REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych

W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych. Fot. Fotolia
W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przewozy ładunków ogółem w październiku spadły o 0,5 proc. rdr, a przeładunki w portach spadły o 22,1 proc. rdr.

W październiku 2015 r. sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem obniżyła się rdr o 1,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 6,9 proc. i spadku we wrześniu 2015 r. o 1,1 proc. - podał GUS. Przewozy ładunków ogółem w październiku spadły o 0,5 proc. rdr, a przeładunki w portach spadły o 22,1 proc. rdr.

REKLAMA

"Spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem zmniejszenie sprzedaży w skali roku obserwowano w transporcie kolejowym (o 2,2 proc.), magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 0,7 proc.) oraz transporcie samochodowym (o 0,1 proc.)" - napisano w raporcie GUS.

"W okresie styczeń–październik br. sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem była o 1,0 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku" - dodano.

Zobacz też: Koszt instalacji LPG, a zwrot inwestycji

PRZEWOZY ŁADUNKÓW W DÓŁ O 0,5 PROC. RDR

Z danych GUS wynika, że przewozy ładunków ogółem w październiku 2015 r. wyniosły 45,7 mln ton, tj. o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Spadek przewozów obserwowano w transporcie kolejowym oraz wodnym. Wzrost notowano natomiast w transporcie samochodowym oraz rurociągowym" - napisano.

Od początku roku łącznie przewieziono 407,4 mln ton ładunków, tj. o 2,5 proc. więcej niż w okresie dziesięciu miesięcy ub. roku.

REKLAMA

W transporcie kolejowym w październiku 2015 r. przewozy ładunków zmniejszyły się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 2,2 proc., do 21,2 mln ton. W okresie styczeń–październik br. notowano spadek przewozów ładunków o 1,9 proc. w skali roku, do 185,7 mln ton. Średniodobowe przewozy ładunków w październiku 2015 r. były większe niż przed miesiącem o 0,1 proc. (wobec wzrostu o 0,5 proc. przed rokiem).

Transportem samochodowym zarobkowym w październiku 2015 r. przewieziono 18,4 mln ton ładunków, tj. o 1,0 proc. więcej niż przed rokiem, a w okresie styczeń-październik 167,8 mln ton, tj. odpowiednio więcej o 7,0 proc.

"Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku o 5,6 proc." - napisano w nocie GUS.

GUS podaje, że transportem rurociągowym w październiku 2015 r. przetłoczono 5,0 mln ton ropy i produktów naftowych (o 4,0 proc. więcej niż przed rokiem), a w okresie dziesięciu miesięcy 2015 br. – 45,6 mln ton (o 9,7 proc. więcej niż rok wcześniej).

Przewozy ładunków transportem morskim w październiku br. zmniejszyły się o 0,1 proc. w skali roku do 0,6 mln ton. Od początku roku żeglugą morską przewieziono 5,2 mln ton ładunków (o 4,7 proc. mniej niż przed rokiem).

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

PRZEŁADUNKI W PORTACH W DÓŁ O 22,1 PROC. RDR

Z danych GUS wynika, że w portach morskich w październiku br. przeładowano 5,3 mln ton ładunków, tj. o 22,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

"Głęboki spadek (po wysokim wzroście przed rokiem) notowano w przeładunkach kontenerów – o 49,5 proc. do 1,1 mln ton. Zmniejszyły się również przeładunki w grupie ładunków masowych suchych – o 17,8 proc. do 1,7 mln ton oraz masowych ciekłych – o 14,0 proc. do 1,5 mln ton (w tym ropy naftowej o 14,4 proc. do 1,4 mln ton)" - napisano w raporcie.

"Zwiększyły się natomiast przeładunki pozostałych ładunków drobnicowych – o 38,8 proc. oraz ładunków tocznych – o 9,7 proc." - dodano.

W okresie styczeń–październik w portach morskich przeładowano 58,5 mln ton ładunków, tj. o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla inwalidy w 2016 r?

KONIUNKTURA W TRANSPORCIE DODATNIA, ALE SŁABSZA MDM

GUS podaje, że w listopadzie 2015 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie dodatnim, choć niższym niż przed miesiącem.

"Negatywne, wobec pozytywnych w październiku, są bieżące i przyszłe oceny popytu i sprzedaży. Bardziej pesymistyczne są prognozy sytuacji finansowej, przy mniej korzystnych niż przed miesiącem ocenach bieżących w tym zakresie" - napisano w raporcie.

"Ceny usług transportowych mogą spadać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w październiku br. Przedsiębiorcy nie zapowiadają zmian w poziomie zatrudnienia" - dodano. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

REKLAMA

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA