REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Interwencja główna jest odrębnym powództwem wytoczonym przez osobę trzecią – zwaną interwenientem głównym – przeciwko obu stronom już toczącego się procesu o ten sam przedmiot lub prawo.

REKLAMA

Celem tej instytucji jest zapobieżenie sprzeczności orzeczeń sądowych dotyczących tej samej rzeczy lub prawa, ułatwienie i przyspieszenie dochodzenia roszczeń interwenientowi głównemu, usprawnienie i obniżenie kosztów wymiaru sprawiedliwości. Umożliwia ona skumulowanie różnych żądań od dwóch podmiotów w jednym procesie. Równocześnie wprowadza także zmianę właściwości miejscowej umożliwiającą rozpoznanie przez jeden sąd dwóch spraw cywilnych, które w innej sytuacji toczyłyby się przed różnymi sądami.

REKLAMA

Interwencja główna możliwa jest wyłącznie w postępowaniu rozpoznawczym procesowym. Równocześnie należy pamiętać, iż zgłoszenie interwencji głównej nie jest możliwe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych sprawach wynikających z odwołań od decyzji administracyjnych. Niedopuszczalne jest także jej zgłoszenie w toku postępowania uproszczonego, w postępowaniu nakazowym czy upominawczym (gdyż ich przedmiotem są roszczenia pieniężne oraz świadczenia innych rzeczy zamiennych, zatem brak tożsamości przedmiotu, koniecznej do wytoczenia interwencji głównej).

Powództwo interwencyjne może wytoczyć wyłącznie osoba trzecia, której to przysługuje samoistne prawo podmiotowe do rzeczy, niezależnie od prawa strony procesu toczącego się o tę rzecz. Interwencja główna dotyczyć musi więc tego samego prawa co proces pierwotny. W konsekwencji przedmiot żądania interwenienta głównego musi pokrywać się z przedmiotem żądania powoda, choć sam jego zakres może być węższy.

REKLAMA

Pozwanymi w procesie interwencyjnym są oczywiście powód i pozwany z procesu pierwotnego. Przy czym, jeśli po jednej ze stron występowało dotychczas współuczestnictwo procesowe, to konieczne będzie w procesie interwencyjnym pozwanie wszystkich współuczestników, lub – przy współuczestnictwie formalnym – tylko tych, których dotyczy roszczenie interwencyjne.

Pozew przy powództwie interwencyjnym musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Podlega on również normalnej opłacie sądowej. Pozew taki należy wnieść do sądu rozpoznającego proces pierwotny. Sąd ten z miejsca staje się sądem właściwym do rozpoznania powództwa interwencyjnego.
Na sam koniec warto również wskazać na ramy czasowe możliwości wystąpienia z interwencją główną. Mianowicie wytoczenia powództwa interwencyjnego może nastąpić wyłącznie do chwili zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji (w procesie pierwotnym). Jako termin początkowy przyjmuje się zaś chwilę doręczenia odpisu pozwu pozwanemu w procesie pierwotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Krzysztof Gładych,radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA