Rozformowanie kontenerów: także poza portem
REKLAMA
REKLAMA
Usługi kontenerowe: stan na dziś
REKLAMA
Cechą rynku jest nieustanne poszukiwanie sposobów na zdobycie przewagi nad konkurencją. W branży logistycznej oznacza to między innymi skrócenie czasu, w którym towar dostarczany jest od producenta do klienta, by zwiększyć wydajność w obrocie ładunkami. Dlatego rola sprawnego transportu towarów jest niezwykle istotna. Jeszcze do niedawna kłopot stanowiły punkty przeładunkowe, w których towary zmieniały sposób transportu (z lądowego na morski i odwrotnie). Rozwój infrastruktury i coraz więcej usługodawców usprawniły proces przeładunku. Otwiera się coraz więcej możliwości. Dlatego firmy z siedzibami blisko portów sprawnie wykorzystują swoje położenie.
Formowanie i rozformowanie kontenerów, a ekonomia
REKLAMA
O konkurencyjności w branży decyduje m.in. sprawność połączeń komunikacyjnych pomiędzy portem a odbiorcą towaru. Infrastruktura terminali umożliwia wyładunek kontenerów na nabrzeże, przejście odpowiednich procedur celnych oraz rozformowanie i załadunek na auta spedycyjne a nawet pociągi. Rozformowanie kontenerów na miejscu (na terenie terminalu lub w niewielkiej odległości od nabrzeża) skraca czas przygotowania zawartości kontenerów do użytku, a przede wszystkim jest o wiele tańsze.
W portach usługa rozformowania jest zazwyczaj droższa od tej ceny, którą proponują firmy zewnętrze. Przy wyborze firmy rozładunkowej kluczowe znaczenie oprócz ceny ma sprzęt jakim dysponuje usługodawca. Ważne, by urządzenia gwarantowały bezpieczny rozładunek kontenerów.
Specjaliści od kamienia
REKLAMA
– Nasz pomysł był bardzo prosty: wykorzystaliśmy usytuowanie jednego z magazynów w bliskim sąsiedztwie portu – opowiada Karol Rogala, który w firmie Rogala zajmuje się usługą rozformowania. – Transport kontenera na południe polski i wyładunek tam, jest znacznie droższy niż zorganizowanie rozformowania na miejscu i rozwiezienie towaru tak zwanymi plandekami. Wynika to z obowiązku odwiezienia pustego kontenera do portu – dodaje. Firma już zaczęła oferować usługę i korzysta z niej coraz więcej przedsiębiorstw.
Rozformowanie to dla przedsiębiorstwa Rogala część większej strategii rozwoju. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży płyt oraz płytek, a kamienne bloki importuje z całego świata. Naturalnie zatem rozszerzyła działalność o usługi logistyczne w dziedzinie obrotu tym materiałem (choć usługi rozformowania dotyczą nie tylko kamienia). O przystosowaniu magazynu pod Gdańskiem zadbano bowiem już na etapie projektowania zaplecza. W skład całego kompleksu wchodzą dwie hale oraz zewnętrzne place rozładunkowo-załadunkowe. Jedna z hal magazynowych, przeznaczona na płyty, posiada dwie suwnice, trzecia znajduje się na terenie jednego z placów załadunkowo-rozładunkowych. Każda z suwnic może podnieść po 10 t. Dzięki temu możliwy jest równoczesny załadunek aut spedycyjnych. Do rozładunków kontenerów stworzono profesjonalne stanowiska: oddzielne do wyciągania płyt i dużych ładunków oraz rampę do rozładunku towarów w skrzyniach – pozwala to na znaczne skrócenie oczekiwania na załadunek towaru. Obsługa logistyczna przebiega równolegle z pracami w dziedzinie obróbki i niezależnie od siebie. W ten sposób nie komplikuje się i nie przedłuża obsługa wewnętrznych transportów międzymagazynowych oraz obsługa klientów.
Rozbudowa baz kontenerowych szansą na rozwój Polski
W basenie Morza Bałtyckiego transport morski ma wiodącą rolę. W Europie dotyczy 44% transportu wszystkich ładunków. Polska w tej międzynarodowej wymianie towarów ma udział w zaledwie 8 procentach. Dzięki prężnemu rozwojowi usług oraz rozbudowie baz kontenerowych i terminali mamy okazję to zmienić.
Źródło: Materiały prasowe Rogala
REKLAMA
REKLAMA