REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Interwencja główna jest odrębnym powództwem wytoczonym przez osobę trzecią – zwaną interwenientem głównym – przeciwko obu stronom już toczącego się procesu o ten sam przedmiot lub prawo.

REKLAMA

Celem tej instytucji jest zapobieżenie sprzeczności orzeczeń sądowych dotyczących tej samej rzeczy lub prawa, ułatwienie i przyspieszenie dochodzenia roszczeń interwenientowi głównemu, usprawnienie i obniżenie kosztów wymiaru sprawiedliwości. Umożliwia ona skumulowanie różnych żądań od dwóch podmiotów w jednym procesie. Równocześnie wprowadza także zmianę właściwości miejscowej umożliwiającą rozpoznanie przez jeden sąd dwóch spraw cywilnych, które w innej sytuacji toczyłyby się przed różnymi sądami.

REKLAMA

Interwencja główna możliwa jest wyłącznie w postępowaniu rozpoznawczym procesowym. Równocześnie należy pamiętać, iż zgłoszenie interwencji głównej nie jest możliwe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych sprawach wynikających z odwołań od decyzji administracyjnych. Niedopuszczalne jest także jej zgłoszenie w toku postępowania uproszczonego, w postępowaniu nakazowym czy upominawczym (gdyż ich przedmiotem są roszczenia pieniężne oraz świadczenia innych rzeczy zamiennych, zatem brak tożsamości przedmiotu, koniecznej do wytoczenia interwencji głównej).

Powództwo interwencyjne może wytoczyć wyłącznie osoba trzecia, której to przysługuje samoistne prawo podmiotowe do rzeczy, niezależnie od prawa strony procesu toczącego się o tę rzecz. Interwencja główna dotyczyć musi więc tego samego prawa co proces pierwotny. W konsekwencji przedmiot żądania interwenienta głównego musi pokrywać się z przedmiotem żądania powoda, choć sam jego zakres może być węższy.

REKLAMA

Pozwanymi w procesie interwencyjnym są oczywiście powód i pozwany z procesu pierwotnego. Przy czym, jeśli po jednej ze stron występowało dotychczas współuczestnictwo procesowe, to konieczne będzie w procesie interwencyjnym pozwanie wszystkich współuczestników, lub – przy współuczestnictwie formalnym – tylko tych, których dotyczy roszczenie interwencyjne.

Pozew przy powództwie interwencyjnym musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Podlega on również normalnej opłacie sądowej. Pozew taki należy wnieść do sądu rozpoznającego proces pierwotny. Sąd ten z miejsca staje się sądem właściwym do rozpoznania powództwa interwencyjnego.
Na sam koniec warto również wskazać na ramy czasowe możliwości wystąpienia z interwencją główną. Mianowicie wytoczenia powództwa interwencyjnego może nastąpić wyłącznie do chwili zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji (w procesie pierwotnym). Jako termin początkowy przyjmuje się zaś chwilę doręczenia odpisu pozwu pozwanemu w procesie pierwotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Krzysztof Gładych,radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata samochodów nie odstraszyła kierowców. Na "podwójnym gazie" złapano w tym roku 34 tys. osób

Policja skonfiskowała już prawie 1,6 tys. samochodów od kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. Ta kara nie spowodowała jednak znaczącego spadku liczby pijanych kierowców na drogach - informuje "Rzeczpospolita".

Znaczące spadki cen paliw. Ile zapłacimy za benzynę, olej czy gaz?

Analitycy portalu e-petrol.pl prognozują, że w najbliższym tygodniu skala spadków cen paliw na stacjach może być znacząca. Przewidują, że litr benzyny 95 może średnio kosztować od 6,45 do 6,57 zł, a oleju napędowego - od 6,46 do 6,59 zł.

Ceny samochodów elektrycznych wciąż odstraszają Polaków. Kiedy należy Ci się 27 000 zł dopłaty do elektryka?

W marcu 2024 roku zarejestrowano w Polsce 1 700 samochodów w pełni elektrycznych. To więcej o 300 sztuk niż w lutym tego samego roku. Niemniej jednak, w porównaniu do roku poprzedniego, liczba rejestracji spadła o 10,9%. Wynika to z danych przedstawionych w raporcie firmy Rankomat.pl, powołującej się na najnowsze dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA).

Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

REKLAMA

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

REKLAMA

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

REKLAMA