REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

import, eksport
import, eksport
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wysyła towar za granicę, a odbiorca reklamuje dostawę i odsyła z powrotem do Polski. Zwrócony towar zostanie sprzedany innemu kontrahentowi. Jak w takim przypadku rozliczać VAT?

Pytanie

REKLAMA

Spółka Alfa dokonała eksportu swoich wyrobów do Australii. Jednakże klient zareklamował towar i odesłał go do Polski (zwrot towarów). Spółka dokonała zgłoszenia celnego zareklamowanych towarów (w ramach procedury dopuszczenia tych towarów do obrotu na terytorium Polski). Na dokumencie celnym naliczono należności celne oraz kwotę podatku od towarów i usług. Podatnik poinformował, że klient otrzymał nowe towary, spełniające jego wymagania (w ramach nowej dostawy). Natomiast towar zwrócony Podatnikowi ma zostać sprzedany jako towar handlowy innemu kontrahentowi.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego.

Odpowiedź

REKLAMA

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT import towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Definicja importu towarów została określona w art. 2 pkt 6 tj ustawy. Czytamy w niej, że przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem z tytułu importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółka Alfa dokonując przywozu towarów z Australii do Polski, co do których istniał obowiązek uiszczenia przez nią cła, stała się podatnikiem podatku VAT z tytułu importu tych towarów (miał bowiem miejsce ich przywóz). Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu powstaje z chwilą powstania długu celnego (art 19 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT, z uwzględnieniem obowiązujących stawek (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

Przechodząc do regulacji prawnych umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, wskazać należy iż unormowania te zostały określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą do działalności opodatkowanej. Natomiast kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT wynikająca z dokumentu celnego.

Zdaniem Autora, prawo do odliczenia ww. podatku naliczonego Spółce Alfa przysługuje. Ze stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że dokonany import towarów ma zasadniczo służyć działalności opodatkowanej Spółki (jej przejawem będzie sprzedaż tego towaru innemu nabywcy; taki jest bowiem zamiar podatnika). Zatem niewątpliwie spełniony jest warunek wykazania związku z działalnością opodatkowaną Spółki Alfa. Z ww. uprawnienia Spółka może skorzystać w deklaracji składanej za okres, w którym dokument celny został przez nią otrzymany albo za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA