REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Subskrybuj nas na Youtube
Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia
Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ładunki były najczęściej przewożone w transporcie samochodowym w październiku i listopadzie 2014 r.? Jakie w tym okresie były najpopularniejsze kierunki?

Pojazdy, materiały budowlane oraz maszyny/urządzenia to trzy najczęściej przewożone ładunki w transporcie samochodowym – wynika z analizy blisko 12 000 zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących produktów oraz usług wraz z ich dostawcami. Ponad połowa respondentów planuje transport wyłącznie na terenie naszego kraju, a ciężar przewożonego ładunku najczęściej nie przekracza 2 ton.

REKLAMA

Transport krajowy, a międzynarodowy

REKLAMA

Analiza zapytań ofertowych złożonych w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. w serwisie Oferteo.pl pokazuje, że ponad połowa ładunków (56,5% zlecających transport) przewożona jest na terenie naszego kraju. Na drugim miejscu plasuje się import do Polski (23,9% zapytań) a na trzecim eksport z Polski (17,9%). Zaledwie 1,7% respondentów poszukuje w Polsce firmy, której zleci transport ładunku poza granicami naszego kraju.

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, na czele najpopularniejszych ładunków przewożonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy plasują się pojazdy (1/5 zapytań, 20,1%). Kolejne miejsca w rankingu należą do materiałów budowlanych (14,5% zapytań) oraz maszyn i urządzeń, które stanowią 14% ogółu transportowanych towarów.

Przewożone ładunki są stosunkowo lekkie, gdyż najczęściej ważą mniej niż 2 tony (37,2% zapytań). Wielkogabarytowe towary o wadze ponad 24 ton stanowią jedną piątą wszystkich zapytań ofertowych (19,6%).

Zobacz też: Test Opel Meriva 1.6 CDTI 136 KM

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co najczęściej przewoziło się w Polsce?

W samochodowym transporcie krajowym najczęściej przewozi się materiały budowlane (17,4% zapytań), maszyny i urządzenia (15,8%) oraz meble (10,4%).
Respondenci dysponują zazwyczaj ładunkiem o ciężarze do 2 ton (35,5%), a co czwarty -  (23,7%) towarami o ciężarze od 2 do 7,5 ton.
Najwięcej towarów jest ładowanych w województwie śląskim, a rozładowywanych w województwie mazowieckim. Trzema najaktywniejszymi miastami transportowymi w Polsce są Warszawa, Wrocław i Kraków. W stolicy załadowuje się i rozładowuje odpowiednio 3,96% oraz 4,24% przewożonych towarów.

Import do Polski

Jak wynika z analizy, co czwarte zapytanie miało na celu znalezienie firmy transportowej, która dostarczy do Polski ładunek z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ponad połowę importowanych ładunków (50,6%) stanowią pojazdy. Na dalszych miejscach plasują się maszyny i urządzenia (17,7%) oraz palety (5,8%).

Podobna liczba respondentów zamierza zlecić import ładunków o wadze do 2 ton oraz między 2 a 7,5 tony – odpowiednio 39,8% oraz 38,5%.

Eksport z Polski

Analiza Oferteo.pl pokazuje, że najczęściej wybieranymi kierunkami eksportu towarów z Polski są Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. Przewożone są materiały budowlane (19,9%), palety (13,7%) oraz pojazdy (12,3%).
W eksporcie dominują ładunki o ciężarze mniejszym niż 2 tony (40,8% zapytań).

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Transport poza granicami Polski

Najmniejszą część zapytań w Oferteo.pl stanowiły formularze związane z transportem ładunków poza granicami Polski, najczęściej na terenie Niemiec, ze Słowacji do Niemiec oraz z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcy chcą przewozić pojazdy (21,6%), palety (14,1%) oraz opał (11,1%).
W tej kategorii transportu mamy do czynienia z najcięższymi ładunkami, bo o wadze od 7,5 do 24 ton (29,1% zapytań) oraz powyżej 24 ton (30,7%).

Ile trwa transport?

Ponad 2/3 zleceniodawców (69,2%) przewiduje, że transport ich ładunku zostanie zrealizowany w ciągu tygodnia, najlepiej na drugi dzień (13,9%). Co szósty respondent (16,6%) jest gotowy poczekać na transport do 2 tygodni od momentu załadunku, a co jedenasty (8,7%) przeznacza na przewóz okres dłuższy niż 3 tygodnie.

Zobacz też: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD

Z jakim wyprzedzeniem składane jest zapytanie o transport?

Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl wynika, że firmy transportowe poszukiwane są stosunkowo późno. Zleceniodawcy chcą najczęściej, żeby załadunek nastąpił w ciągu tygodnia (84,7% zapytań). Zaledwie 8,5% zapytań składa się z wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodni.

Zmiany w trendach transportowych

REKLAMA

„Porównanie wniosków z tegorocznej analizy do wyników podobnego badania, przeprowadzonego przez Oferteo.pl na przełomie lat 2012 i 2013, pokazuje wzrost popularności usług transportowych. Liczba zapytań ofertowych zwiększyła się o 27,7% (9 382 zapytań w roku 2013 oraz 11 979 zapytań w roku 2014). Podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, rynek transportowy wykazuje największe zapotrzebowanie na transport krajowy (56,5% w roku 2014 w stosunku do 53,7% w roku 2013)” – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Choć czołówka najpopularniejszych ładunków pozostała bez zmian, widoczny jest wzrost zainteresowania pojazdami o 2,2 punktu procentowego (17,9% w roku 2013, 20,1% w roku 2014) oraz spadek popularności materiałów budowlanych o 1,5 punktu procentowego (16% w roku 2013, 14,5% w roku 2014). Największy wzrost łącznie odnotował transport palet – w roku 2013 miał 4-procentowy udział w ogóle zapytań, a w roku 2014 było to już 8,6%.
Porównanie wyników pozwala również na stwierdzenie, że spedytorzy przewożą teraz lżejsze ładunki – w roku 2014 transport ładunków do 2 ton stanowił 37,2%, przy czym w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 34,9% (w roku 2013 ciężar od 2 do 7,5 ton stanowił 26,9% ogółu zapytań, od 7,5 do 24 ton 17%, a powyżej 24 ton – 21,2%).

„Rynek transportowy staje się coraz bardziej dynamiczny, gdyż skraca się zakładany czas realizacji zlecenia. W ostatnim czasie o 7,2 punktu procentowego wzrósł odsetek zleceniodawców, którzy chcą przewieźć ładunek zaledwie w ciągu 1 tygodnia” – dodaje Karol Grygiel.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 11 979 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. przez osoby poszukujące firmy transportowej.

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl, zarejestrowani w serwisie Dostawcy towarów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub towaru, mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert, Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Źródło: Materiały prasowe Oferteo.pl

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA