REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stena Line: Linie promowe łapią "wiatr w żagle"?

Henryk Kałużny

REKLAMA

REKLAMA

Kryzys finansowy, jaki miał miejsce w Europie, uderzył bardzo mocno w firmy żeglugowe i w niektórych regionach do teraz nie widać powrotu do wolumenów sprzed 2008r. Ale mamy także przykłady bardzo szybko rozwijających się regionów.

Każda istotna zmiana trendu w gospodarce ma wpływ na wszystkie ogniwa łańcucha logistycznego, w tym także na przewozy promowe. Kryzys finansowy, jaki miał miejsce w Europie, uderzył bardzo mocno w firmy żeglugowe i w niektórych regionach do teraz nie widać powrotu do wolumenów sprzed 2008r. Mamy jednak także przykłady bardzo szybko rozwijających się regionów jak np. rynek Polska-Szwecja, gdzie po wprowadzeniu dwóch nowych, większych jednostek na trasie Gdynia-Karlskrona, obserwujemy znowu bardzo pozytywny trend wzrostowy.

REKLAMA

Koszty w żegludze promowej

REKLAMA

Z drugiej strony nie sposób nie zauważyć, że w ostatnich kilku latach mamy do czynienia z dramatycznym wzrostem kosztów w żegludze promowej. Jednym z przykładów mogą być szybko rosnące koszty paliw żeglugowych - zarówno na skutek wzrostu światowych cen ropy, jaki i zaostrzających się norm związanych z ochroną środowiska.

Od 2010 roku wszyscy armatorzy pływający w regionie ECA (Emission Control Areas czyli Morze Bałtyckie, Morze Północne wraz z kanałem La Manche) mogą używać wyłącznie paliw o zawartości maksymalnej 1,0 proc. siarki (wcześniej 1,5 proc.) na morzu oraz 0,1 proc. siarki podczas postoju w porcie. Od 2015 roku limit ten będzie obniżony do zawartości 0,1 proc. siarki zarówno na morzu jak i podczas postoju w porcie. Spowoduje to dalszy, znaczny wzrost kosztów paliw żeglugowych. Taryfy promowe pozostają oczywiście pod dużym wpływem rosnących czynników kosztowych, więc można się spodziewać dalszych wzrostów cen w przyszłości, szczególnie od 2015 roku.


REKLAMA

Nie widzimy jakiegoś generalnego renesansu w żegludze promowej, wiele połączeń promowych musiało zostać zamkniętych przez brak długoterminowej dochodowości. Część operatorów promowych musiała ograniczyć swoją flotę, widać także wyraźnie znaczny spadek zamówień w stoczniach na nowe jednostki. Jeśli jednak przyjrzymy się sieci połączeń promowych Stena Line - faktycznie możemy powiedzieć: Tak, Stena Line ciągle bardzo dynamicznie się rozwija wbrew negatywnym trendom w gospodarce oraz branży promowej!

Dzięki 50. letniemu doświadczeniu w branży promowej (pierwszy rejs Stena Line miał miejsce 21 grudnia 1962 roku o godzinie 9.30 kiedy M/S Östersöen odpłynął ze Stenpiren w Geteborgu do Skagen w Danii) oraz bardzo silnemu, stabilnemu finansowo, myślącemu perspektywicznie właścicielowi - dalej się rozwijamy. Stena Line jest częścią koncernu Stena AB, który zaangażowany jest m.in. w rozległą działalność żeglugową (m.in. duża flota tankowców, statki do przewozu LNG), wydobycie ropy naftowej (wieże wiertnicze, statki służące do poszukiwania ropy), przemysł stalowy (recycling, handel stalą) dając przewoźnikowi promowemu unikalną pozycję oraz możliwość wykorzystania know-how koncernu oraz efektu skali.

W 2011 roku dopiero co zakończyła największy w historii spółki program inwestycyjny obejmujący wymianę floty na Morzu Północnym i w Skandynawii. W tym samym roku firma oddała do użytku nowo wybudowany port w szkockim Cairnryan oraz przejęła od DFDS dwie trasy promowe na Morzu Irlandzkim (Liverpool-Belfast oraz Heysham-Belfast).


W maju tego roku podpisaliśmy umowę z firmą Scandlines GmbH przejmując od tego operatora 3 trasy na wschodnim Bałtyku (Travemünde-Liepaja, Travemünde-Ventspils oraz Nynashamn-Ventspils) oraz przejmując udziały w tzw. trasach Scandlines Hansa (Trelleborg-Rostock, Trelleborg-Sassnitz), na których Stena Line operowała wcześniej w joint venture ze Scandlines GmbH. Umowa ta wymaga jeszcze akceptacji niemieckiego urzędu antymonopolowego.

To pokazuje jak perspektywiczne jest myślenie o obecności w branży promowej - znane w branży jako Stenability (gra słów: Stena, ability - zdolności, umiejętności, kompetencja). Nasza misja, by być wiodącą firmą promową na świecie nie jest tylko sloganem. Każdego dnia staramy się zaoferować więcej i lepszej jakości usług naszym klientom.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    REKLAMA

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA