REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy statek dla Polskiej Żeglugi Morskiej

REKLAMA

REKLAMA

W chińskiej stoczni Xingang w Tianjin odbyły się uroczystości chrztu i przekazania Polskiej Żegludze Morskiej (PŻM) statku m/s "Koszalin".

Matką chrzestną jednostki została Teresa Żurowska z koszalińskiego oddziału organizacji charytatywnej Kiwanis.

REKLAMA

O jej wyborze zdecydowali wspólnie mieszkańcy ziemi koszalińskiej oraz armator. M/s "Koszalin" jest bliźniaczym statkiem piętnastu jednostek, które zostały zbudowane dla PŻM w stoczni Xingang w Tianjin. Jego poprzednikiem jest m/s "Szczecin", natomiast do odebrania z serii pozostaną jeszcze: m/s "Gdynia" oraz m/s "Puck". Te dwie jednostki wejdą do floty PŻM pod koniec czerwca br. 

Podręczny masowiec z chińskiej stoczni

REKLAMA

Statek "Koszalin" jest masowcem, a więc jednostką do przewozu takich ładunków jak węgiel, zboża, fosforyty, ruda żelaza itd. Dodatkowo będzie wyposażony w cztery dźwigi. "Koszalin" to jednostka, której wielkość w fachowej nomenklaturze określa się jako handy-size, czyli "podręczny".

Nazwa ta odzwierciedla jego właściwości jako statku do wszelkiego rodzaju ładunków masowych, w różnych - nawet niewielkich - ilościach. Długość jednostki wynosi 190 m, szerokość - 28,5 m, a zanurzenie to ok. 10 m.

Jednorazowo do pięciu ładowni "Koszalina" można załadować 38 tys. ton ładunku. Zasięg jednostki to żegluga oceaniczna. Jednorazowo statek bunkruje prawie 2 tys. ton paliwa i na tym paliwie, spalając 28,5 tony na dobę, może przepłynąć ponad 20 tys. mil morskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Załogę m/s "Koszalin" stanowić będzie 21 polskich oficerów i marynarzy. Każdy z nich ma własną kabinę z łazienką. 

38 statków dla Polskiej Żeglugi Morskiej

REKLAMA

Na statku są również dwie mesy (jadalnie)- oddzielnie dla oficerów i marynarzy; jest biblioteka, salon ze sprzętem audio i video oraz mała sala gimnastyczna. "Koszalin" to 30. masowiec w ramach programu odnowy tonażu Polskiej Żeglugi Morskiej na lata 2005-2015, który zakłada zbudowanie 38 statków.

W tym roku armator odbierze łącznie 13 masowców. PŻM jest przedsiębiorstwem państwowym, posiada ponad 70 statków. Zatrudnia blisko 3 tys. osób, z czego na morzu pracuje mniej więcej 2500. W Grupie PŻM pracuje około 4000 osób; większość z nich to mieszkańcy Szczecina i regionu.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Tylko 0,5 promila wystarczy, żeby stracić samochód. Zmienią się przepisy dotyczące pijanych kierowców

Do Sejmu trafi projekt nowelizacji Kodeksu karnego oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada zmianę przepisów dotyczących konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom. Czy to w końcu pomoże zatrzymać falę nieodpowiedzialnych kierowców na polskich drogach?

Od 1 lipca 2024 r. zmiany w opłatach drogowych! Polacy także to odczują, mimo że wzrost cen dotyczy naszych sąsiadów

Od 1 lipca 2024 r. zmieniły się opłaty drogowe w Niemczech. Opłaty dotyczą głównie branży transportu drogowego, czyli kierowców ciężarowych. Nowe stawki opłat najbardziej odczują przewoźnicy z Polski i Litwy.

Ceny paliw w Polsce. Ile zapłacimy za benzynę, olej napędowy czy gaz?

Portal e-petrol.pl prognozuje, że ceny hurtowe paliw wkrótce zaczną spadać. To może oznaczać, że na stacjach nie będzie większych zmian w cenach.

REKLAMA

Nowe zasady przeglądu samochodu. Od 1 czerwca 2024 r. Każdy kierowca powinien to wiedzieć. Co z podwyżką opłat?

Przegląd techniczny pojazdu po nowemu. Każdy kierowca powinien wiedzieć o zmianach z 2024 r. Choć nie weszły jeszcze w życie wszystkie nowe zasady, które były zapowiadane, to jednak od 1 czerwca diagnosta działa inaczej.

1500 zł mandatu i utrata prawa jazdy. Dodatkowo 13 punktów karnych. To kara za przegapienie tylko jednego znaku

Rozkojarzenie za kierownicą jest niewskazane, a kara za przegapienie tego jednego znaku może być surowa. 13 punktów karnych i 1500 zł mandatu. Lepiej uważać. 

REKLAMA