REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać zimą o szyby?

Tomasz Korniluk
Warto założyć maty antyszronowe na szyby
Warto założyć maty antyszronowe na szyby

REKLAMA

REKLAMA

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to okres wybitnie nieprzychylny kierowcom. Śnieg i lód osadzają się na szybach, które dodatkowo szybko się brudzą i parują. Wystarczy jednak znać kilka prostych zasad, a zimowy problem z widocznością stanie się mniejszy.

Najprostszym sposobem jest maty antyszronowej zakładanej na przednią szybę, czy też na szybę, lusterka i cześć szyb bocznych. Taka osłona kosztuje kilkanaście złotych, ale nie każdy ma cierpliwość do jej zakładania.

REKLAMA

Zobacz również: Jak obsłużyć myjnię bezdotykową?

Jeżeli cały nasz samochód jest pokryty śniegiem, należy pamiętać że nie wystarczy jedynie zgarnięcie śniegu z szyb. Trzeba odśnieżyć także dach i maskę, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania zgromadzony na samochodzie śniegu może wpaść na szybę, co ograniczy nam widoczność. Spadający z naszego dachu śnieg może także ograniczyć widoczność innym kierowcom.

Jeżeli śnieg jest sypki, zgarniamy go szczotką, jeśli przymarzł, używamy skrobaczki Zarówno skrobaczka jak i szczotka muszą być tak wykonane, aby nie rysowały szyb i lakieru. Przede wszystkim należy wystrzegać się szczotek i skrobaczek z metalu.

Zobacz również: Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku grubszej warstwy lodu na szybie możemy odpalić samochód i włączyć nawiew na szyby, oraz ogrzewanie szyby tylnej. Możemy to zrobić także wtedy, gdy na aucie jest mało śniegu czy lodu. Nagrzewający się silnik nagrzeje nagrzewnice, co pomoże w przygotowaniu auta, oraz ogrzeje nam wnętrze. Po chwili lód zejdzie nawet przy dość lekkim skrobaniu. W sklepach dostępne są również płynne odmrażacze do szyb. Wystarczy rozpryskać płyn na szybie i poczekać kilkanaście sekund. Tak jak w przypadku włączenia ogrzewania, lód powinien rozpuścić się dość szybko. Z odmrażaczem należy jednak uważać. Według opinii niektórych kierowców odmrażacz zostawia trudne do usunięcia zabrudzenia na szybie. Odmrażacz nie radzi sobie też z grubą warstwą lodu.

Aby uniknąć parowania szyb podczas jazdy przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą wentylację samochodu. Wystarczy lekko odsunąć boczne szyby lub skierować nawiew na szyby.

REKLAMA

W czasie jazdy po śniegu i błocie szyby szybko się brudzą. Aby sobie z tym poradzić, wystarczą płyn do spryskiwaczy i sprawne wycieraczki. Jeżeli nie używamy zimowego płynu do spryskiwaczy przez cały rok, musimy pamiętać by już jesienią uzupełniać zbiornik zimowym płynem o obniżonej temperaturze krzepnięcia. Jeśli w zbiorniku będzie płyn letni, podczas mrozu zamarzająca ciecz może rozsadzić zbiornik czy przewody. Przed każdą podróżą, w czasie odśnieżania, trzeba zwrócić uwagę na wycieraczki. Jeżeli na piórkach wycieraczek zalega lód, musimy delikatnie go usunąć. Jeśli włączymy wycieraczki, a lód będzie na piórkach, szyba może zostać porysowana.

Aby uniknąć zaparowania szyb po zakończonej podróży, należy wyłączyć ogrzewanie chwilę przed dojazdem na miejsce, a po zaparkowaniu możemy też zostawić na chwilę otwarte drzwi, w celu przewietrzenia samochodu. Dzięki temu powietrze znajdujące się wewnątrz auta osiągnie taką samą temperaturę jak powietrze na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie skraplało się na szybach. Jeśli szyby zaparują, i auto postoi na mrozie całą noc, rano czeka nas skrobanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jeśli zapamiętamy te proste do wykonania czynności, udręka związana ze skrobaniem nie będzie nam psuła poranka. Co więcej zaoszczędzimy trochę czasu, więc bez pospiechu i stwarzania ryzyka wszędzie dojedziemy na czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA