REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Łukasz Kuźmiuk
Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy? / fot. Harley
Jak jeździć motocyklem po zimie? Jak rozpocząć sezon motocyklowy? / fot. Harley
Harley-Davidson

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie zimy większość motocyklistów zapada w swoisty „sen zimowy”. Odstawiają swoje maszyny do garaży, odwieszają na kołki swoje stroje i kaski motocyklowe i czekają na pierwsze oznaki wiosny. Jak jeździć motocyklem po zimie i jak rozpocząć sezon motocyklowy?

Harley-Davidson

Harley-Davidson

Tuż po nadejściu cieplejszych dni większość motocyklistów najchętniej od razu wsiadłaby na swoje maszyny i zaczęła jeździć tak, jak w trakcie poprzedniego sezonu motocyklowego. Sęk w tym, że te kilka miesięcy przerwy od jeżdżenia motocyklem jednak robią różnicę, dlatego warto po prostu przygotować się do nadchodzącego sezonu.

REKLAMA

Rozruszaj się

Zimowe dni nie zachęcają do ćwiczeń fizycznych, ale warto trochę rozruszać mięśnie przed pierwszymi przejażdżkami motocyklem. Niektóre mięśnie mogą mieć kilka miesięcy przerwy np. od sportowej pozycji na jednośladzie, a złapanie skurczu w trakcie jazdy nie jest niczym przyjemnym. Kilka serii przysiadów, pompek, brzuszków i pajacyków pozwoli na nowo aktywować mięśnie, aczkolwiek warto też zastanowić się nad regularnymi wizytami na siłowni ot tak dla siebie.

Przygotuj motocykl, akcesoria i strój motocyklowy

REKLAMA

Jeśli nie zrobiłeś serwisu maszyny w trakcie zimowej przerwy, to wiosną należałoby się zająć maszyną. W tekście „Jak przygotować motocykl na zimę?” udzieliłem kilka porad jak zadbać o jednoślad w trakcie przerwy od jazd, a skoro nie zrobiliśmy tego tuż po zakończeniu ostatniego sezonu, to trzeba się tym zająć tuż przed początkiem nadchodzącego. Nasz „motung” sam się nie naprawi, a jak powszechnie wiadomo, potencjalna usterka wyjdzie na jaw w najmniej odpowiednim momencie.

Warto również sprawdzić stan akcesoriów motocyklowych. Uchwyt na telefon się połamał? Trzeba go wymienić na nowy. Gniazdo zapalniczki lub USB nie działa, przez co nie można naładować nawigacji? Należałoby się tym zająć już teraz. Kolejnym krokiem powinien być również przegląd ubrań motocyklowych i kasku. Może wypadałoby uprać i zakonserwować kurtkę, a także odświeżyć wyściółkę kasku? O wiele przyjemniej jest ubrać się na pierwsze jazdy w sezonie w czyste i pachnące ciuchy niż w uwalane błotem i martwym robactwem.

Przypomnij sobie technikę jazdy

Wydawać by się mogło, że skoro mamy wyrobioną technikę jazdy, to po kilku miesiącach przerwy nie powinniśmy mieć problemów z prawidłowym prowadzeniem motocykla. Błąd! Organizm może się odzwyczaić od pewnych zachowań, dlatego dobrym pomysłem jest udanie się na plac manewrowy lub bezpieczny pusty plac w celu przypomnienia sobie odruchów oraz ponownego wyczucia motocykla. Godzinka lub dwie spędzone na trenowaniu slalomów, przeciwbalansu, przeciwskrętu, hamowania i operowania manetką oraz dźwigniami sprawią, że poczujesz się pewniej a wyćwiczone nawyki powrócą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Myśl podwójnie

Warto pamiętać, że także kierowcy samochodów mieli wolne od motocyklistów, dlatego niektórzy z nich wraz z nadejściem wiosny mogą dalej nie zwracać uwagi na jednoślady. Niestety, wiosną bardzo często dochodzi do wypadków zaistniałych na skutek wymuszenia pierwszeństwa przez „puszkarzy” lub zajechanie przez nich drogi motocyklistom. Załóż kamizelkę odblaskową, która poprawi Twoją widoczność, a także myśl za innych. Lepiej uznać, że jest się niewidzialnym i zachować większą ostrożność niż skończyć w szpitalu już na początku sezonu.  

Nie szarżuj

Pamiętaj o tym, że nadejście wiosny wcale nie oznacza idealnych warunków na drogach. Temperatury wciąż są stosunkowo niskie, przez co asfalt jest mało przyczepny, a jednocześnie opony nie „kleją” jeszcze tak, jak powinny. Ponadto polskie drogi po zimie zazwyczaj przypominają pole ostrzału artyleryjskiego – czasami asfalt jest dziurawy jak sito. Także zalegające na drogach sól i piasek nie zachęcają do dynamicznej jazdy – na takiej mieszance łatwo zaliczyć „glebę”. Z każdym dniem będzie coraz lepiej, dlatego pamiętaj – cierpliwość popłaca.  

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana zasad rejestracji pojazdów w 2026 r. Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym - projekt deregulacyjny

W dniu 17 czerwca 2025 r. opublikowany został projekt ustawy, która ma znowelizować Prawo o ruchu drogowym. Nowelizacja ta ma zrealizować m.in. postulaty deregulacyjne zespołu SprawdzaMy kierowanego przez Rafała Brzoskę - w szczególności w zakresie rejestracji pojazdów. Zmiany mają wejść w życie w większości po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc z pewnością już w 2026 roku.

Sektor logistyczny pokazuje w I połowie 2025 r., że radzi sobie z globalnymi zakłóceniami (wojna handlowa USA-Chiny). Koszty wymiany handlowej będą jednak rosły

Widmo historycznego spadku wolumenu przeładunków i wzrost kosztów transportu to dwa dominujące efekty w logistyce, które wywołała wojna handlowa na linii Chiny-USA. Pomimo obniżenia globalnych prognoz dla PKB i handlu, operatorzy logistyczni wciąż radzą sobie zaskakująco dobrze, choć wśród europejskich ekspertów zarządzających łańcuchami dostaw panuje zgodność co do tego, że koszty wymiany handlowej będą rosły. Jednocześnie 70% z nich twierdzi, że na kolejne zakłócenia i nieoczekiwane zwroty akcji będzie w stanie odpowiedzieć w ciągu maksymalnie 3 dni.

Większa elastyczność w wypowiadaniu umów OC [Projekt nowelizacji trafił do konsultacji]

Do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany w OC.

KGP: 112 716 interwencji, 470 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 112 716 interwencji. Byli wzywani do 470 wypadków drogowych.

REKLAMA

OC dla rowerzystów – konieczność czy ograniczanie wolności? Polacy podzieleni

Czy rowerzyści powinni mieć obowiązkowe OC? Wraz ze wzrostem liczby jednośladów na drogach, temat ten wraca jak bumerang i dzieli opinię publiczną. Najnowsze badanie Rankomat.pl pokazuje, że Polacy są niemal równo podzieleni – nie brakuje zarówno zwolenników bezpieczeństwa, jak i obrońców niezależności.

Masz radio w samochodzie? Możesz spodziewać się kontroli

Właściciele samochodów – zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy – powinni pamiętać o opłatach za używanie odbiorników radiofonicznych. Chodzi o konieczność opłacania abonamentu RTV za radioodbiornik zamontowany w pojeździe. Jaka jest opłata abonamentowa w 2025 r.? Kto jest zwolniony?

KGP: 116 725 interwencji, 519 wypadków drogowych, 32 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 116 725 interwencji. Byli wzywani do 519 wypadków drogowych.

Rozwiązanie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) [PROJEKT]

W środę, 4 czerwca 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Chodzi o zmiany dotyczące rozwiązania umowy OC.

REKLAMA

Transport w Polsce 2024: Spadek przewozów towarów, wzrost liczby pasażerów. Informacja sygnalna GUS

Główny Urząd Statystyczny opublikował informację sygnalną dotyczącą przewodu ładunków i pasażerów w 2024 r. Z informacji GUS wynika, że w porównaniu z 2023 r., wzrosła liczba pasażerów korzystających z większości środków transportu – wyjątkiem był jedynie transport wodny śródlądowy. Z kolei całkowita masa przewiezionych ładunków oraz wykonana praca przewozowa nieznacznie się zmniejszyły.

KGP: 117 251 interwencji, 487 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 117 251 interwencji. Byli wzywani do 487 wypadków drogowych.

REKLAMA