Szczecin Główny - przebudowa dworca kolejowego

REKLAMA
REKLAMA
Jak powiedziała PAP Paulina Jankowska z PKP, wykonawca robót przygotowuje plac budowy i za kilka dni ruszy przebudowa dworca. Na początku będą to prace rozbiórkowe w części budynku dworca - dodała.
REKLAMA
Gruntowna przebudowa dworca obejmie m.in. remont pierwszego i czwartego peronu oraz budowę nowej kładki z ruchomymi schodami i windami, na którą wejście będzie wiodło bezpośrednio z budynku dworca.
Część budynku zostanie wyburzona, a w jego miejscu powstanie dwukondygnacyjny obiekt z holem, poczekalnią, punktami usługowymi oraz dużą strefą gastronomiczną. Powstanie tam także punkt widokowy na Odrę, a w pobliżu planowana jest stacja rowerów miejskich.
Odnowiony dworzec ma być wygodniejszy dla podróżnych, również niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem.
Zobacz też: Straż miejska nie będzie mogła używać przenośnych fotoradarów
REKLAMA
Prace mają być prowadzone tak, by dworzec mógł cały czas działać. Od soboty nieopodal zamkniętego na czas remontu dworca działa jego tymczasowa siedziba w Szczecińskim Centrum Przedsiębiorczości przy ul. Kolumba 86. Przy siedzibie uruchomiono specjalny przystanek komunikacji miejskiej „Dworzec Główny Kolumba”. Dworzec ma funkcjonować w tym miejscu do zakończenia modernizacji, czyli do końca przyszłego roku.
Całkowita wartość projektu to nieco ponad 117 mln zł. Inwestycja ubiega się o współfinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą robót jest konsorcjum firm Winnicki i Maxto.
Dworzec mieści się na Nowym Mieście, na lewym brzegu Odry. To jedna z najstarszych stacji kolejowych w Polsce. Pierwszy pociąg z Berlina wjechał na nią 15 sierpnia 1843 roku. Dworzec nazywał się wówczas Berlińskim.
Około 1900 r. powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj. (PAP)
Zobacz też: Drony zabezpieczają transporty PKP Cargo
res/ jbr/
REKLAMA
REKLAMA