REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrole zagranicznych ciężarówek

REKLAMA

REKLAMA

Od 28 kwietnia inspekcja drogowa skontrolowała ponad 6,2 tys. zagranicznych ciężarówek. Kontrole odbywają się niedaleko dawnego polsko-litewskiego przejścia granicznego w Budzisku. Inspektorzy sprawdzają m.in. czy przewoźnicy mają ważne zezwolenia na przewozy międzynarodowe.

Do prowadzenia kontroli kilka tygodni zobowiązał inspekcję minister transportu Sławomira Nowaka.

REKLAMA

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, wzmożone całodobowe kontrole drogowe niedaleko dawnego przejścia granicznego w Budzisku trwają od 28 kwietnia. "W ramach prowadzonej akcji Trzeźwość sprawdzane są także zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego przewozu drogowego" - powiedział rzecznik.

REKLAMA

Wykonywanie przewozów międzynarodowych wymaga posiadania określonych zezwoleń. Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, za wykonywanie takiego przewozu drogowego bez posiadania w pojeździe ważnego zezwolenia grozi kara 10 tys. zł, a za niewypełnienie go lub niewłaściwie wypełnienie przed wjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może grozić 8 tys. zł. kary.

"Od początku trwania akcji Inspekcja Transportu Drogowego skontrolowała 6213 pojazdów, z czego ok. 60 proc. stanowiły te należące do przewoźników rosyjskich, a pozostałe m.in. do podmiotów białoruskich, ukraińskich, macedońskich i kazachskich" - powiedział rzecznik. Inspektorzy stwierdzili w sumie 144 naruszenia ustawy o transporcie drogowym - chodziło o brak zezwolenia lub było ono nieprawidłowo wypełnione.

Rzecznik poinformował także, że w ostatnich dniach inspektorzy ujawnili 6 przypadków sfałszowania zezwoleń CEMT, które uprawniają do wykonywania nieograniczonej liczby kursów w danym roku pomiędzy określonymi krajami. "Wszystkimi fałszywymi zezwoleniami posługiwali się kierowcy rosyjscy. Inspektorzy nałożyli kary administracyjne na przewoźników za brak wymaganego zezwolenia. Kierowców przekazano policji, która teraz prowadzi czynności wyjaśniające w związku z posługiwaniem się podrobionymi dokumentami" - poinformował Gajadhur.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pod koniec kwietnia polscy przewoźnicy przez kilka godzin blokowali dawne przejście graniczne w Budzisku. Protestowali, ponieważ ich zdaniem polskie firmy są dyskryminowane przez Rosjan. Chodzi właśnie o zezwolenia - zdaniem polskich przewoźników kontyngent zezwoleń na przewozy towarów do Rosji przyznany polskim firmom jest zbyt mały, a Rosjanie dowolnie interpretują międzynarodowe przepisy.

W tym samym czasie w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) oraz Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego z kierownictwem resortu transportu. Poza ministrem Sławomirem Nowakiem, w spotkaniu uczestniczyli tez wiceministrowie Tadeusz Jarmuziewicz i Maciej Jankowski oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Tomasz Połeć.

Przewoźnicy uzyskali na spotkaniu zapewnienie, że resort poważnie traktuje zaistniałą sytuację i pilnie analizuje nowe przepisy rosyjskie dotyczące nakładania kar na zagranicznych przewoźników drogowych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie ustalono, że zostanie wzmocniona kontrola polskich zezwoleń wykorzystywanych przez przewoźników zagranicznych.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA