REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym

Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
Czym jest interwencja główna w postępowaniu sądowym © Corgarashu - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Interwencja główna jest odrębnym powództwem wytoczonym przez osobę trzecią – zwaną interwenientem głównym – przeciwko obu stronom już toczącego się procesu o ten sam przedmiot lub prawo.

REKLAMA

Celem tej instytucji jest zapobieżenie sprzeczności orzeczeń sądowych dotyczących tej samej rzeczy lub prawa, ułatwienie i przyspieszenie dochodzenia roszczeń interwenientowi głównemu, usprawnienie i obniżenie kosztów wymiaru sprawiedliwości. Umożliwia ona skumulowanie różnych żądań od dwóch podmiotów w jednym procesie. Równocześnie wprowadza także zmianę właściwości miejscowej umożliwiającą rozpoznanie przez jeden sąd dwóch spraw cywilnych, które w innej sytuacji toczyłyby się przed różnymi sądami.

REKLAMA

Interwencja główna możliwa jest wyłącznie w postępowaniu rozpoznawczym procesowym. Równocześnie należy pamiętać, iż zgłoszenie interwencji głównej nie jest możliwe w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz innych sprawach wynikających z odwołań od decyzji administracyjnych. Niedopuszczalne jest także jej zgłoszenie w toku postępowania uproszczonego, w postępowaniu nakazowym czy upominawczym (gdyż ich przedmiotem są roszczenia pieniężne oraz świadczenia innych rzeczy zamiennych, zatem brak tożsamości przedmiotu, koniecznej do wytoczenia interwencji głównej).

Powództwo interwencyjne może wytoczyć wyłącznie osoba trzecia, której to przysługuje samoistne prawo podmiotowe do rzeczy, niezależnie od prawa strony procesu toczącego się o tę rzecz. Interwencja główna dotyczyć musi więc tego samego prawa co proces pierwotny. W konsekwencji przedmiot żądania interwenienta głównego musi pokrywać się z przedmiotem żądania powoda, choć sam jego zakres może być węższy.

REKLAMA

Pozwanymi w procesie interwencyjnym są oczywiście powód i pozwany z procesu pierwotnego. Przy czym, jeśli po jednej ze stron występowało dotychczas współuczestnictwo procesowe, to konieczne będzie w procesie interwencyjnym pozwanie wszystkich współuczestników, lub – przy współuczestnictwie formalnym – tylko tych, których dotyczy roszczenie interwencyjne.

Pozew przy powództwie interwencyjnym musi spełniać wszystkie wymogi formalne przewidziane w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego. Podlega on również normalnej opłacie sądowej. Pozew taki należy wnieść do sądu rozpoznającego proces pierwotny. Sąd ten z miejsca staje się sądem właściwym do rozpoznania powództwa interwencyjnego.
Na sam koniec warto również wskazać na ramy czasowe możliwości wystąpienia z interwencją główną. Mianowicie wytoczenia powództwa interwencyjnego może nastąpić wyłącznie do chwili zamknięcia rozprawy w pierwszej instancji (w procesie pierwotnym). Jako termin początkowy przyjmuje się zaś chwilę doręczenia odpisu pozwu pozwanemu w procesie pierwotnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Krzysztof Gładych,radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA