REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne!

Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne!  Fot. Fotolia
Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne! Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Właściwe przygotowanie auta do okresu zimowego znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i innych użytkowników dróg. W poniższym poradniku podpowiadamy, jakie elementy auta należy sprawdzić przed zimą.

O samochód warto zadbać jeszcze zanim aura zmieni się na dobre, a temperatura spadnie poniżej 7 st. C. Wymiana ogumienia letniego na zimowe, kontrola instalacji zapłonowej wraz ze stanem akumulatora, płynów chłodniczych czy stanu zawieszenia, a także zabezpieczenie podwozia środkami antykorozyjnymi to podstawowe punkty na liście przygotowań pojazdu do trudnych warunków pogodowych. Wielu kierowców, dysponując odpowiednim zapleczem oraz umiejętnościami, robi to we własnym zakresie. Inni zdają się na usługi profesjonalnych warsztatów. Zanim zdecydujemy się oddać auto w ręce mechanika warto wybrać się na stację diagnostyczną, aby poznać faktyczny stan samochodu. Odpowiednie urządzenia i wiedza diagnosty zapewnią nam pełna informację na temat bieżących potrzeb naszego pojazdu. Takie działania nie tylko stanowią gwarancję komfortu użytkowania samochodu w okresie zimowym, ale przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

REKLAMA

Zobacz też: Uwaga na zimowy płyn do spryskiwaczy! Możesz nawet stracić wzrok

Bezpieczeństwo przede wszystkim

REKLAMA

Podstawą bezpieczeństwa, nie tylko w okresie zimowym, jest właściwa ocena, towarzyszących nam w czasie jazdy, warunków atmosferycznych i stanu nawierzchni . Zły stan wycieraczek lub szyb może dodatkowo utrudnić nam jazdę, w znacznym stopniu pogarszając widoczność.

„Zużyte pióra wycieraczek nie zbierają z szyb brudu, deszczu czy śniegu. Doprowadza to często do ograniczenia widoczności, a wieczorami może powodować zjawisko „lśnienia”. Z tego względu obowiązkiem każdego kierowcy przed zimą powinna być wymiana zużytych wycieraczek na nowe.  Należy również pamiętać o uzupełnieniu zbiornika płynem do spryskiwaczy dostosowanym do zakresu temperatur panujących na dworze.” – radzi Sebastian Mikulski z firmy  NordGlass. – „W okresie zimowym, kiedy rano szyby pokryte są lodem, a pióra wycieraczek przymarznięte, pamiętajmy, by nie usuwać szronu i lodu poprzez włączenie wycieraczek. Może to doprowadzić do uszkodzenia piór wycieraczek oraz układu elektromechanicznego, odpowiadającego za ich prawidłową pracę.”  – dodaje ekspert z firmy NordGlass.

Zobacz też: Jak prawidłowo przygotować auto do zimy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy istnieje sposób, by ułatwić sobie odśnieżanie auta oraz by topniejący śnieg mniej przywierał do szyby? Warto odwiedzić serwis NordGlass oferujący nanoszenie powłok hydrofobowych, nazywanych potocznie "niewidzialną wycieraczką". Zabieg hydrofobizacji ekstremalnie zmniejsza przyczepność brudu, cząstek wody, śniegu oraz lodu do szyb naszego samochodu. „Hydrofobizacja sprawia, że podczas jazdy już z prędkością 60-70 km/h woda jest samoczynnie usuwana z powierzchni szyby. Zastosowana powłoka hydrofobowa zmniejsza o 70% przyczepność zabrudzeń, poprawia jakość pola widzenia, ułatwiając także odśnieżanie, co jest szczególnie istotne zimą” – mówi Sebastian Mikulski z NordGlass.

Zobacz też: Odmrażacz szyb w spreju - czy to działa?

Źródło: NordGlass Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA