Jakie są rodzaje łańcuchów śniegowych? Łańcuchy automatyczne.
REKLAMA
REKLAMA
W takich krajach jak Austria czy Szwajcaria poruszanie się bez łańcuchów śniegowych może się zakończyć się bardzo kosztowny mandatem. Niejednokrotnie jego wysokość przekracza zakup kilku ich kompletów i to renomowanych firm. Jednak jazda bez łańcuchów nawet w naszym kraju może fatalnie się zakończyć. Warto dobrze przemyśleć ich zakup i dopasować ich rodzaj do własnych wymagań.
REKLAMA
Rodzaje łańcuchów śniegowych
Najczęstsze spotykane rozwiązania to łańcuchy stalowe, zakładane na wewnętrzną i zewnętrzną stronę opony, oraz łańcuchy tekstylne przeznaczone głównie do aut, w którym niski prześwit pomiędzy oponą a nadkolem uniemożliwia montaż tradycyjnego łańcucha.
Zobacz też: Tekstylne łańcuchy śniegowe
Automatyczne łańcuchy śniegowe
Jeśli zależy nam na jak najszybszym i najbardziej komfortowym zakładaniu łańcuchów śniegowych, warto zwrócić na tzw. automatyczne łańcuchy. W zależności od producenta wyglądają odmiennie, ale główne ich zalety są identyczne – łatwość obsługi, montaż tylko na zewnętrzną cześć opony oraz możliwość wykorzystania w autach z niskim zawieszeniem. Chwalą je zwłaszcza użytkownicy pojazdów wyposażonych w tylny napęd, bowiem w ich przypadku dostęp do kół jest utrudniony. Istotnym argumentem przemawiającym za ich zakupem jest także brak konieczności dodatkowego napinania łańcuchów po ich montażu. W klasycznych rozwiązaniach, niezbędne jest ich dodatkowe ściągnięcie i naprężenie po przejechaniu 100-200m od miejsca montażu. Wadą automatycznych łańcuchów śniegowych jest natomiast ich cena – dwie sztuki to koszt minimum 900zł.
Zobacz też: Montaż łańcuchów
Jeśli dużo podróżujemy w górach lub na obszarach, gdzie występują duże różnice wysokości oraz intensywne opady śniegu, warto rozważyć zakup automatycznych łańcuchów. Przy rozwiązaniach tradycyjnych warto pamiętać, że długa jazda autem może spowodować, że łańcuch zakleszczy się na oponie i nie pozwoli się z niej zdjąć. Wtedy nie pozostaje nic innego jak go przeciąć nożycami do metalu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.