Przetarg na modernizację linii kolejowej Poznań-Piła
REKLAMA
REKLAMA
PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację 93 km linii z Poznania do Piły. Dzięki inwestycji czas podróży między miastami ma się skrócić o 40 minut. Koszt modernizacji trasy szacowany jest na ok. pół miliarda zł.
REKLAMA
Zobacz też: Przetargi na projekt i budowę drogi S6 między Lęborkiem, a Gdynią
Dzięki inwestycji prędkość pociągów osobowych zwiększy się do 120 km/h i z trasy będzie mogło korzystać więcej składów. Wykonanie prac zostało zaplanowane na lata 2016-2019.
Jak przekazał w środę PAP członek zarządu ds. realizacji inwestycji w PKP PLK Marcin Mochocki, „realizacja tego projektu poprawi transport kolejowy w Wielkopolsce, w tym ruch aglomeracyjny”.
„Przetarg na linię Poznań-Piła jest kolejnym postępowaniem, które PLK ogłasza we wrześniu w Ramach Wielkiej Ofensywy Inwestycyjnej. To jednocześnie pierwszy przetarg z Regionalnych Programów Operacyjnych nowej perspektywy” – dodał.
Zobacz też: Przetargi na obwodnice Stalowej Woli i Niska
Modernizacja linii finansowana będzie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. Inwestycja jest jednym z tzw. projektów kluczowych WRPO.
REKLAMA
Wicemarszałek województwa wielkopolskiego Wojciech Jankowiak powiedział PAP, że jest zadowolony z informacji o ogłoszeniu przetargu. „Nie spodziewałem się, że tak szybko zadziałają. Można się tylko cieszyć, że PKP przyspiesza. Pieniądze na ten cel w programie są zabezpieczone” – dodał.
Jankowiak przypomniał jak w złym stanie jest obecnie trasa kolejowa łącząca stolicę Wielkopolski z Piłą, która jest wiodącym ośrodkiem w północnej części regionu. „Ze względu na stan torów, na pewnych odcinkach, są ograniczenia prędkości do 30, 40 km/h” – mówił.
W ramach projektu, poza torami przebudowanych zostanie 12 mostów i wiaduktów, 50 przejazdów kolejowych. Powstaną też nowe przejścia podziemne i nowoczesne perony dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.
PKP PLK podają, że modernizacja trasy zakłada poprawę komfortu podróży. Przebudowane perony będą wyposażone w wiaty, nowe oznakowanie i oświetlenie, a także system informacji. W Chodzieży i Pile dodatkowo w przejściach podziemnych zostaną zainstalowane windy. Poziom bezpieczeństwa mają poprawić nowe urządzenia sterowania ruchem i modernizacja kilkudziesięciu przejazdów kolejowo-drogowych. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA