REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapewnić należyte bezpieczeństwo magazynu

Przemysław Wierzbicki
Przemysław Wierzbicki
Co oznacza bezpieczeństwo magazynu
Co oznacza bezpieczeństwo magazynu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Co to znaczy zapewnić „należyte bezpieczeństwo magazynu”? Jak te pojęcie stosuje się w praktyce – jakie obowiązki należy spełnić? Okazuje się, że brak zapewnienia „należytego bezpieczeństwa magazynu” może mieć poważne konsekwencje dla właściciela magazynu.

Pojęcie „należytego bezpieczeństwa magazynu” jest terminem, który należy rozumieć dwojako.

REKLAMA

Ze względu na funkcję magazynu, konieczne jest zapewnienie warunków, pozwalających na przechowywanie rozmaitych towarów w sposób bezpieczny, to znaczy z jednej strony pozwalający uniknąć zagrożenia dla osób postronnych lub innych niepożądanych następstw magazynowania (co ma szczególne znaczenie w odniesieniu do magazynów rozmaitych substancji niebezpiecznych), z drugiej strony zaś stanowiący dostateczne zabezpieczenie magazynowanych towarów przed uszkodzeniem lub kradzieżą. 

Co to znaczy bezpieczeństwo magazynu

REKLAMA

Jednocześnie zaś, magazyn stanowi miejsce pracy, które musi spełniać określone normy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. W odniesieniu do każdej z tych interpretacji, odmienne będą prawne wymogi związane z bezpieczeństwem magazynu, a w konsekwencji – z odpowiedzialnością osób zarządzających magazynem.

 Zagadnienie bezpieczeństwa magazynu, rozumianego jako zapobieganie niebezpiecznemu wpływowi towarów magazynowanych na otoczenie, jest niezwykle obszerne ze względu na fakt, iż w zasadzie każdy rodzaj przedmiotu czy substancji, występujących w obrocie handlowym, podlega magazynowaniu.

O ile magazynowanie większości przedmiotów nie stanowi zagrożenia, w odniesieniu do niektórych istnieje znaczne niebezpieczeństwo, iż przechowywane w sposób niewłaściwy staną się źródłem zagrożenia dla okolicznych mieszkańców lub środowiska naturalnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechowywanie towarów w magazynie

Z tego też powodu, istnieje szereg przepisów szczególnych – w większości rozporządzeń – regulujących kwestie magazynowania poszczególnych towarów czy substancji, takich jak chociażby broń, materiały wybuchowe, paliwa płynne, baterie i akumulatory, oraz szereg innych.


Regulacje prawne, dotyczące magazynowania substancji potencjalnie niebezpiecznych stawiają szczegółowe wymagania techniczne, określając w sposób rygorystyczny parametry, jakie musi spełniać obiekt magazynowy, aby możliwe było przechowywanie w nim określonych towarów lub substancji, zaś weryfikacja ich realizacji następuje w toku postępowania administracyjnego. 

Towary niebezpieczne

REKLAMA

Z reguły ma to miejsce w toku uzyskiwania zgody na prowadzenie określonej działalności gospodarczej, związanej z magazynowaniem określonych towarów (działalność taka w większości przypadków stanowi działalność regulowaną w rozumieniu art. 5 ust. 5 ustawy  o swobodzie działalności gospodarczej).

W zależności od konkretnego aktu prawnego, regulującego w sposób szczegółowy wymogi bezpieczeństwa dla magazynów, występują rozmaitego rodzaju konsekwencje niewypełnienia przewidzianych prawem wymogów dotyczących bezpieczeństwa magazynu.

Na gruncie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, konsekwencją zaniedbań może być brak lub cofnięcie zgody na wykonywanie określonej działalności gospodarczej.

Należy również pamiętać, że w przypadku niezapełnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa magazynowi, skutkującego zdarzeniem powodującym szkodę w mieniu innych podmiotów, na zarządcy magazynu spoczywa odpowiedzialność odszkodowawcza na zasadach ogólnych wyrażonych w Kodeksie Cywilnym, przy czym może to być odpowiedzialność zarówno za szkody rzeczywiste (zniszczone lub uszkodzone towary i sprzęt), ale również także za zyski utracone przez poszkodowane firmy (które, na przykład, nie były w stanie zrealizować dostawy, bo towary, które miały być przedmiotem dostawy, zostały zniszczone w wadliwym magazynie).

Z racji swego przeznaczenia, pozostaje oczywiste, iż kolejnym aspektem pojęcia „bezpieczeństwo magazynu”, jest zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym towarom. 

Odszkodowanie za uszkodzony towar

Konieczność taka wynika z kilku powodów, z których na pierwszy plan wysuwa się interes ekonomiczny, związany z ewentualną odpowiedzialnością odszkodowawczą za uszkodzenie lub utratę rzeczy przyjętych na przechowanie.

Zapewnienie bezpieczeństwa przechowywanym towarom wymaga zatem zaangażowania środków takich jak monitoring budynku i otoczenia, ochrona fizyczna, instalacje alarmowe.

W tym miejscu należy również wspomnieć, iż zabezpieczenie magazynu przed utratą magazynowanych przedmiotów lub ich uszkodzeniem, ma niebanalne znaczenie w kontekście przepisów prawa pracy, konkretnie art. 124 – 126 Kodeksu Pracy, dotyczących odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie.

Na podstawie przepisów wykonawczych do Kodeksu Pracy, zasady te mają zastosowanie również w stosunku pracowników zatrudnionych w magazynach.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 124 § 3 Kodeksu Pracy, pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności – w trybie odpowiedzialności za mienie powierzone – w przypadku niezapełnienia przez pracodawcę warunków umożliwiających zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się w magazynie.


W konsekwencji, w przypadku niezapełnienia tych warunków pracodawca traci uprzywilejowaną pozycję w zakresie pociągnięcia do odpowiedzialności materialnej pracowników, przejawiającą się w domniemaniu istnienia przesłanek odpowiedzialności pracownika, oraz zniesieniu ograniczeń wysokości odszkodowania, jakie pracodawca może uzyskać od pracownika.

Niezależnie od powyższego należy również pamiętać, że magazyn stanowi miejsce pracy dla określonej grupy osób, w związku z czym należy zagwarantować, aby spełniał on warunki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązek taki spoczywa na pracodawcy na mocy art. 207 Kodeksu Pracy. 

BHP w magazynie

Należy przy tym wskazać, że za pracodawcę uważać należy podmiot zatrudniający pracowników, który nie musi być tożsamy z podmiotem zarządzającym magazynem. Jakkolwiek w sytuacji takiej zarządca magazynu  nie jest osobą bezpośrednio odpowiedzialną za realizację zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, określonych w KP, to w praktyce właśnie on musi zadbać, aby zarówno budynek magazynu, jak i wszelkie znajdujące się w nim urządzenia spełniały normy określone w art. 213 – 215 Kodeksu Pracy i przepisach szczególnych.

W przeciwnym razie, pracodawca nie będzie mógł dopuścić swoich pracowników do pracy w takim magazynie, który nie spełniałby norm z zakresu BHP. Dopuszczenie pracowników do pracy w obiekcie nie spełniającym wymogów z zakresu BHP jest przy tym wykroczeniem karanym grzywną w wysokości 1.000 – 30.000 zł.

Kolejnym aspektem odpowiedzialności za zapewnienie należytego bezpieczeństwa magazynu, odwołującym się do wyżej wymienionych, jest możliwość pociągnięcia zarządcy do odpowiedzialności karnej. Może to mieć miejsce zarówno w przypadku, gdy magazyn nie gwarantuje bezpieczeństwa magazynowanych towarów (gdyż naruszenie obowiązków może być równoznaczne z przestępstwem przeciwko środowisku, przeciwko zdrowiu i życiu lub przeciwko mieniu), jak i w sytuacji w której warunki pracy w magazynie nie spełniają norm z zakresu BHP (narażenie na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia).

Jaka kara za uchybienia w bezpieczeństwie w magazynie

Jak wynika z powyższego, w zależności od stwierdzonych uchybień zakresu bezpieczeństwa magazynu, oraz ich następstw, odpowiedzialność za nie przyjąć może postać odpowiedzialności cywilnoprawnej – odszkodowawczej (uszkodzenie lub zniszczenie rzeczy przechowywanych), odpowiedzialności administracyjnej wyrażającej się w nałożeniu grzywny (uchybienie wymogom prawa pracy) lub cofnięciem/nie wydaniem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej określonego rodzaju (brak zabezpieczeń przewidzianych dla magazynowania określonych przedmiotów), czy wręcz odpowiedzialności karnej (zaniedbania rodzące niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

  To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

  Przypomnij sobie o tym pokrętle. Na zapominalskich już czeka patrol i mandat

  Motoryzacja XXI wieku oznacza elektroniczną wygodę. Bo np. samochód automatycznie włącza światła. Tyle że automat nie zawsze działa prawidłowo. Kierowca powinien kontrolować jego zachowania. W przeciwnym razie to on dostanie mandat.

  392 zł zamiast dotychczasowych 98 zł? Kierowców może czekać bolesna podwyżka

  Po raz kolejny wraca temat podwyżek cen przeglądów technicznych w Polsce. Tym razem interweniują senatorowie. Ile mógłby kosztować przegląd w 2024 r.? 392 zł zamiast 98 zł w przypadku osobówki i 644 zł zamiast 161 zł w przypadku osobówki z LPG.

  Pogoda się poprawiła? A więc... nie myj samochodu. Przynajmniej nie w pełnym słońcu

  Słoneczna pogoda to idealny moment na mycie samochodu? Właśnie, że nie. Rozgrzany lakier "nie przepada" za polewaniem zimną wodą. A to dopiero początek długiej listy problemów. O czym jeszcze musi pamiętać kierowca?

  REKLAMA

  Transport do Wielkiej Brytanii stał się ogromnym wyzwaniem. Po brexicie pojawił się szereg nowych procedur

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiło, że branża transportowa działająca na tej trasie stanęła przed nowymi wyzwaniami. A procedury celne oraz wzmożenie kontroli granicznych to dopiero początek listy.

  W Polsce będą prześwietlać... drogi. GDDKiA chce sprawdzać stan nawierzchni i koleiny profilografami laserowymi

  Pod koniec kwietnia na polskich drogach pojawią się dziwnie wyglądające vany. Te nie będą jednak kolejną formą pułapki założonej na kierowców popełniających wykroczenia. One będą sprawdzać stan nawierzchni po zimie. A właściwie to badać sposób prowadzenia takich kontroli.

  Kara za radio w samochodzie? Rekordzista zapłacił w tym roku 187 tys. zł. To nie żart!

  187 tys. zł. Dokładnie tyle wynosi rekordowa kara za brak abonamentu RTV, która właśnie została ściągnięta w Polsce. Na kierowców padł zatem blady strach. Tylko czy taka kwota jest w ogóle możliwa w przypadku samochodu? Niestety po części tak...

  Opel Frontera 2024. To będzie crossover, a nie SUV. Niemiecka legenda schodzi o segment niżej

  Po 20. latach na rynek powróci Opel Frontera. Nowy model nie powróci jednak do segmentu D. "Spadnie" do klasy pojazdów o oczko niższej. Czy to oznacza degradację modelu? Zdaniem Niemców daje raczej nowe możliwości.

  REKLAMA

  Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców

  W 2023 r. ubezpieczyciele podczas kalkulowania składek OC aż 283 mln razy pytali UFG o wykroczenia i uprawnienia kierowców. To oznacza, że hasło droższe OC za punkty karne wcale nie jest hasłem pustym. Zachowania kierowców już dziś mają wpływ na wysokość składki.

  Podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Wpadł na przekroczeniu prędkości. Teraz grozi mu więzienie i 8,5 tys. zł kary za brak OC

  50-latek podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Chciał bowiem "przyprowadzić Opla od mechanika po wykonanej naprawie". Teraz jego sprawa trafi do sądu. Nowe przepisy sprawiają, że grozi mu do 5 lat więzienia. A to jeszcze nie koniec kar dla kierowcy.

  REKLAMA