REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powrotny import towarów, a prawo do odliczenia podatku VAT

import, eksport
import, eksport
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Spółka wysyła towar za granicę, a odbiorca reklamuje dostawę i odsyła z powrotem do Polski. Zwrócony towar zostanie sprzedany innemu kontrahentowi. Jak w takim przypadku rozliczać VAT?

Pytanie

REKLAMA

Spółka Alfa dokonała eksportu swoich wyrobów do Australii. Jednakże klient zareklamował towar i odesłał go do Polski (zwrot towarów). Spółka dokonała zgłoszenia celnego zareklamowanych towarów (w ramach procedury dopuszczenia tych towarów do obrotu na terytorium Polski). Na dokumencie celnym naliczono należności celne oraz kwotę podatku od towarów i usług. Podatnik poinformował, że klient otrzymał nowe towary, spełniające jego wymagania (w ramach nowej dostawy). Natomiast towar zwrócony Podatnikowi ma zostać sprzedany jako towar handlowy innemu kontrahentowi.

Spółka Alfa powzięła wątpliwość czy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług jest uprawniona do odliczenia podatku wynikającego z otrzymanego dokumentu celnego.

Odpowiedź

REKLAMA

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z brzmieniem art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT import towarów podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Definicja importu towarów została określona w art. 2 pkt 6 tj ustawy. Czytamy w niej, że przez import towarów należy rozumieć przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (Polski). Podatnikiem z tytułu importu jest podmiot, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż Spółka Alfa dokonując przywozu towarów z Australii do Polski, co do których istniał obowiązek uiszczenia przez nią cła, stała się podatnikiem podatku VAT z tytułu importu tych towarów (miał bowiem miejsce ich przywóz). Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą celną dopuszczenia do obrotu powstaje z chwilą powstania długu celnego (art 19 ust. 7 ustawy o VAT). Jednocześnie, podatnicy dokonujący importu towarów są obowiązani do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku VAT, z uwzględnieniem obowiązujących stawek (art. 33 ust. 1 ustawy o VAT).

REKLAMA

Przechodząc do regulacji prawnych umożliwiających odliczenie podatku naliczonego, wskazać należy iż unormowania te zostały określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W przepisie tym czytamy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą do działalności opodatkowanej. Natomiast kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku VAT wynikająca z dokumentu celnego.

Zdaniem Autora, prawo do odliczenia ww. podatku naliczonego Spółce Alfa przysługuje. Ze stanu faktycznego sprawy wynika bowiem, że dokonany import towarów ma zasadniczo służyć działalności opodatkowanej Spółki (jej przejawem będzie sprzedaż tego towaru innemu nabywcy; taki jest bowiem zamiar podatnika). Zatem niewątpliwie spełniony jest warunek wykazania związku z działalnością opodatkowaną Spółki Alfa. Z ww. uprawnienia Spółka może skorzystać w deklaracji składanej za okres, w którym dokument celny został przez nią otrzymany albo za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (vide art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT, ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA