REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym

Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia
Najpopularniejsze ładunki w transporcie samochodowym. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie ładunki były najczęściej przewożone w transporcie samochodowym w październiku i listopadzie 2014 r.? Jakie w tym okresie były najpopularniejsze kierunki?

Pojazdy, materiały budowlane oraz maszyny/urządzenia to trzy najczęściej przewożone ładunki w transporcie samochodowym – wynika z analizy blisko 12 000 zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym poszukujących produktów oraz usług wraz z ich dostawcami. Ponad połowa respondentów planuje transport wyłącznie na terenie naszego kraju, a ciężar przewożonego ładunku najczęściej nie przekracza 2 ton.

REKLAMA

Transport krajowy, a międzynarodowy

REKLAMA

Analiza zapytań ofertowych złożonych w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. w serwisie Oferteo.pl pokazuje, że ponad połowa ładunków (56,5% zlecających transport) przewożona jest na terenie naszego kraju. Na drugim miejscu plasuje się import do Polski (23,9% zapytań) a na trzecim eksport z Polski (17,9%). Zaledwie 1,7% respondentów poszukuje w Polsce firmy, której zleci transport ładunku poza granicami naszego kraju.

Jak wynika z analizy Oferteo.pl, na czele najpopularniejszych ładunków przewożonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy plasują się pojazdy (1/5 zapytań, 20,1%). Kolejne miejsca w rankingu należą do materiałów budowlanych (14,5% zapytań) oraz maszyn i urządzeń, które stanowią 14% ogółu transportowanych towarów.

Przewożone ładunki są stosunkowo lekkie, gdyż najczęściej ważą mniej niż 2 tony (37,2% zapytań). Wielkogabarytowe towary o wadze ponad 24 ton stanowią jedną piątą wszystkich zapytań ofertowych (19,6%).

Zobacz też: Test Opel Meriva 1.6 CDTI 136 KM

Co najczęściej przewoziło się w Polsce?

W samochodowym transporcie krajowym najczęściej przewozi się materiały budowlane (17,4% zapytań), maszyny i urządzenia (15,8%) oraz meble (10,4%).
Respondenci dysponują zazwyczaj ładunkiem o ciężarze do 2 ton (35,5%), a co czwarty -  (23,7%) towarami o ciężarze od 2 do 7,5 ton.
Najwięcej towarów jest ładowanych w województwie śląskim, a rozładowywanych w województwie mazowieckim. Trzema najaktywniejszymi miastami transportowymi w Polsce są Warszawa, Wrocław i Kraków. W stolicy załadowuje się i rozładowuje odpowiednio 3,96% oraz 4,24% przewożonych towarów.

Import do Polski

Jak wynika z analizy, co czwarte zapytanie miało na celu znalezienie firmy transportowej, która dostarczy do Polski ładunek z zagranicy, najczęściej z Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Ponad połowę importowanych ładunków (50,6%) stanowią pojazdy. Na dalszych miejscach plasują się maszyny i urządzenia (17,7%) oraz palety (5,8%).

Podobna liczba respondentów zamierza zlecić import ładunków o wadze do 2 ton oraz między 2 a 7,5 tony – odpowiednio 39,8% oraz 38,5%.

Eksport z Polski

Analiza Oferteo.pl pokazuje, że najczęściej wybieranymi kierunkami eksportu towarów z Polski są Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja. Przewożone są materiały budowlane (19,9%), palety (13,7%) oraz pojazdy (12,3%).
W eksporcie dominują ładunki o ciężarze mniejszym niż 2 tony (40,8% zapytań).

Zobacz też: Test Citroen C4 Cactus 1.2 PureTech 82: w mieście zakwitł kaktus

Transport poza granicami Polski

Najmniejszą część zapytań w Oferteo.pl stanowiły formularze związane z transportem ładunków poza granicami Polski, najczęściej na terenie Niemiec, ze Słowacji do Niemiec oraz z Niemiec do Wielkiej Brytanii. Zleceniodawcy chcą przewozić pojazdy (21,6%), palety (14,1%) oraz opał (11,1%).
W tej kategorii transportu mamy do czynienia z najcięższymi ładunkami, bo o wadze od 7,5 do 24 ton (29,1% zapytań) oraz powyżej 24 ton (30,7%).

Ile trwa transport?

Ponad 2/3 zleceniodawców (69,2%) przewiduje, że transport ich ładunku zostanie zrealizowany w ciągu tygodnia, najlepiej na drugi dzień (13,9%). Co szósty respondent (16,6%) jest gotowy poczekać na transport do 2 tygodni od momentu załadunku, a co jedenasty (8,7%) przeznacza na przewóz okres dłuższy niż 3 tygodnie.

Zobacz też: Test Hyundai ix35 CRDi 136 KM aut. AWD

Z jakim wyprzedzeniem składane jest zapytanie o transport?

Z analizy zapytań ofertowych złożonych w Oferteo.pl wynika, że firmy transportowe poszukiwane są stosunkowo późno. Zleceniodawcy chcą najczęściej, żeby załadunek nastąpił w ciągu tygodnia (84,7% zapytań). Zaledwie 8,5% zapytań składa się z wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodni.

Zmiany w trendach transportowych

REKLAMA

„Porównanie wniosków z tegorocznej analizy do wyników podobnego badania, przeprowadzonego przez Oferteo.pl na przełomie lat 2012 i 2013, pokazuje wzrost popularności usług transportowych. Liczba zapytań ofertowych zwiększyła się o 27,7% (9 382 zapytań w roku 2013 oraz 11 979 zapytań w roku 2014). Podobnie jak w analogicznym okresie ubiegłego roku, rynek transportowy wykazuje największe zapotrzebowanie na transport krajowy (56,5% w roku 2014 w stosunku do 53,7% w roku 2013)” – mówi Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl.

Choć czołówka najpopularniejszych ładunków pozostała bez zmian, widoczny jest wzrost zainteresowania pojazdami o 2,2 punktu procentowego (17,9% w roku 2013, 20,1% w roku 2014) oraz spadek popularności materiałów budowlanych o 1,5 punktu procentowego (16% w roku 2013, 14,5% w roku 2014). Największy wzrost łącznie odnotował transport palet – w roku 2013 miał 4-procentowy udział w ogóle zapytań, a w roku 2014 było to już 8,6%.
Porównanie wyników pozwala również na stwierdzenie, że spedytorzy przewożą teraz lżejsze ładunki – w roku 2014 transport ładunków do 2 ton stanowił 37,2%, przy czym w analogicznym okresie poprzedniego roku było to 34,9% (w roku 2013 ciężar od 2 do 7,5 ton stanowił 26,9% ogółu zapytań, od 7,5 do 24 ton 17%, a powyżej 24 ton – 21,2%).

„Rynek transportowy staje się coraz bardziej dynamiczny, gdyż skraca się zakładany czas realizacji zlecenia. W ostatnim czasie o 7,2 punktu procentowego wzrósł odsetek zleceniodawców, którzy chcą przewieźć ładunek zaledwie w ciągu 1 tygodnia” – dodaje Karol Grygiel.

Przedstawione dane pochodzą z analizy 11 979 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl w okresie od 1 listopada 2013 do 29 października 2014 r. przez osoby poszukujące firmy transportowej.

Zobacz też: Test Audi A7 Sportback 3.0 TFSI facelifting: kropka nad i!

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl, zarejestrowani w serwisie Dostawcy towarów i Wykonawcy usług mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub towaru, mogą w jednym miejscu, bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert, Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Źródło: Materiały prasowe Oferteo.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA