie szef tego ministerstwa Marek Gróbarczyk.
REKLAMA
Zobacz też: Kradzież wyrobów a odpowiedzialność przewoźnika
W czwartek w Sejmie posłowie PO Arkadiusz Marchewka i Kinga Gajewska pytali, jakie instytucje będzie nadzorowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
"Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będą podlegać następujące instytucje: terenowe organy administracji morskiej, czyli urzędy morskie, (...) urzędy żeglugi śródlądowej oraz organy: Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich, Centralna Komisja Egzaminacyjna, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) oraz izby morskie. Do tego również Instytut Morski w Gdańsku i obydwie akademie morskie" - podkreślił Gróbarczyk.
Zobacz też: Zysk netto PKP Cargo w trzecim kwartale 2015 r.
Dodał, że w nadzorze jego resortu będą też okręgowe inspektoraty rybołówstwa oraz Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni, a także Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
Jak mówił, obecnie trwają prace legislacyjne związane z wypracowaniem zasad nadzoru właścicielskiego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nad państwowymi przedsiębiorstwami oraz spółkami z udziałem Skarbu Państwa.
"Założeniem utworzenia ministerstwa jest stworzenie nowoczesnego i efektywnego administracyjnie podmiotu zarządzania gospodarką morską. To zaś wymaga również rozszerzenia uprawnień właścicielskich na podmioty komercyjne, które funkcjonują w obszarze działania ministerstwa" - zaznaczył minister. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA