REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

import, eksport
import, eksport
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wysyła towar za granicę, a odbiorca reklamuje dostawę i odsyła z powrotem do Polski. Zwrócony towar zostanie sprzedany innemu kontrahentowi. Jak w takim przypadku rozliczać VAT?

Pytanie

REKLAMA

Spółka Alfa dokonała eksportu swoich wyrobów do Australii. Jednakże klient zareklamował towar i odesłał go do Polski (zwrot towarów). Spółka dokonała zgłoszenia celnego zareklamowanych towarów (w ramach procedury dopuszczenia tych towarów do obrotu na terytorium Polski). Na dokumencie celnym naliczono należności celne oraz kwotę podatku od towarów i usług. Podatnik poinformował, że klient otrzymał nowe towary, spełniające jego wymagania (w ramach nowej dostawy). Natomiast towar zwrócony Podatnikowi ma zostać sprzedany jako towar handlowy innemu kontrahentowi.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego.

Odpowiedź

REKLAMA

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT import towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Definicja importu towarów została określona w art. 2 pkt 6 tj ustawy. Czytamy w niej, że przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem z tytułu importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółka Alfa dokonując przywozu towarów z Australii do Polski, co do których istniał obowiązek uiszczenia przez nią cła, stała się podatnikiem podatku VAT z tytułu importu tych towarów (miał bowiem miejsce ich przywóz). Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu powstaje z chwilą powstania długu celnego (art 19 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT, z uwzględnieniem obowiązujących stawek (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

Przechodząc do regulacji prawnych umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, wskazać należy iż unormowania te zostały określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą do działalności opodatkowanej. Natomiast kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT wynikająca z dokumentu celnego.

Zdaniem Autora, prawo do odliczenia ww. podatku naliczonego Spółce Alfa przysługuje. Ze stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że dokonany import towarów ma zasadniczo służyć działalności opodatkowanej Spółki (jej przejawem będzie sprzedaż tego towaru innemu nabywcy; taki jest bowiem zamiar podatnika). Zatem niewątpliwie spełniony jest warunek wykazania związku z działalnością opodatkowaną Spółki Alfa. Z ww. uprawnienia Spółka może skorzystać w deklaracji składanej za okres, w którym dokument celny został przez nią otrzymany albo za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  REKLAMA

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA

  Mosiężna skrobaczka do szyb. Fiński wynalazek rzeczywiście nie rysuje szyb?

  Mosiężna skrobaczka do szyb to hit ostatnich lat w Polsce. Powód? Ponoć nie ma możliwości, aby porysowała szybę w samochodzie. Ile jest w tym prawdy? I czym tak właściwie jest fińska skrobaczka? Sprawdziłem to.

  Samochody autonomiczne. Kiedy pojawią się na drogach? Częściowo są już dziś

  W XXI wieku przemysł motoryzacyjny ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek. Zmiany te napędzają wymogi prawne, wyścigi producentów, ale też wymogi klientów. A to prowadzi do jednego wniosku. Innowacje stopniowo wprowadzają wizję aut autonomicznych do naszego codziennego życia.

  REKLAMA