REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tramwaje Śląskie - drugi etap inwestycji dobiega końca

Subskrybuj nas na Youtube
Tramwaje Śląskie - drugi etap inwestycji dobiega końca.
Tramwaje Śląskie - drugi etap inwestycji dobiega końca.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Tramwaje Śląskie to spółka należąca do dwunastu samorządów w aglomeracji katowickiej. Przedsiębiorstwo kończy znaczną część prac inwestycyjnych w ramach drugiego etapu unijnego projektu modernizacji infrastruktury w regionie. Co to oznacza?

Nowe tramwaje w Świętochłowicach

Należąca do 12 samorządów aglomeracji katowickiej spółka Tramwaje Śląskie kończy już znaczną część prac w ramach drugiego etapu unijnego projektu modernizacji infrastruktury w regionie wartego łącznie ok. 850 mln zł.

REKLAMA

REKLAMA

Jak poinformowała spółka, od poniedziałku tramwaje pojawią się na nowych odcinkach torów w Świętochłowicach, a w Chorzowie do istniejącego układu torowego podpinane będą nowe tory powstającego centrum przesiadkowego na rynku. Nadal trwają prace w ścisłym centrum Sosnowca; najprawdopodobniej jako jedne z ostatnich zakończą się - z końcem września - roboty na ulicach Zabrza.

W Świętochłowicach wykonawca modernizacji torowiska wzdłuż ul. Bytomskiej zakończył już przebudowę kluczowego skrzyżowania w dzielnicy Piaśniki i tak zorganizował prace torowe, by od poniedziałku można było wznowić ruch tramwajów. Do zakończenia tego kontraktu pozostaną prace przy peronach na jednym z przystanków oraz drobne prace sieciowe, wykończeniowe i porządkowe.

Od października ub. roku trwała tam modernizacja torowiska liczącego ok. 1,8 km odcinka torów linii nr 7, łączącej Katowice z Bytomiem. To odcinek przylegający do odbudowanego wcześniej fragmentu linii nr 7 z Łagiewnik do centrum Bytomia i kończący się w rejonie ważnego skrzyżowania ulic Bytomskiej i Chorzowskiej. Przecinają się tam tory dwóch linii – nr 7 z Bytomia do Katowic i nr 11 z Katowic do Rudy Śląskiej. Skrzyżowanie to wspólnie wyremontowały tramwaje i gmina.

Zobacz też: Śląsk dostanie 9 miliardów złotych na infrastrukturę kolejową

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy układ torów w Chorzowie

REKLAMA

W Chorzowie praktycznie powstał już nowy układ torów na tamtejszym rynku; od poniedziałku ma być on podłączany do istniejących linii. Jest on częścią budowy przy wschodniej pierzei rynku zintegrowanego przystanku autobusowo-tramwajowego. Mają się tam spotkać wszystkie przejeżdżające przez chorzowski rynek i jego okolice linie tramwajowe (obecnie 10) i autobusowe (obecnie ok. 20). Budowa docelowego układu torów umożliwi np. miastu prace drogowe.

Prace nadal trwają też na terenie Sosnowca. Obejmują torowiska wzdłuż głównych ulic, m.in. 3 Maja i Sienkiewicza. W piątek miasto podało, że na kluczowym skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Piłsudskiego roboty (wiążące się z utrudnieniami dla kierowców) potrwają jeszcze tydzień – o tydzień dłużej niż planowano. Powodem jest płytsze niż się spodziewano położenie przejścia podziemnego i konieczność związanych z tym dodatkowych robót. Zakończenie remontu zakładane jest tam na koniec sierpnia br.

Do końca września potrwać ma natomiast rozpoczęta w minionym tygodniu przebudowa torowisk wzdłuż odcinków kilku głównych ulic w Zabrzu. Jedna część robót obejmuje ulice Lutra, Brysza i część Wolności w centrum miasta, druga – odcinek ul. Bytomskiej w dzielnicy Biskupice. Łącznie wymienionych ma tam zostać prawie 3,5 km pojedynczych torów.

Zobacz też: Zmodernizowano 160 wagonów PKP Intercity

Do końca sierpnia ma też jeszcze potrwać remont znacznego odcinka ul. Wolności w Chorzowie (Tramwaje Śląskie z częścią torową odpowiadają tam za część większego przedsięwzięcia miasta związanego też m.in. z kanalizacją). W podobnym terminie powinny zakończyć się prace w rejonie chorzowskiej zajezdni tramwajowej.

Wszystkie te remonty torowisk odbywają się w ramach drugiego etapu projektu Tramwajów Śląskich pod nazwą "Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Współfinansuje go Unia Europejska ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Pierwotny etap przedsięwzięcia objął m.in. remonty 48 km torów, zakup 30 nowych tramwajów i modernizację 75 starych wozów. Dzięki temu, że w przetargach uzyskano ceny niższe od zakładanych, projekt rozszerzono o drugi etap. To m.in. modernizacja kolejnych 15 km torowisk, zakup 12 nowych dwukierunkowych tramwajów z częściowo niską podłogą i modernizacja układów sterowania ruchem. Wartość brutto obu etapów to 851,47 mln zł.(PAP)

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA