REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Autotesto
Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych
Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?
Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?

REKLAMA

REKLAMA

Zimowa eksploatacja samochodu to wyzwanie nie tylko dla kierowcy ale także dla jednostki napędowej i poszczególnych układów w konstrukcji pojazdu. Na co zwrócić uwagę eksploatując samochód podczas mrozów?

Eksploatacja podczas mrozów to ciężka próba dla jednostek napędowych

Do nadmiernego zużycia silnika w czasie zimy najbardziej przyczyniają się utrudniony rozruch oraz częsta jazda na krótkich trasach, uniemożliwiająca osiągnięcie przez silnik optymalnej temperatury roboczej. Jednostkom napędowym można pomóc, montując w nich ogrzewanie (tzw. postojowe) albo prostą grzałkę do silnika (zasilaną z sieci 230V), która ogrzewa płyn chłodniczy do temperatury 55 st. Celsjusza.

REKLAMA

W silnikach benzynowych zasilanych LPG należy wymienić przed zimą filtry fazy lotnej i fazy ciekłej, jak również zatankować większą ilość benzyny - nawet trzy czwarte baku. Dotyczy to także typowych silników benzynowych, nie zasilanych LPG.

W przypadku silników benzynowych, trzeba pomyśleć o stanie układu zapłonowego. Świece zapłonowe, cewki, a także (jeśli występują) przewody zapłonowe i kopułki powinny być w idealnym stanie technicznym.

Z kolei w dieslach warto sprawdzić stan świec żarowych. Wlewajmy też do baku większe ilości oleju napędowego. Jeśli kierowca korzysta z renomowanych stacji, nie musi dolewać depresatora (preparatu zapobiegającego zamarznięciu oleju), jest on dodawany do paliwa przez koncerny paliwowe. Jeśli jednak bak będzie pełny, a przyjdą mrozy, powinniśmy dodać do niego odpowiednią ilość depresatora.

Zobacz też: Samochód zimą - myć, czy nie myć?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przygotować wnętrze samochodu do zimy?

W starszych pojazdach warto skontrolować, jak działa ogrzewanie tylnej szyby. Sprawdźmy, czy działają wszystkiego ściegi i czy nie występuje groźny łuk elektryczny - zjawisko silnego ogrzewania punktowego, które może doprowadzić do pęknięcia szyby.

Przed zimą koniecznie trzeba sprawdzić sprawność układu wentylacji i ogrzewania. W czasie mrozów będzie pracował na pełnej mocy.

REKLAMA

Obniżona wydajność układu może być spowodowana jego zapowietrzeniem, do którego zazwyczaj dochodzi podczas wymiany płynu chłodniczego. Problem można usunąć w kilka minut. Układ wentylacji powinno się także zdezynfekować. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy środków w aerozolu, który kosztuje kilkanaście złotych.

Obecnie większość aut jest wyposażona także w układ klimatyzacji. Przed zimą koniecznie trzeba poddać go przeglądowi i wymienić filtr kabinowy. Dlaczego klimatyzacja miałaby przydać się w czasie zimy? Bo jest to skuteczne narzędzie w walce z zaparowanymi szybami.

W okresie zimowym warto też wymienić dywaniki welurowe na gumowe. Tylko takie mogą skutecznie zabezpieczyć wnętrze samochodu przed wilgocią. Dlaczego to takie ważne?

Utrzymująca się we wnętrzu wilgoć będzie m.in. powodować parowanie szyb. Mokre dywaniki mogą też być powodem pojawienia się pleśni, która jest bardzo groźna dla zdrowia.

Warto także pamiętać o tym, że ekrany dotykowe (centralny monitor, nawigacja itp.) są czułe na mróz. Dopóki kabina auta się nie rozgrzeje, nie powinno się ich mocna dotykać, gdyż można doprowadzić do uszkodzenia.

Zobacz też: Depresator – gdy auto nie odpala zimą

Szyby i nadwozie

REKLAMA

Przed zimą warto zamontować nowe wycieraczki, a najlepiej kupić od razu dwa komplety. Dlaczego? Bo w czasie zimy wycieraczki bardzo szybko się zużywają, co sprawia, że na początku wiosny ich gumy będą już mocno starte.  Zamiast typowych skrobaczek wygodniej jest zastosować płyn do rozmrażania w spreju.

Przede wszystkim trzeba pamiętać o wlaniu do zbiorniczka zimowego płynu do spryskiwaczy. Jeśli jest w nim jeszcze duża ilość płynu letniego, należy zużyć go w czasie jazdy. Im droższy płyn kupimy, tym dokładniej i lepiej oczyścimy szyby z zabrudzeń oraz smug.

Zobacz też: Jak prawidłowo uruchomić auto za pomocą kabli?

W starszych pojazdach przyda się zabezpieczenie zamków w drzwiach. Wielu specjalistów zaleca zastosowanie w tym celu smaru, najczęściej grafitowego.

Jest jeszcze inne, skuteczne rozwiązanie, które w pełni zapobiegnie zamarzaniu zamków i pokrywaniu szyb oraz nadwozia zamarzniętą szadzią. Nie będzie potrzebna żadna szczotka do usuwania śniegu z nadwozia. Wystarczy zakupić pokrowiec samochodowy, który często nazywany jest także plandeką. Skutecznie zabezpieczy on pojazd przed marznącym deszczem, lodem, zamarzającą wilgocią w zamkach, a także brudem i kurzem.

Przed zimą trzeba też zadbać o uszczelki w drzwiach i w klapie bagażnika. Stosuje się do tego celu silikonowy środek do uszczelek w sprayu. Uszczelki najpierw należy umyć, a po wysuszeniu spryskać sprayem. Odzyskają swoją giętkość i ładny, czarny kolor.

Zobacz też: Czym się kierować przy wyborze łańcuchów na koła?

Dobrym sposobem na zabezpieczenie nadwozia przed porysowaniem drobinkami piasku i soli drogowej i błota pośniegowego jest oklejenie pojazdu np. przezroczystą folią ochronną. Mona ją nałożyć nie tylko na maskę ale również na zderzaki i progi.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA