REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna

Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna.
Zabezpieczenie wykonania usługi transportowej – kaucja gwarancyjna.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Przewoźnik będący podatnikiem zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce, zawarł umowę o świadczenie usługi transportu towarów z Warszawy do Paryża na rzecz kontrahenta z Francji. W celu zabezpieczenia zapłaty przewoźnik zażądał wpłacenia przez usługobiorcę kaucji gwarancyjnej w wysokości 1.000 euro. Po wykonaniu przedmiotowej usługi transportowej i otrzymaniu zapłaty zgodnie z umową kaucja gwarancyjna została zwrócona podmiotowi z Francji. Jakie są skutki wpłacenia i zwrotu ww. kaucji gwarancyjnej na gruncie ustawy o VAT?

Zasady i warunki stosowania kaucji gwarancyjnej nie są regulowane prawnie, lecz wynikają głównie z praktyki gospodarczej. Kaucja gwarancyjna jest zastrzegana w umowie i uiszczana w celu zabezpieczania zobowiązania. W przypadku zrealizowania takiego zobowiązania zgodnie z treścią umowy, kaucja jest co do zasady zwracana wpłacającemu. W przypadku jednak gdy zobowiązanie nie zostanie wykonane prawidłowo przez ten podmiot, kaucja jest zatrzymywana przez odbiorcę świadczenia jako odszkodowanie za niewywiązanie się z umowy.

REKLAMA

Zobacz też: Jak ułatwić sobie odzyskanie VAT z transportu międzynarodowego

Zgodnie z definicją słownikową pojęcie kaucji oznacza „sumę pieniężną złożoną jako gwarancja dotrzymania zobowiązania”. Kaucja ma na celu jedynie zabezpieczenie prawidłowego wykonania zobowiązania i może być wykorzystana przez odbiorcę tego świadczenia w ściśle określonym przypadku (tj. naruszenia zobowiązania przez wpłacającego). Oznacza to, że wpłacona kwota kaucji pełni jedynie funkcję gwarancyjną i jako taka nie stanowi zapłaty za czynność opodatkowaną. Jeśli  kaucja podlega zwrotowi klientom w związku z prawidłowym wykonaniem zobowiązania (np. uiszczeniem pełnej ceny za wykonaną usługę – jak w analizowanym przypadku), wówczas płatności tej nie można uznać za kwotę należności zaliczoną na poczet wynagrodzenia za przyszłe świadczenie. W takim przypadku kaucji gwarancyjnej nie można uznać za przedpłatę. A zatem, wpłata kaucji gwarancyjnej w celu zabezpieczenia transakcji, ani też jej późniejszy zwrot (w związku z prawidłowym wykonaniem zobowiązania) nie rodzą obowiązku podatkowego na gruncie podatku VAT

Zobacz też: Usługa transportu towarów realizowana na życzenie klienta – podatek VAT

REKLAMA

W orzecznictwie sądów administracyjnych podkreśla się, że kaucja (nie zaliczana na poczet ceny) pełni rolę gwarancji, nie zaś wynagrodzenia za czynność opodatkowaną. Np. w wyroku z 15.07.2014 r. (sygn. III SA/Wa 2347/13) WSA w Warszawie orzekł, że: „(...) kaucja jest opłatą pełniącą funkcję zabezpieczenia pobieranego na wypadek niepokrycia przez klienta wyrządzonej szkody. Nie jest uiszczana na poczet wypożyczeń i innych usług, lecz stanowi gwarancję zrekompensowania mogącej powstać straty. Nie ma również bezzwrotnego charakteru, a to oznacza, iż pomimo świadczenia usług na rzecz czytelnika nie jest zatrzymywana jako wynagrodzenie za te usługi”. Podobne stanowisko prezentują organy podatkowe, które podkreślają, że kaucja gwarancyjna w chwili jej wpłaty nie generuje obowiązku podatkowego (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26.06.2014 r., sygn. ITPP1/443-433/14/DM  czy też interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10.06.2014 r., sygn. IPTPP4/443-201/14-2/ALN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Powyższe oznacza, że otrzymana przez polskiego przewoźnika kwota kaucji gwarancyjnej, która następnie została zwrócona na rzecz francuskiego nabywcy nie stanowi zapłaty za żadną czynność opodatkowaną VAT. Zarówno wpłata tej należności usługodawcy, jak i jej zwrot po prawidłowym wykonaniu zobowiązania na rzecz usługobiorcy są czynnościami neutralnymi na gruncie VAT.

Tekst: Ewelina Kalita - Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik - Zastępca Dyrektora Departamentu ds Podatków Pośrednich w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA

Polskie Porsche 911. Na świecie jest tylko jeden egzemplarz

Wiedzieliście o tym, że Polacy tworzą unikalne Porsche 911? Zajmuje się tym firma Indecent. Jej nowe auto o oznaczeniu 005 powstało na bazie generacji 991. To jedyny taki egzemplarz na świecie.

Przegląd roweru na wiosnę. Co trzeba sprawdzić i jak przygotować rower do sezonu?

Wiosna to czas, w którym z garaży i piwnic kierowcy wyprowadzają rowery. Przed rozpoczęciem eksploatacji jednośladu warto jednak upewnić się, że jest on gotowy na sezon. Co trzeba sprawdzić w rowerze na wiosnę? Oto opis przeglądu krok po kroku.

Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

REKLAMA

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA