REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać zimą o szyby?

Tomasz Korniluk
Warto założyć maty antyszronowe na szyby
Warto założyć maty antyszronowe na szyby

REKLAMA

REKLAMA

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to okres wybitnie nieprzychylny kierowcom. Śnieg i lód osadzają się na szybach, które dodatkowo szybko się brudzą i parują. Wystarczy jednak znać kilka prostych zasad, a zimowy problem z widocznością stanie się mniejszy.

Najprostszym sposobem jest maty antyszronowej zakładanej na przednią szybę, czy też na szybę, lusterka i cześć szyb bocznych. Taka osłona kosztuje kilkanaście złotych, ale nie każdy ma cierpliwość do jej zakładania.

REKLAMA

Zobacz również: Jak obsłużyć myjnię bezdotykową?

Jeżeli cały nasz samochód jest pokryty śniegiem, należy pamiętać że nie wystarczy jedynie zgarnięcie śniegu z szyb. Trzeba odśnieżyć także dach i maskę, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania zgromadzony na samochodzie śniegu może wpaść na szybę, co ograniczy nam widoczność. Spadający z naszego dachu śnieg może także ograniczyć widoczność innym kierowcom.

Jeżeli śnieg jest sypki, zgarniamy go szczotką, jeśli przymarzł, używamy skrobaczki Zarówno skrobaczka jak i szczotka muszą być tak wykonane, aby nie rysowały szyb i lakieru. Przede wszystkim należy wystrzegać się szczotek i skrobaczek z metalu.

Zobacz również: Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

W przypadku grubszej warstwy lodu na szybie możemy odpalić samochód i włączyć nawiew na szyby, oraz ogrzewanie szyby tylnej. Możemy to zrobić także wtedy, gdy na aucie jest mało śniegu czy lodu. Nagrzewający się silnik nagrzeje nagrzewnice, co pomoże w przygotowaniu auta, oraz ogrzeje nam wnętrze. Po chwili lód zejdzie nawet przy dość lekkim skrobaniu. W sklepach dostępne są również płynne odmrażacze do szyb. Wystarczy rozpryskać płyn na szybie i poczekać kilkanaście sekund. Tak jak w przypadku włączenia ogrzewania, lód powinien rozpuścić się dość szybko. Z odmrażaczem należy jednak uważać. Według opinii niektórych kierowców odmrażacz zostawia trudne do usunięcia zabrudzenia na szybie. Odmrażacz nie radzi sobie też z grubą warstwą lodu.

Aby uniknąć parowania szyb podczas jazdy przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą wentylację samochodu. Wystarczy lekko odsunąć boczne szyby lub skierować nawiew na szyby.

REKLAMA

W czasie jazdy po śniegu i błocie szyby szybko się brudzą. Aby sobie z tym poradzić, wystarczą płyn do spryskiwaczy i sprawne wycieraczki. Jeżeli nie używamy zimowego płynu do spryskiwaczy przez cały rok, musimy pamiętać by już jesienią uzupełniać zbiornik zimowym płynem o obniżonej temperaturze krzepnięcia. Jeśli w zbiorniku będzie płyn letni, podczas mrozu zamarzająca ciecz może rozsadzić zbiornik czy przewody. Przed każdą podróżą, w czasie odśnieżania, trzeba zwrócić uwagę na wycieraczki. Jeżeli na piórkach wycieraczek zalega lód, musimy delikatnie go usunąć. Jeśli włączymy wycieraczki, a lód będzie na piórkach, szyba może zostać porysowana.

Aby uniknąć zaparowania szyb po zakończonej podróży, należy wyłączyć ogrzewanie chwilę przed dojazdem na miejsce, a po zaparkowaniu możemy też zostawić na chwilę otwarte drzwi, w celu przewietrzenia samochodu. Dzięki temu powietrze znajdujące się wewnątrz auta osiągnie taką samą temperaturę jak powietrze na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie skraplało się na szybach. Jeśli szyby zaparują, i auto postoi na mrozie całą noc, rano czeka nas skrobanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jeśli zapamiętamy te proste do wykonania czynności, udręka związana ze skrobaniem nie będzie nam psuła poranka. Co więcej zaoszczędzimy trochę czasu, więc bez pospiechu i stwarzania ryzyka wszędzie dojedziemy na czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    REKLAMA

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    REKLAMA

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    REKLAMA