REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać zimą o szyby?

Tomasz Korniluk
Warto założyć maty antyszronowe na szyby
Warto założyć maty antyszronowe na szyby

REKLAMA

REKLAMA

Późna jesień, zima i wczesna wiosna to okres wybitnie nieprzychylny kierowcom. Śnieg i lód osadzają się na szybach, które dodatkowo szybko się brudzą i parują. Wystarczy jednak znać kilka prostych zasad, a zimowy problem z widocznością stanie się mniejszy.

Najprostszym sposobem jest maty antyszronowej zakładanej na przednią szybę, czy też na szybę, lusterka i cześć szyb bocznych. Taka osłona kosztuje kilkanaście złotych, ale nie każdy ma cierpliwość do jej zakładania.

REKLAMA

Zobacz również: Jak obsłużyć myjnię bezdotykową?

Jeżeli cały nasz samochód jest pokryty śniegiem, należy pamiętać że nie wystarczy jedynie zgarnięcie śniegu z szyb. Trzeba odśnieżyć także dach i maskę, ponieważ w czasie gwałtownego hamowania zgromadzony na samochodzie śniegu może wpaść na szybę, co ograniczy nam widoczność. Spadający z naszego dachu śnieg może także ograniczyć widoczność innym kierowcom.

Jeżeli śnieg jest sypki, zgarniamy go szczotką, jeśli przymarzł, używamy skrobaczki Zarówno skrobaczka jak i szczotka muszą być tak wykonane, aby nie rysowały szyb i lakieru. Przede wszystkim należy wystrzegać się szczotek i skrobaczek z metalu.

Zobacz również: Jak uniknąć zamarzania wycieraczek?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku grubszej warstwy lodu na szybie możemy odpalić samochód i włączyć nawiew na szyby, oraz ogrzewanie szyby tylnej. Możemy to zrobić także wtedy, gdy na aucie jest mało śniegu czy lodu. Nagrzewający się silnik nagrzeje nagrzewnice, co pomoże w przygotowaniu auta, oraz ogrzeje nam wnętrze. Po chwili lód zejdzie nawet przy dość lekkim skrobaniu. W sklepach dostępne są również płynne odmrażacze do szyb. Wystarczy rozpryskać płyn na szybie i poczekać kilkanaście sekund. Tak jak w przypadku włączenia ogrzewania, lód powinien rozpuścić się dość szybko. Z odmrażaczem należy jednak uważać. Według opinii niektórych kierowców odmrażacz zostawia trudne do usunięcia zabrudzenia na szybie. Odmrażacz nie radzi sobie też z grubą warstwą lodu.

Aby uniknąć parowania szyb podczas jazdy przede wszystkim trzeba zadbać o dobrą wentylację samochodu. Wystarczy lekko odsunąć boczne szyby lub skierować nawiew na szyby.

REKLAMA

W czasie jazdy po śniegu i błocie szyby szybko się brudzą. Aby sobie z tym poradzić, wystarczą płyn do spryskiwaczy i sprawne wycieraczki. Jeżeli nie używamy zimowego płynu do spryskiwaczy przez cały rok, musimy pamiętać by już jesienią uzupełniać zbiornik zimowym płynem o obniżonej temperaturze krzepnięcia. Jeśli w zbiorniku będzie płyn letni, podczas mrozu zamarzająca ciecz może rozsadzić zbiornik czy przewody. Przed każdą podróżą, w czasie odśnieżania, trzeba zwrócić uwagę na wycieraczki. Jeżeli na piórkach wycieraczek zalega lód, musimy delikatnie go usunąć. Jeśli włączymy wycieraczki, a lód będzie na piórkach, szyba może zostać porysowana.

Aby uniknąć zaparowania szyb po zakończonej podróży, należy wyłączyć ogrzewanie chwilę przed dojazdem na miejsce, a po zaparkowaniu możemy też zostawić na chwilę otwarte drzwi, w celu przewietrzenia samochodu. Dzięki temu powietrze znajdujące się wewnątrz auta osiągnie taką samą temperaturę jak powietrze na zewnątrz, dzięki czemu nie będzie skraplało się na szybach. Jeśli szyby zaparują, i auto postoi na mrozie całą noc, rano czeka nas skrobanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Jeśli zapamiętamy te proste do wykonania czynności, udręka związana ze skrobaniem nie będzie nam psuła poranka. Co więcej zaoszczędzimy trochę czasu, więc bez pospiechu i stwarzania ryzyka wszędzie dojedziemy na czas.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA