REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Typowe problemy z autem w czasie zimy

Subskrybuj nas na Youtube
ślad, opona, zima, śnieg Fot. Fotolia
ślad, opona, zima, śnieg Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima potrafi zaskoczyć nie tylko drogowców. Zobacz jakie problemy mogą spotkać kierowcę w czasie zimy!

7 najczęstszych zimowych problemów kierowców w czasie zimy

Przygotowania do motoryzacyjnej zimy warto zacząć odpowiednio wcześnie, aby śnieg, mróz i błoto pośniegowe nie zakłóciły przyjemności podróżowania. Prezentujemy 7 najczęstszych zimowych problemów, które zimą zaskakują użytkowników aut.

REKLAMA

Problem z porannym rozruchem zimnego silnika, skrobanie oszronionych szyb i otrzepywanie zaśnieżonych butów przed wejściem do auta to jedne z podstawowych sygnałów, że zima nadeszła na dobre. Oto 8 najczęstszych zimowych problemów, z którymi borykają się z nimi przede wszystkim kierowcy, którzy w sezonie zimowym parkują auto „pod chmurką”.

Zobacz też: Co oprócz opon warto zmienić w aucie przed zimą?

W sezonie zimowym kierowcy często decydują się na wynajem auta, głównie wtedygdy udają się na świąteczny wypoczynek lub urlopw górach. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest fakt, że mogą wybrać z bogatej oferty samochodów typu SUV oraz mieć pewność, że zimowa aura nie popsuje tego  wyjazdu, ponieważ wszystkie samochody Avis są odpowiednio przygotowane do sezonu zimowego.Ogromną zaletą jest także dostępność 24-godzinnego Avis Assistance, z którego nasi klienci korzystają w przypadku zdarzeń na drodze – zapewnia Katarzyna Dobrzyńska PR & Marketing Manager w AVIS.

A w jaki sposób przygotować swój prywatny samochód do zimy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Bez sprawnego akumulatora ani rusz

Jeśli akumulator nie będzie w pełni naładowany, istnieje prawdopodobieństwo, że z podróży nici. Akumulator w temperaturze +25 stopni ma 100% pojemności, jednak, gdy temperatura spadnie do 0, traci nawet 20% swojej efektywności. Dzieje się tak, ponieważ elektrolit w niskiej temperaturze traci zdolność do magazynowania energii. Niskie temperatury sprawiają, że olej silnikowy gęstnieje, a co za tym idzie – konieczna jest większa moc do rozruchu silnika.

Zobacz też: Jak przygotować samochód do zimy?

Pamiętaj: Sprawdź poziom naładowania akumulatora za pomocą miernika elektronicznego lub obciążeniowego. Prawidłowe wartości to: 12,5-12,7 V (napięcie spoczynkowe na zaciskach sprawnej baterii), 13,9-14,4V (napięcie ładowania). W przypadku niższych wartości, doładuj akumulator za pomocą prostownika.

2. Przymarzające drzwi zamarzające zamki

REKLAMA

Po całonocnych mrozach przymarzające drzwi i zamarzające zamki to zmora kierowców pozostawiających auto „pod chmurką”. Warto, jeszcze przed nadejściem ujemnych temperatur, zaopatrzyć się w odmrażacz do zamków w aerozolu, a uszczelki zakonserwować płynem na bazie sylikonu.  

Pamiętaj: Jeśli masz taką możliwość, parkuj zawsze w kierunku wschodu przodem. Dzięki temu wschodzące rano słońce ogrzeje przednią szybę, a Ty nie spędzisz cennych minut na odśnieżaniu czy mocowaniu się z drzwiami.

3. Opony zimowe to konieczność

W opony zimowe warto zaopatrzyć auto już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada i utrzymuje się poniżej +7 stopni Celsjusza. Opony zimowe posiadają: więcej naturalnego kauczuku, olej roślinny, mają mniejszą tendencję do poślizgu, zachowują większą elastyczność, a konstrukcja bieżnika zapewnia lepszą przyczepność, na lodzie, śniegu i błocie pośniegowym.

Pamiętaj: Nigdy nie czekaj ze zmianą opon na pojawienie się pierwszego śniegu. Motoryzacyjna zima zaczyna się już wcześniej!

4. Wycieraczki

REKLAMA

Błoto pośniegowe i śnieg sprawiają, że przednia szyba auta jest niemal cały czas zabrudzona. Co ważne, zalegające na jezdni opady atmosferyczne często odstrzeliwują spod kół poprzedzających nas aut wprost na szybę. Sprawne pióra wycieraczek okazują się wtedy niezbędne.

Pamiętaj: Zużyte wycieraczki jedynie rozmażą brud i niedokładnie odprowadzą zanieczyszczenia. Jeśli więc niedokładnie zbierają zanieczyszczenia na szybie, wymień je, aby zapewnić sobie lepszą widoczność podczas mocnych opadów śniegu.

5. Płyn, czyli niezbędna pomoc w oczyszczaniu

Kierowcy, którzy zapominają o wymianie płynu na zimowy, są często zmuszeni udrożnić układ spryskiwaczy. Zdarza się również, że zamarznięty płyt zwiększa swoją objętość i trwale niszczy węże i zbiornik na płyn. Jak uniknąć tego problemu? Wystarczy wymienić płyn na zimowy jeszcze zanim temperatura spadnie do 0.

Pamiętaj: Letni płyn zamarza już w temperaturze 0 stopni Celsjusza. Zimowy płyn na bazie alkoholu zamarza dopiero w temperaturze -60 stopni Celsjusza.

6. Czas to pieniądz

O nim często zapominają kierowcy. Podróżowanie autem zimą ma swoje plusy i minusy. Te ostatnie zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi minutami potrzebnymi na: poranny rozruch auta, odśnieżanie czy zdecydowanie wolniejszą jazdę przez „szklankę” na drodze.

Pamiętaj: Czasem wyjście z domu 15 minut wcześniej pozwala uniknąć stresu i pośpiechu, który może zakończyć się stłuczką.

7. A kiedy zabraknie kilku akcesoriów?

Odmrażacz do szyb i zamków, skrobaczka, łopata do śniegu – te akcesoria przydadzą się osobom zmotoryzowanym, które auto parkują „pod chmurką”. W górach niezbędnym elementem okażą się łańcuchy śniegowe, które zapewnią przyczepność na ośnieżonych autach.

Pamiętaj: Na niektórych drogach istnieje nakaz poruszania się autami wyposażonymi w łańcuchy śniegowe.

Źródło: zestawienie opracowane przez firmę AVIS

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA