REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd motocyklem w długą trasę

Artur Kapłan
Dłuższa trasa motocyklem Fot. Fotolia
Dłuższa trasa motocyklem Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda motocyklem w dłuższej trasie różni się nieco od jazdy codziennej. Różnice polegają na przygotowaniu motocykla i własnego ciała do takiej podróży.

Zacznij od przygotowania motocykla. Przed wyjazdem w dłuższą podróż powinniśmy mieć stuprocentową pewność co do sprawności wszystkich podzespołów. Powinniśmy sprawdzić wszystkie żarówki, ciśnienie w kołach oraz stan wszelkich płynów eksploatacyjnych. Jeśli nasza trasa ma przekroczyć 5000 tys. kilometrów to warto pomyśleć o wymianie opon na nowe. Jeżeli jednak założone na koła ogumienie jest prawie nowe, a jego stan nie wzbudza zastrzeżeń to możemy bez obaw wyruszać w podróż. W przypadku motocykli w których napęd przekazywany jest łańcuchem lub paskiem należy skontrolować stan powyższych podzespołów.

REKLAMA

Zobacz też: Najlepszy tor jazdy w zakręcie

REKLAMA

Jadąc w daleką podróż zapewne będziemy chcieli zabrać ze sobą nie małą ilość dodatkowego ekwipunku. Najlepiej wyposażyć się w zestaw kufrów, które są mocowane w stabilny sposób do specjalnego stelaża. Jeśli jednak posiadamy sakwy, to należy jest przymocować tak aby nie przemieszczały się w czasie jazdy. Można do tego wykorzystać opaski gumowe zakończone hakami.

Planując dłuższy wypad na swoim rumaku należy zadbać o kondycję fizyczną. Zaleca się około dwa tygodnie ćwiczeń ogólnorozwojowych, które poprawią naszą wydolność. Zwykłe pompki i brzuszki powinny dać wymierny efekt zauważalny podczas długotrwałej jazdy. Mniej odczuwalne zmęczenie pozwoli na lepszą koncentrację na tym co dzieje się na drodze jednocześnie zwiększając nasze bezpieczeństwo.

Zobacz też: Jak prawidłowo składać się w zakręcie?

Nigdy nie wiemy co może się wydarzyć podczas długodystansowych wojaży motocyklem. Z tego powodu należy mieć przy sobie wyposażenie, które może uratować nas z opresji. Jadąc w daleką podróż nie można zapomnieć o zestawie podstawowych narzędzi oraz łatkach do opon. Należy zabrać apteczkę w której powinny znaleźć się podstawowe medykamenty, plastry i bandaże. Jeżeli chodzi o ubiór to dobrze jest zabrać ze sobą tylko to co niezbędne. Rzeczy powinny być wygodne i najlepiej nie wymagające prasowania. Warto mieć na wierzchu kilka cieplejszych oraz bardziej przewiewnych ubrań, aby w razie zmiany warunków atmosferycznych móc się szybko przebrać. Dobrze jest spakować parę wygodnych butów, która też powinna znajdować się gdzieś na wierzchu bagażu. Buty motocyklowe jak wiadomo nie należą do najwygodniejszych w normalnym użytkowaniu.

Zobacz też: Technika przeciwskrętu

Podczas jazdy powinno się organizować częste postoje. Mają one na celu pozwolić umysłowi na chwilę odpoczynku od ciągłej obserwacji i analizowania tego co dzieje się na drodze. W czasie przerwy należy uzupełnić płyny i spożyć wysokoenergetyczny posiłek. Nasza maszyna zapewne też nie pogardzi świeżym wysokooktanowym posiłkiem. Korzystne dla organizmu jest wykonaniu kilka drobnych ćwiczeń. Pozwolą na rozluźnienie poszczególnych partii mięśni. Jeśli jednak nie mamy ochoty na gimnastykę, to zwykły spacer też wystarczy.

Zobacz też: Technika prawidłowego hamowania

Styl jazdy jaki powinien reprezentować biker podczas długich wypadów musi odznaczać się spokojem. Długotrwające szarże nigdy nie kończą się dobrze, zwłaszcza z całą masą bagażu. Właśnie ten bagaż jest powodem który powinien skłonić nas do spokojnej i rozważnej jazdy. Wyżej umiejscowiony środek ciężkości motocykla nie pozwala na bardzo szybkie pokonywanie zakrętów, a sam jednoślad nie wybacza już błędów. Płynna i spokojna jazda jest kluczem do bezpiecznego powrotu do domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA