Armatorzy zapowiadają nowe połączenia morskie z Azji do polskich portów
REKLAMA
REKLAMA
Wzrost wymiany handlowej między Polską i Chinami to szansa na rozwój dla polskich spółek wyspecjalizowanych w obsłudze transportu skonteneryzowanego.
REKLAMA
Rynek kontenerów w Chinach
REKLAMA
Doceniamy potencjał rynku transportu kontenerowego w Chinach, który wykazuje ogromną dynamikę rozwoju. Potrafimy umiejętnie skorzystać ze sprzyjającej koniunktury. Świadczy o tym m.in. systematycznie wzrastająca ilość zleceń, które uzyskujemy od naszych partnerów, prowadzących działalność na Dalekim Wchodzie – mówi Grzegorz Misiąg, prezes zarządu spółki Uboat Line S.A.
– Nasze doświadczenia zdobyte na międzynarodowych rynkach umożliwiło spółce wypracowanie optymalnych procedur, które zapewniają szybkie sprowadzenie, z każdego zakątka świata, do Polski towaru o dowolnej masie i gabarytach. Równie istotne znaczenie ma fakt, że dysponujemy siecią własnych agentów nadawczo-odbiorczych rozlokowanych na całym świecie. Dzięki temu jest prowadzony stały monitoring przesyłanych towarów.
Wartość importu z Chin przewyższa ponad dziesięciokrotnie wartość eksportu do tego państwa. Zdaniem analityków w ciągu najbliższych lat nasz kraj nie ma co liczyć na zmniejszenie ujemnego salda. Mimo niekorzystnych, dla naszego kraju, relacji eksport-import Polska nadal jest znaczącym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej.
REKLAMA
Import z Chin do Polski stanowi 3,07% całości chińskiego eksportu do krajów UE. Natomiast eksport z Polski stanowi 0,97% wartości eksportu wszystkich krajów UE do Chin. Udział eksportu do Chin w całości eksportu z Polski wyniósł 0,98%. Chiny znajdują się na 21 miejscu pod względem wielkości polskiego eksportu. Natomiast udział importu z Chin w stosunku do całości importu do Polski wyniósł 8,8%, co stawia Chiny na 3 miejscu pod względem wysokości importu do Polski.
Według ekspertów polsko-chińska współpraca gospodarcza rozwija się w dobrym kierunku. Inwestycje, będące efektem współpracy między obu krajami, mogą przyczynić się do zmian, które nie tylko wpłyną na dynamikę rozwoju przeładunków kontenerowych w Polsce, ale mogą zmienić oblicze gospodarki morskiej w naszym kraju. By w pełni wykorzystać potencjał, który daje naszej gospodarce globalna wymiana handlowa, należy postawić na rozwój infrastruktury, łączącej polskie porty z południem i wschodem kraju.
źródło: Uboat- Line
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.