REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą ograniczenia dla TIRów w Gliwicach

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 kwietnia w Gliwicach zaczną obowiązywać ograniczenia dla ciężarówek powyżej 12 ton. TIRy nie będą mogły wjeżdżać do miasta łącznie przez pół doby - po cztery godziny w porannym i popołudniowym szczycie oraz w nocy.

Jak poinformował prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, czasowe ograniczenie tonażowe będzie obowiązywało w godzinach 6-10, 14-18 oraz od północy do 4.00.

REKLAMA

Samorząd chce w ten sposób ograniczyć tranzytowy ruch tirów na swoim terenie.

Podobne ograniczenia wprowadziły już w Polsce m.in. Wrocław i Warszawa.

"Rozwiązanie jest trudne, na pewno będzie powodowało różne konflikty i problemy. Z tym się należy liczyć, szczególnie w pierwszym okresie obowiązywania. Dlatego rozpoczynamy informowanie przedsiębiorców i mieszkańców Gliwic już teraz" - powiedział Frankiewicz. 

Ciężarówki na autostradę

Jak wyjaśnił, warunki do wprowadzenia takiego rozwiązania powstały wraz z oddaniem w pobliżu Gliwic do użytku odcinków autostrady A1 - stanowiącej obwodnicę miasta w osi północ-południe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Głównym problemem dla miasta jest obecnie przebieg drogi krajowej nr 78 - wiodącej w tym kierunku i przecinającej śródmieście. Strefa ograniczenia ruchu obejmie głównie centrum miasta.

Została wytyczona tak, by możliwie nie utrudnić funkcjonowania przedsiębiorcom. Nie sięga m.in. centrów logistycznych w dzielnicy Sośnica i przy ul. Portowej, ani firm w specjalnej strefie ekonomicznej. 

Mandat za wjazd ciężarówką

Złamanie zakazu - egzekwowane przez policję i ITD - ma kosztować 500 zł.

Strefa ma zostać dokładnie oznakowana - informacje i mapki znajdą się kilka kilometrów wcześniej, aby kierowcy ciężarówek mieli swobodną możliwość zawrócenia lub zmiany kierunku jazdy przed zakazami.

Znaki informacyjne będą prowadziły na obwodnice - autostrady A1 i A4 oraz drogę nr 88. Zezwolenie na jazdę ciężarówkami mimo zakazu będą mogły otrzymać firmy mające bazę w mieście, a także wykonujące szczególne usługi. W Gliwicach przyjęto tu zasady zbliżone do obowiązujących w innych miastach, np. we Wrocławiu.


Wnioski o bezpłatne zezwolenia będzie można składać w Zarządzie Dróg Miejskich od 29 lutego. Wszelkie informacje znalazły na stronie Zarządu www.zdm.gliwice.pl. 

Opłaty za przejazd dla ciężarówek

REKLAMA

Wprowadzenie częściowego zakazu jazdy ciężarówek przez Gliwic wiąże się z prowadzoną od wielu miesięcy przez tamtejszy samorząd akcją sprzeciwu wobec wprowadzenia opłat na ponad 19-kilometrowym odcinku autostrady A4, który stanowi południową obwodnicę miasta.

Przed tygodniem przedstawiciele projektu poboru opłat viaTOLL poinformowali, że od 1 czerwca przejazd zarządzanym przez GDDKiA odcinkiem autostrady A4 pomiędzy Bielanami Wrocławskim a węzłem Sośnica w Gliwicach będzie być płatny dla wszystkich pojazdów.

Infrastruktura punktów poboru opłat stanęła już w pobliżu węzła Gliwice Sośnica oraz przy trzech innych węzłach wokół miasta.

Władze Gliwic zabiegają o bezpłatny przejazd autostradową obwodnicą miasta od połowy lat 90. Przedstawiciele kolejnych rządów obiecywali, że przejazd autostradami w obrębie Gliwic będzie bezpłatny, a w ruchu lokalnym zostanie wprowadzony tzw. bilet zerowy.

Deklaracje w tej sprawie politycy składali też przed ubiegłorocznymi wyborami, mówił o tym m.in. premier Donald Tusk.

Jak podkreślił we wtorek prezydent Frankiewicz, formalnie kwestia autostradowych obwodnic miast dotąd nie została uregulowana i nic w tej sprawie od końca ub. roku się nie zmieniło.

W styczniu Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej informowało, że wypracowywane jest "kompleksowe rozwiązanie dla kwestii obwodnic autostradowych" w całej Polsce. 

Zerowy bilet na obwodnicę

Tylko w woj. śląskim o prawo do bezpłatnej jazdy autostradami upominają się, prócz Gliwic, samorządy subregionu rybnickiego i Częstochowy.

Dopiero po wypracowaniu decyzji systemowych resort ma zająć się kwestiami technicznymi, np. czy mieszkańcy będą korzystać z biletów zerowych czy zastosowane będzie jakieś inne rozwiązanie. Ministerstwo nie podało terminu zakończenia prac nad tymi regulacjami.

(PAP)

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA