REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać zimą o szyby?

Tomasz Korniluk
Warto założyć maty antyszronowe na szyby
Warto założyć maty antyszronowe na szyby

REKLAMA

REKLAMA

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to okres wybitnie nieprzychylny kierowcom. Śnieg i lód osadzają się na szybach, które dodatkowo szybko się brudzą i parują. Wystarczy jednak znać kilka prostych zasad, a zimowy problem z widocznością stanie się mniejszy.

Najprostszym sposobem jest maty antyszronowej zakładanej na przednią szybę, czy też na szybę, lusterka i cześć szyb bocznych. Taka osłona kosztuje kilkanaście złotych, ale nie każdy ma cierpliwość do jej zakładania.

REKLAMA

Zobacz również: Jak obsłużyć myjnię bezdotykową?

Jeżeli cały nasz samochód jest pokryty śniegiem, należy pamiętać że nie wystarczy jedynie zgarnięcie śniegu z szyb. Trzeba odśnieżyć także dach i maskę, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania zgromadzony na samochodzie śniegu może wpaść na szybę, co ograniczy nam widoczność. Spadający z naszego dachu śnieg może także ograniczyć widoczność innym kierowcom.

Jeżeli śnieg jest sypki, zgarniamy go szczotką, jeśli przymarzł, używamy skrobaczki Zarówno skrobaczka jak i szczotka muszą być tak wykonane, aby nie rysowały szyb i lakieru. Przede wszystkim należy wystrzegać się szczotek i skrobaczek z metalu.

Zobacz również: Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku grubszej warstwy lodu na szybie możemy odpalić samochód i włączyć nawiew na szyby, oraz ogrzewanie szyby tylnej. Możemy to zrobić także wtedy, gdy na aucie jest mało śniegu czy lodu. Nagrzewający się silnik nagrzeje nagrzewnice, co pomoże w przygotowaniu auta, oraz ogrzeje nam wnętrze. Po chwili lód zejdzie nawet przy dość lekkim skrobaniu. W sklepach dostępne są również płynne odmrażacze do szyb. Wystarczy rozpryskać płyn na szybie i poczekać kilkanaście sekund. Tak jak w przypadku włączenia ogrzewania, lód powinien rozpuścić się dość szybko. Z odmrażaczem należy jednak uważać. Według opinii niektórych kierowców odmrażacz zostawia trudne do usunięcia zabrudzenia na szybie. Odmrażacz nie radzi sobie też z grubą warstwą lodu.

Aby uniknąć parowania szyb podczas jazdy przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą wentylację samochodu. Wystarczy lekko odsunąć boczne szyby lub skierować nawiew na szyby.

REKLAMA

W czasie jazdy po śniegu i błocie szyby szybko się brudzą. Aby sobie z tym poradzić, wystarczą płyn do spryskiwaczy i sprawne wycieraczki. Jeżeli nie używamy zimowego płynu do spryskiwaczy przez cały rok, musimy pamiętać by już jesienią uzupełniać zbiornik zimowym płynem o obniżonej temperaturze krzepnięcia. Jeśli w zbiorniku będzie płyn letni, podczas mrozu zamarzająca ciecz może rozsadzić zbiornik czy przewody. Przed każdą podróżą, w czasie odśnieżania, trzeba zwrócić uwagę na wycieraczki. Jeżeli na piórkach wycieraczek zalega lód, musimy delikatnie go usunąć. Jeśli włączymy wycieraczki, a lód będzie na piórkach, szyba może zostać porysowana.

Aby uniknąć zaparowania szyb po zakończonej podróży, należy wyłączyć ogrzewanie chwilę przed dojazdem na miejsce, a po zaparkowaniu możemy też zostawić na chwilę otwarte drzwi, w celu przewietrzenia samochodu. Dzięki temu powietrze znajdujące się wewnątrz auta osiągnie taką samą temperaturę jak powietrze na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie skraplało się na szybach. Jeśli szyby zaparują, i auto postoi na mrozie całą noc, rano czeka nas skrobanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jeśli zapamiętamy te proste do wykonania czynności, udręka związana ze skrobaniem nie będzie nam psuła poranka. Co więcej zaoszczędzimy trochę czasu, więc bez pospiechu i stwarzania ryzyka wszędzie dojedziemy na czas.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA