REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo składać się w zakręcie?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Artur Kapłan
Technika składania się w zakręt Fot. Fotolia
Technika składania się w zakręt Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Składanie się w zakręcie to czynność mająca na celu przeniesienie ciężaru ciała motocyklisty na jednośladzie w sposób korzystny dla jakości pokonania zakrętu. Należy zastanowić się czy taka technika jazdy w codziennym poruszaniu się po drogach jest wskazana lub przydatna chociaż w najmniejszym stopniu. Postaramy się przybliżyć to zagadnienie i rozwiać wątpliwości.

Jak już powiedziano we wstępie, składanie się w zakręcie polega na odpowiednim przemieszczeniu ciężaru ciała motocyklisty aby poprawić zachowanie motocykla w zakręcie. Wyróżnia się trzy podstawowe sposoby pochylania się wraz z motocyklem. Środowisko motocyklowe nazwało je następująco: stylem angielskim, niemieckim i włoskim.

REKLAMA

Zobacz też: Technika przeciwskrętu

W pierwszej kolejności przybliżymy charakterystykę stylu, który potocznie nazywa się „schodzeniem na kolano”. Jest to styl włoski. Podczas takiego pokonywania zakrętów biker znajduje się w zasadzie obok swojego rumaka. Jeździec jest w znacznie większym pochyleniu niż jego motocykl, przez co środek ciężkości tandemu motocyklista+jednoślad znajduje się nisko nad nawierzchnią drogi. Pozwala to na znacznie szybsze pokonywanie zakrętów. Styl ten stosowany jest głównie na torze wyścigowym i raczej tam powinien pozostać. Próby dotknięcia kolanem asfaltu drogi publicznej wymagają jazdy w dużą prędkością i są niebezpieczne zarówno dla motocyklisty jak i dla osób w bezpośrednim otoczeniu. Zachęcić jedynie możemy do stosowania składania się w stylu włoskim w wersji soft. W normalnym ruchu po drogach publicznych wystarczy zdjąć jeden lub półtora pośladka z siedzenia i delikatnie pochylić ciało w wewnętrzną stronę winkla. Takie zachowanie pozwoli poczuć się pewniej w zakręcie, umożliwi szybsze jego pokonanie nie stwarzając zbędnego ryzyka.

Zobacz też: Technika prawidłowego hamowania

REKLAMA

Drugim i chyba najczęściej stosowanym typem składania się w zakręt jest styl niemiecki. Stosowany zupełnie podświadomie przez większość motocyklistów, a nawet rowerzystów. Styl ten polega na schodzeniu w zakręt będąc nachylonym do nawierzchni pod takim samym kątem jak motocykl. Taka jazda przy zachowaniu rozsądnych prędkości jest bardzo bezpieczna i można pokusić się o stwierdzenie, iż jest gwarantem bezkolizyjnej przejażdżki. Taki rodzaj składania się w zakręt należy stosować podczas jazdy z pasażem. Jeśli wsiądziemy na czyjś motocykl i nie znamy jego zachowania to tak samo – nie próbujmy schodzić na kolano. Najlepszy wtedy okaże się styl niemiecki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trzecim i ostatnim stylem składania się w zakręcie jest styl angielski. Nie jest on zbyt często używany w sposób świadomy. Zazwyczaj jego wykorzystanie wynika ze strachu. Świadomość możliwości kontaktu łokcia czy kolana z asfaltem powoduje, że biker „wgniata” motocykl w nawierzchnię samemu próbując od niej „uciec”.

Zobacz też: Jak jeździć z pasażerem na motocyklu?

Każdy z wyżej wymienionych stylów jazdy może być stosowany z powodzeniem w różnych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że bez względu na to na jaką jazdę się zdecydujemy musimy zachować zdrowy rozsądek i nie narażać na zbędne niebezpieczeństwo siebie i innych.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

REKLAMA

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

KGP: 110 999 interwencji, 427 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 999 interwencji. Byli wzywani do 427 wypadków drogowych.

REKLAMA