REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy?

Łukasz Kuźmiuk
Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy? / fot. Harley
Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy? / fot. Harley
Harley-Davidson

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie zimy większość motocyklistów zapada w swoisty „sen zimowy”. Odstawiają swoje maszyny do garaży, odwieszają na kołki swoje stroje i kaski motocyklowe i czekają na pierwsze oznaki wiosny. Jak jeździć motocyklem po zimie i jak rozpocząć sezon motocyklowy?
Harley-Davidson wyprawa <a class=motocykl droga"/>

Harley-Davidson

Harley-Davidson

Tuż po nadejściu cieplejszych dni większość motocyklistów najchętniej od razu wsiadłaby na swoje maszyny i zaczęła jeździć tak, jak w trakcie poprzedniego sezonu motocyklowego. Sęk w tym, że te kilka miesięcy przerwy od jeżdżenia motocyklem jednak robią różnicę, dlatego warto po prostu przygotować się do nadchodzącego sezonu.

REKLAMA

Rozruszaj się

Zimowe dni nie zachęcają do ćwiczeń fizycznych, ale warto trochę rozruszać mięśnie przed pierwszymi przejażdżkami motocyklem. Niektóre mięśnie mogą mieć kilka miesięcy przerwy np. od sportowej pozycji na jednośladzie, a złapanie skurczu w trakcie jazdy nie jest niczym przyjemnym. Kilka serii przysiadów, pompek, brzuszków i pajacyków pozwoli na nowo aktywować mięśnie, aczkolwiek warto też zastanowić się nad regularnymi wizytami na siłowni ot tak dla siebie.

Przygotuj motocykl, akcesoria i strój motocyklowy

REKLAMA

Jeśli nie zrobiłeś serwisu maszyny w trakcie zimowej przerwy, to wiosną należałoby się zająć maszyną. W tekście „Jak przygotować motocykl na zimę?” udzieliłem kilka porad jak zadbać o jednoślad w trakcie przerwy od jazd, a skoro nie zrobiliśmy tego tuż po zakończeniu ostatniego sezonu, to trzeba się tym zająć tuż przed początkiem nadchodzącego. Nasz „motung” sam się nie naprawi, a jak powszechnie wiadomo, potencjalna usterka wyjdzie na jaw w najmniej odpowiednim momencie.

Warto również sprawdzić stan akcesoriów motocyklowych. Uchwyt na telefon się połamał? Trzeba go wymienić na nowy. Gniazdo zapalniczki lub USB nie działa, przez co nie można naładować nawigacji? Należałoby się tym zająć już teraz. Kolejnym krokiem powinien być również przegląd ubrań motocyklowych i kasku. Może wypadałoby uprać i zakonserwować kurtkę, a także odświeżyć wyściółkę kasku? O wiele przyjemniej jest ubrać się na pierwsze jazdy w sezonie w czyste i pachnące ciuchy niż w uwalane błotem i martwym robactwem.

Przypomnij sobie technikę jazdy

Wydawać by się mogło, że skoro mamy wyrobioną technikę jazdy, to po kilku miesiącach przerwy nie powinniśmy mieć problemów z prawidłowym prowadzeniem motocykla. Błąd! Organizm może się odzwyczaić od pewnych zachowań, dlatego dobrym pomysłem jest udanie się na plac manewrowy lub bezpieczny pusty plac w celu przypomnienia sobie odruchów oraz ponownego wyczucia motocykla. Godzinka lub dwie spędzone na trenowaniu slalomów, przeciwbalansu, przeciwskrętu, hamowania i operowania manetką oraz dźwigniami sprawią, że poczujesz się pewniej a wyćwiczone nawyki powrócą.

Myśl podwójnie

Warto pamiętać, że także kierowcy samochodów mieli wolne od motocyklistów, dlatego niektórzy z nich wraz z nadejściem wiosny mogą dalej nie zwracać uwagi na jednoślady. Niestety, wiosną bardzo często dochodzi do wypadków zaistniałych na skutek wymuszenia pierwszeństwa przez „puszkarzy” lub zajechanie przez nich drogi motocyklistom. Załóż kamizelkę odblaskową, która poprawi Twoją widoczność, a także myśl za innych. Lepiej uznać, że jest się niewidzialnym i zachować większą ostrożność niż skończyć w szpitalu już na początku sezonu.  

Nie szarżuj

Pamiętaj o tym, że nadejście wiosny wcale nie oznacza idealnych warunków na drogach. Temperatury wciąż są stosunkowo niskie, przez co asfalt jest mało przyczepny, a jednocześnie opony nie „kleją” jeszcze tak, jak powinny. Ponadto polskie drogi po zimie zazwyczaj przypominają pole ostrzału artyleryjskiego – czasami asfalt jest dziurawy jak sito. Także zalegające na drogach sól i piasek nie zachęcają do dynamicznej jazdy – na takiej mieszance łatwo zaliczyć „glebę”. Z każdym dniem będzie coraz lepiej, dlatego pamiętaj – cierpliwość popłaca.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA