REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych

W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych. Fot. Fotolia
W październiku 2015 r. odnotowaliśmy spadek w sprzedaży usług transportowych. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przewozy ładunków ogółem w październiku spadły o 0,5 proc. rdr, a przeładunki w portach spadły o 22,1 proc. rdr.

W październiku 2015 r. sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem obniżyła się rdr o 1,3 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 6,9 proc. i spadku we wrześniu 2015 r. o 1,1 proc. - podał GUS. Przewozy ładunków ogółem w październiku spadły o 0,5 proc. rdr, a przeładunki w portach spadły o 22,1 proc. rdr.

REKLAMA

"Spośród grup o znaczącym udziale w transporcie ogółem zmniejszenie sprzedaży w skali roku obserwowano w transporcie kolejowym (o 2,2 proc.), magazynowaniu i działalności usługowej wspomagającej transport (o 0,7 proc.) oraz transporcie samochodowym (o 0,1 proc.)" - napisano w raporcie GUS.

"W okresie styczeń–październik br. sprzedaż usług w jednostkach transportu ogółem była o 1,0 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. roku" - dodano.

Zobacz też: Koszt instalacji LPG, a zwrot inwestycji

PRZEWOZY ŁADUNKÓW W DÓŁ O 0,5 PROC. RDR

Z danych GUS wynika, że przewozy ładunków ogółem w październiku 2015 r. wyniosły 45,7 mln ton, tj. o 0,5 proc. mniej niż przed rokiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Spadek przewozów obserwowano w transporcie kolejowym oraz wodnym. Wzrost notowano natomiast w transporcie samochodowym oraz rurociągowym" - napisano.

Od początku roku łącznie przewieziono 407,4 mln ton ładunków, tj. o 2,5 proc. więcej niż w okresie dziesięciu miesięcy ub. roku.

REKLAMA

W transporcie kolejowym w październiku 2015 r. przewozy ładunków zmniejszyły się w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku o 2,2 proc., do 21,2 mln ton. W okresie styczeń–październik br. notowano spadek przewozów ładunków o 1,9 proc. w skali roku, do 185,7 mln ton. Średniodobowe przewozy ładunków w październiku 2015 r. były większe niż przed miesiącem o 0,1 proc. (wobec wzrostu o 0,5 proc. przed rokiem).

Transportem samochodowym zarobkowym w październiku 2015 r. przewieziono 18,4 mln ton ładunków, tj. o 1,0 proc. więcej niż przed rokiem, a w okresie styczeń-październik 167,8 mln ton, tj. odpowiednio więcej o 7,0 proc.

"Potencjał przewozowy transportu samochodowego zarobkowego zwiększył się od początku roku o 5,6 proc." - napisano w nocie GUS.

GUS podaje, że transportem rurociągowym w październiku 2015 r. przetłoczono 5,0 mln ton ropy i produktów naftowych (o 4,0 proc. więcej niż przed rokiem), a w okresie dziesięciu miesięcy 2015 br. – 45,6 mln ton (o 9,7 proc. więcej niż rok wcześniej).

Przewozy ładunków transportem morskim w październiku br. zmniejszyły się o 0,1 proc. w skali roku do 0,6 mln ton. Od początku roku żeglugą morską przewieziono 5,2 mln ton ładunków (o 4,7 proc. mniej niż przed rokiem).

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

PRZEŁADUNKI W PORTACH W DÓŁ O 22,1 PROC. RDR

Z danych GUS wynika, że w portach morskich w październiku br. przeładowano 5,3 mln ton ładunków, tj. o 22,1 proc. mniej niż rok wcześniej.

"Głęboki spadek (po wysokim wzroście przed rokiem) notowano w przeładunkach kontenerów – o 49,5 proc. do 1,1 mln ton. Zmniejszyły się również przeładunki w grupie ładunków masowych suchych – o 17,8 proc. do 1,7 mln ton oraz masowych ciekłych – o 14,0 proc. do 1,5 mln ton (w tym ropy naftowej o 14,4 proc. do 1,4 mln ton)" - napisano w raporcie.

"Zwiększyły się natomiast przeładunki pozostałych ładunków drobnicowych – o 38,8 proc. oraz ładunków tocznych – o 9,7 proc." - dodano.

W okresie styczeń–październik w portach morskich przeładowano 58,5 mln ton ładunków, tj. o 2,8 proc. więcej niż przed rokiem.

Zobacz też: Co grozi za parkowanie na miejscu dla inwalidy w 2016 r?

KONIUNKTURA W TRANSPORCIE DODATNIA, ALE SŁABSZA MDM

GUS podaje, że w listopadzie 2015 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie dodatnim, choć niższym niż przed miesiącem.

"Negatywne, wobec pozytywnych w październiku, są bieżące i przyszłe oceny popytu i sprzedaży. Bardziej pesymistyczne są prognozy sytuacji finansowej, przy mniej korzystnych niż przed miesiącem ocenach bieżących w tym zakresie" - napisano w raporcie.

"Ceny usług transportowych mogą spadać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w październiku br. Przedsiębiorcy nie zapowiadają zmian w poziomie zatrudnienia" - dodano. (PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA