REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawa artykułów spożywczych na statek powietrzny – stawka VAT

Małgorzata Breda
samolot, lotnisko załadunek
samolot, lotnisko załadunek
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w odniesieniu do realizowanych dostaw artykułów spożywczych na rzecz firmy oferującej międzynarodowe loty czarterowe znajduje zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 0%?

Podstawowa stawka podatku VAT, co do zasady, wynosi 23%. Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział wyjątki (8%, 5% oraz 0%). I tak, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego używanych przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym. Przy czym, możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku VAT uzależniona jest od prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w ww. przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).

REKLAMA

Analiza przywołanej regulacji prowadzi do wniosku, że wskazana powyżej preferencyjna stawka podatku ma charakter warunkowy. Można ją zastosować jedynie, gdy spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • towary mają służyć zaopatrzeniu środków transportu lotniczego,
  • środki transportu lotniczego są używane głównie do wykonywania transportu międzynarodowego, 
  • podatnik prowadzi dokumentację, z której jednoznacznie wynika spełnienie wskazanych powyżej warunków.

REKLAMA

W tym miejscu należy zastanowić się kiedy mamy do czynienia z towarami służącymi zaopatrzeniu środków transportu lotniczego. Niestety przepisy ustawy o VAT nie dają nam w tym zakresie żadnych wytycznych. Należy jednak pamiętać, że art. 83 ust. 1 pkt 18 ww. ustawy stanowi implementację do polskiego porządku prawnego art. 148 pkt e-g Dyrektywy 2006/112/WE Rady z w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej Dyrektywą 112). Tym samym zasady stosowania stawki podatku w wysokości 0% w odniesieniu do czynności wymienionych w art. 83 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT są bezpośrednią konsekwencją obowiązujących przepisów prawa wspólnotowego.

Zwróćmy uwagę, iż zgodnie z art. 148 Dyrektywy 112, Państwa członkowskie zwalniają z opodatkowania m.in. dostawy towarów w celu zaopatrzenia w paliwo i zaopatrzenia ogólnego statków powietrznych używanych przez linie lotnicze zajmujące się głównie odpłatnym przewozem na trasach międzynarodowych. Użyte przez ustawodawcę wspólnotowego sformułowanie „zaopatrzenie ogólne” należy odczytywać w ten sposób, że nie wszystkie dostawy towarów stanowiące zaopatrzenie statków powietrznych są objęte preferencyjnym sposobem opodatkowania. Przez „zaopatrzenie ogólne” należy bowiem rozumieć takie towary, których nabycie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania statku powietrznego.

Artykuły spożywcze, o których mowa w zapytaniu, nabywane są w celu zaspokojenia potrzeb pasażerów. Zatem ich nabycie nie wykazuje związku z prawidłowym funkcjonowaniem statku powietrznego. W konsekwencji, dostawa powyższych produktów nie spełnia definicji dostawy towarów służących zaopatrzeniu środków transportu lotniczego i tym samym nie może korzystać ze stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA