C&W: Mniej pustostanów to wyższe stawki za magazynowanie
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy wynajęto najwięcej
W pierwszym półroczu 2011 r. wolumen transakcji wyniósł blisko 941.000 mkw. Najwięcej wynajmowano w drugim kwartale, kiedy wynajęto 543.000 mkw.
REKLAMA
Kto szuka magazynu
Niezmiennie najwyższy udział w popycie mieli operatorzy logistyczni (37%), firmy z branży elektronicznej (14%) oraz motoryzacyjnej (10%). Najbardziej aktywnym deweloperem był Prologis. Firma ma 40% udział w rynku. Blisko połowę transakcji stanowią odnowienia. Na kolejnych miejscach znaleźli się Panattoni (18%), Goodman (8%) oraz SEGRO (6,5%). Najwięcej magazynów buduje się obecnie na Górnym Śląsku (81.000 mkw.), we Wrocławiu (66.000 mkw.) i Polsce Centralnej (54.000 mkw.).
Gdzie najwięcej pustostanów
Na koniec czerwca 2011 r. współczynnik pustostanów wyniósł 12,9%, co oznacza spadek o 2,1 pkt proc. w porównaniu z końcem ubiegłego roku.
Dostępnych magazynów ubyło we wszystkich regionach, a najniższy wskaźnik powierzchni niewynajętej dotyczył Krakowa (0,6%), Poznania (4,6%) i Trójmiasta (5,8%).
Najwyższy jest w Szczecinie (63%), dotyczy on jedynego istniejącego w tym regionie parku Prologis Park Szczecin.
Ile kosztuje magazyn
Im mniej pustostanów tym wyższe czynsze. Dotyczy to bez wyjątku wszystkich regionów w Polsce. Najdrożej jest w miastach, w ich granicach administracyjnych. Tu ceny są wyraźnie wyższe niż w strefie podmiejskiej.
W miejskiej strefie Warszawy dochodzą do 5,8 EUR/mkw./miesiąc, a w Łodzi do 4,5 EUR/mkw./miesiąc. Dla pozostałych regionów stawki wynoszą średnio od 3 do 4 EUR/mkw./miesiąc. Jednocześnie stawki zróżnicowały się w zależności od lokalizacji, np. czynsze w rejonie Pruszkowa i Ożarowa pod Warszawą są o kilkadziesiąt eurocentów wyższe niż w rejonie Błonia.
źródło: Cushman & Wakefield
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.