REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ORP „Batory” - on był jakby luksusowy!

ORP „Batory” - on był jakby luksusowy!
ORP „Batory” - on był jakby luksusowy!
Materiały prasowe Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Słynny polski kuter przedwojenny ORP „Batory” miał tropić przemytników. To jednak nie ostatnia ciekawostka w historii tej jednostki. W końcu do jego napędzania służył silnik zbudowany przez... Maybacha!

Kuter z pewnością nie kojarzy się zbyt luksusowo. Szczególnie ten kuter. Bo ORP „Batory” miał dość ciekawe zadanie. Powstał po to, aby patrolować 147 kilometrów dopiero co odzyskanego wybrzeża. Skupiał się przede wszystkim na przemytnikach. Badał czy przez granicę morską nie jest szmuglowany alkohol, broń czy sacharyna oraz ścigał na morzu ewentualnych przestępców. Jako że zadanie nie było łatwe, pogranicznicy potrzebowali specjalnego sprzętu. I taki zaoferował zespół inżynierów pod kierownictwem Aleksandra Potyrały.

REKLAMA

Zobacz również: Test: Mercedes CLA 200 Shooting Brake - ta gwiazda… rzuca się w oczy!

W sumie trzy silniki. Wszystkie produkcji Maybacha!

REKLAMA

ORP „Batory” miał kadłub stalowo-duraluminiowy o długości 23 metrów. Poza tym był wyposażony w dwa karabiny maszynowe Maxim, radiostację i mocny reflektor. Co z napędem? Stworzenie silników zostało powierzone wyjątkowej firmie. Jednostki zbudował bowiem Maybach - dzisiejszy i ówczesny zresztą gwarant luksusu. Firma stworzyła dwa silniki V12 o mocy 550 koni mechanicznych. Podobny motor był zastosowany np. w słynnym sterowcu LZ-127 „Graf Zeppelin”. Mocny tandem został uzupełniony sporo oszczędniejszym dieslem Maybacha. 175-konny ropniak pełnił rolę tzw. jednostki marszowej.

ORP „Batory” wszedł do służby 23 czerwca 1932 roku i straszył przemytników prędkością maksymalną na poziomie 24,3 węzła. Jego służba została przerwana przez II Wojnę Światową. 1 października 1939 roku przedarł się do Szwecji, gdzie pozostał do zakończenia działań wojennych. Jednostka przeszła pierwszy remont po powrocie do kraju. Drugi w roku 1954. To wtedy wymontowano z niego dwie V-dwunastki Maybacha. W roku 1959 „Batory” został skreślony z listy floty Wojsk Ochrony Pogranicza.

Zobacz również: Serwisy Mercedesa staną się bardziej... kobiece?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ORP „Batory” zatonął i wtedy stał się… cud!

Po wycofaniu ze służby kuter pełnił rolę jednostki szkolnej. Ostatecznie zatonął na Wiśle. Dno największej rzeki w Polsce nie zakończyło jednak historii łodzi. ORP „Batory” za sprawą oficerów weteranów ponownie trafił do Marynarki Wojennej. Zabrano go na Hel i wmurowano jako pomnik na nabrzeżu bazy 9. Flotylli Obrony Wybrzeża. Stąd trafił do Muzeum Marynarki Wojennej.

Źródło: Materiały prasowe Mercedes

ORP „Batory” - on był jakby luksusowy!
Materiały prasowe Mercedes
ORP „Batory” - on był jakby luksusowy!
Materiały prasowe Mercedes
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA