REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W co się ubrać na motocykl?

Anna Matelska
ubranie na motocykl Fot. Fotolia
ubranie na motocykl Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Strój motocyklowy nie jest tylko kwestią wizualną. Przede wszystkim zapewnia jeźdźcowi bezpieczeństwo, chroni też go przed warunkami atmosferycznymi, a odpowiednio dobrany poprawia komfort jazdy. Jaką kurtkę, spodnie, buty i dodatki wybrać na motocykl?

Przede wszystkim musimy podjąć ważną decyzję – skóry czy teksty? Zwolennicy skórzanej odzieży motocyklowej podkreślają jej klasyczny charakter, trwałość i wysoki poziom gwarantowanego przez nią bezpieczeństwa. Skórzany kombinezon to zdecydowanie najlepszy wybór do jazdy sportowej, a  kurtki w typie ramoneski wyjątkowo pasują właścicielom chopperów.

REKLAMA

Zobacz też: Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

REKLAMA

Jednak strój skórzany nie ochroni motocyklisty przed rzęsistym deszczem, za to w upał przyprawić go może o zawroty głowy z przegrzania. Dlatego miłośnicy turystyki motocyklowej, jeżdżący na dłuższe trasy w różnych warunkach atmosferycznych często wybierają jednak tekstylia, dodatkowo charakteryzujące się niższym cenami.

Co więc wybrać? Wszystko zależy jak zwykle od indywidualnych upodobań i tego, w jaki sposób planujemy użytkować nasza maszynę. Ideałem byłoby posiadać oba rodzaje strojów na różne okazje, jednak nie każdy może sobie na taki podwójny wydatek pozwolić.

Zobacz też: Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kask

Kask to absolutna podstawa dla każdego motocyklisty – jego noszenia wymaga nie tylko polskie prawo, ale również zdrowy rozsądek. O tym, jak dobrać odpowiedni kask, możemy przeczytać tutaj. .

Kurtka

Każda porządna kurtka winna mieć grube rękawy i być wyposażona w ochraniacze łokci, barków oraz kręgosłupa. Bardziej „wypasione” modele są jak prawdziwe zbroje i posiadają nawet ochroniarze klatki piersiowej i obojczyków.

Zobacz też: Jak zarejestrować motocykl sprowadzony z Wielkiej Brytanii?

Nieprzemakalne są kurtki tekstylne wyposażone w membranę. Jeśli myślimy również o podróżach w niższych temperaturach, przydatny może się okazać wypinany ocieplacz. Fason kurtki zależy już od naszego gustu, jednak pamiętajmy, że największy komfort przy dużych prędkościach zapewni strój jak najbardziej obcisły.

Spodnie motocyklowe

Spodnie motocyklowe powinny mieć ochraniacze kolan i miednicy. Podobnie jak kurtki, w wersji przeciwdeszczowej wyposażone są w membranę. Mierząc spodnie, zwróćmy uwagę, by nogawki nie okazały się zbyt krótkie w pozycji siedzącej.

Na bardziej ekstremalne wojaże dobrym pomysłem będą wysokie spodnie, z szelkami i ocieplaczem lędźwi. Częstym rozwiązaniem jest też możliwość spięcia spodni z kurtką, czyli stworzenia kombinezonu. O ile nie ścigamy się na torze, taka opcja będzie dużo wygodniejsza od kombinezonu jednoczęściowego.

Buty motocyklowe

Buty powinny sięgać powyżej kostki. Ich główną funkcją jest ochrona stopy, ścięgna Achillesa i stawu skokowego w razie wypadku. Dlatego nowoczesne obuwie motocyklowe jest zwykle bardzo sztywne i nie nadaje się do chodzenia na co dzień.

Zobacz też: Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. A i A1?

Wzmocnione podeszwy, pięty, palce oraz okolice kostki mają zapobiec zmiażdżeniu bądź skręceniu stopy. Podobnie jak inne elementy stroju motocyklowego, również buty mogą być wyposażone w nieprzemakalną membranę.

Oczywiście, nie ma co się łudzić – wielu motocyklistów nie posiada profesjonalnego obuwia, zwłaszcza że jest ono bardzo drogie. Ostatecznie można próbować wykorzystywać do jazdy buty turystyczne lub wojskowe – byle nie trampki czy adidasy!

Rękawice motocyklowe

Ten z pozoru błahy dodatek do stroju w rzeczywistości jest niezbędny. Nie tylko zapobiega urazom dłoni w razie gleby, ale również ich marznięciu w czasie jazdy. Skostniałym z zimna palcom naprawdę trudno jest operować sprzęgłem czy hamulcem. Z drugiej strony w upalne dni rękawice chronią dłonie przed oparzeniami słonecznymi.

Rękawice również wyposażone są w ochraniacze, które powinny znaleźć się na palcach, kostkach i wewnętrznej części dłoni.

Dodatki motocyklowe

W zależności od potrzeb motocykliści mają do wyboru bardzo wiele elementów uzupełniających podstawowy strój motocyklowy. Jednym z najpopularniejszych jest pas nerkowy – przydatny, jeśli spodni nie możemy spiąć z kurtką.

Zobacz też: Karta motorowerowa – jak ją zdobyć, do czego uprawnia?

REKLAMA

Cała seria ochraniaczy i ocieplaczy pomoże nam zapobiec przewianiu kolan albo urazom pleców. Rozbudowany ochraniacz nakładany na kręgosłup potocznie zwany jest żółwiem. Bezpieczeństwo od zupełnie innej strony zapewnią zaś takie gadżety jak kolorowe kamizelki i różnego rodzaju odblaski.

Z pewnością warto się poważnie zastanowić, co dokładnie może nam się przydać w trakcie jazdy, zwłaszcza że bardzo często strój ratuje motocykliście życie. Kupując też wszystkie elementy naszej motocyklowej kreacji zwracajmy uwagę na markę, odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Warto zainwestować w którąś z bardziej znanych firm, takich jak Alpinestars, Dainese, FLM, Spyke, IXS, Berik itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA