REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy port głębokowodny w Gdańsku pozwoli na "powrót Polski do morza"

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominik Landa

REKLAMA

REKLAMA

W Morskim Porcie Gdańsk powstanie kolejny głębokowodny port, tym razem dla towarów masowych, dzięki któremu Polska wróci do morza. Dynamiczny rozwój DCT pozwoli Portowi w Gdańsku na dołączenie w najbliższym czasie do grona 30 największych portów na świecie, a inwestycja Sea-invest dodatkowo umocni znaczenie Portu.

Z całą pewnością już dziś można przewidzieć, że pojawienie się nowego, dynamicznego gracza w gdańskim porcie pozwoli nam połączyć siły w zakresie budowy np. infrastruktury kolejowej w Porcie Północnym (stacja rozrządowa Port Północny, tory do terminali itp.) oraz poza portem (most kolejowy nad Wisłą, łączący Port Północny z zapleczem, modernizacja linii kolejowej do Tczewa).

REKLAMA

Większość ładunków do i z terminalu masowego i drobnicowego SEA-invest obsługiwanych będzie za pomocą kolei, a rozwój infrastruktury kolejowej jest obecnie sprawą priorytetową również dla DCT Gdańsk. Sądzimy także, że współpraca między DCT Gdańsk a terminalem SEA-invest będzie rozwijała się również na takich polach, jak m.in. transport publiczny, rozwój części portu graniczącej z oboma terminalami, współpraca z Zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, a także w ramach CSR (Corporate Social Responsibility).

Terminal SEA-invest w Porcie Gdańsk

REKLAMA

Dla Portu Gdańsk istnienie terminalu SEA-invest oznacza dodatkowe miliony ton przeładowane w zakresie ładunków masowych. Ze względu na istnienie DCT Gdańsk, pierwszego hub portu dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej i Rosji w zakresie towarów skonteneryzowanych, rola Portu w Gdańsku nieustannie wzrasta. Utworzenie jednego z pierwszych na Morzu Bałtyckim hub portu do obsługi ładunków masowych w rejonie Morza Bałtyckiego oznacza dalszy wzrost znaczenia gdańskiego portu i plasuje go na istotnym miejscu na mapie portów nadbałtyckich.

Powstanie i rozwój terminala masowego i drobnicowego SEA-invest oznacza dodatkowe przychody ze wzmożonego ruchu statków (opłaty przystaniowe/ tonażowe), dodatkowe powiązane inwestycje, jakie mają szanse pojawić się w porcie oraz rozwój przeładunków towarów, które do tej pory nie były obsługiwane w znaczących ilościach (tzw. biomasa) to jedynie niektóre z korzyści, jakie płyną z inwestycji bezpośrednio dla Portu w Gdańsku.


Inwestycja w Porcie Północnym - głębokowodny terminal do obsługi ładunków masowych – nie wydaje się mieć jednak znaczącego wpływu na terminal DCT Gdańsk pod względem ruchu kontenerowego w tej części Morza Bałtyckiego. Mimo że przewidujemy, iż przełożenie na ruch kontenerowy nie będzie znaczące, uważamy, że możliwa będzie synergia w zakresie np. obładowywania kontenerów ładunkami masowymi np. koksem, węglem itp. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Terminal masowy

REKLAMA

Obecnie takie usługi (ładowania kontenerów ładunkami masowymi) wykonywane są w Gdańsku przez inne podmioty w porcie. Jeżeli nawet zaistnieje synergia między DCT Gdańsk a nowo powstałym terminalem masowym, z punktu widzenia terminalu kontenerowego niewiele ulegnie zmianie. Wciąż będziemy przeładowywać pełne kontenery, a kto wykona usługę załadowania kontenera ma z punktu widzenia operatora terminalu kontenerowego znaczenie drugorzędne.

Pojawienie się inwestycji SEA-inwest może mieć natomiast znaczenie pod kątem ewentualnej współpracy w zakresie np. ładunków chłodzonych. SEA-inwest posiada bowiem jedne z większych w Europie Zachodniej terminale do obsługi ładunków chłodzonych. Jest to jednak wizja na przyszłość. Jeśli taka współpraca miałaby szanse zaistnieć, wówczas mówilibyśmy o współpracy między SEA-inwest, DCT Gdańsk i Pomorskim Centrum Logistycznym.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

REKLAMA

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA