REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie powinno być auto dla rodziny?
Jakie powinno być auto dla rodziny?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie powinno być auto dla rodziny? To pytanie, przed którym stają tysiące Polaków każdego roku. Dlatego przygotowaliśmy zestaw wskazówek.

Samochód dla rodziny. Ile ma lat i z jakiego jest segmentu?

Jakie powinno być auto dla rodziny? Pierwsza z odpowiedzi może dotyczyć ceny pojazdu. Według danych Cofidis Polska w roku 2022 statystyczny samochód kupowany przez Polaka kosztuje 56 538 zł i ma od 7 do 8 lat. SUV-y dominują? Tak, to prawda. Tyle że tracą nieco na popularności. A winna jest temu pandemia, inflacja i rosnące koszty życia. W takiej perspektywie kierowcy coraz chętniej decydują się na pojazdy ekonomiczne i miejskie.

REKLAMA

Jakie powinno być auto dla rodziny?

Samochód dla rodziny musi być wszechstronny. Powinien sprawdzić się zarówno podczas codziennej eksploatacji w ruchu miejskim, jak i dalszych wyjazdów. Właśnie dlatego podczas jego zakupu liczą się takie wartości jak:

  • przestronność – chodzi o to, aby każdy z pasażerów miał miejsce na nogi, a do tego kierowca nie miał problemów chociażby z instalowaniem fotelika dziecięcego. Przestronność gwarantuje komfort podróży, nawet przy konieczności transportu wózka, spacerówki czy większych bagaży.
  • dwie pary drzwi – to dziś absolutne must have w tym segmencie!
  • dużą ilość schowków w kabinie pasażerskiej.
  • relingi dachowe pozwalające na montaż tzw. boxów lub rowerów.
  • cicho pracujący silnik.
  • niezawodność – tą można sprawdzić w popularnych rankingach publikowanych m.in. przez niemieckie automobilkluby.

Podczas zakupu auta dla rodziny liczy się bezpieczeństwo!

REKLAMA

Powyższa lista jest pełna? No właśnie jeszcze nie. Bo podczas podróżowania z rodziną jedną z najważniejszych rzeczy jest bezpieczeństwo. Jakie powinno być auto dla rodziny? Musi oferować wysoki poziom ochrony pasażerów. A ten fakt również pomogą zweryfikować niezależne badania. W przypadku Europy szczególnie mocno cenione są testy zderzeniowe prowadzone przez Euro NCAP. Kierowca przed zakupem może zatem prześledzić raport przygotowany przez inżynierów tej instytucji. A o bezpieczeństwo trzeba dbać też w czasie jazdy. Chociażby właściwie lokalizując fotelik dziecięcy.

Jeśli zależy nam na umieszczeniu dziecka w najbezpieczniejszym miejscu, to zdecydowanie najkorzystniej będzie wybrać środkowe miejsce na tylnej kanapie pod warunkiem, że jest ono wyposażone w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Środkowe miejsce jest najbardziej oddalone od strefy zgniotu. Ewentualnie warto rozważyć też tylne miejsce po stronie pasażera. Umożliwia ono wygodny dostęp do dziecka i jest też najbardziej oddalonym miejscem od ruchu ulicznego. – radzi Piotr Feliksiak z Dziecięcego Centrum Bezpieczeństwa.

Za co kupujemy samochód dla rodziny?

Jak kupić auto dla rodziny? Może to być pojazd nowy, ale i używany. Może być dostępny w komisie czy od prywatnego właściciela. Jeżeli chodzi o formę finansowania, dostępny jest nie tylko zakup za gotówkę, ale też leasingi, kredyty gotówkowe i kredyty samochodowe. Według danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych w roku 2021 wartość wszystkich udzielonych pożyczek w Polsce wyniosła 4,03 mld zł. Ponad 22 proc. z tej kwoty mogła zostać przeznaczona na zakup pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Strefa zgniotu

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA