REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Serwis poza ASO a gwarancja. Przeglądy tylko w ASO?

Serwis poza ASO a gwarancja. Przeglądy tylko w ASO?
Serwis poza ASO a gwarancja. Przeglądy tylko w ASO?

REKLAMA

REKLAMA

Serwis poza ASO a gwarancja. Czy niekorzystanie z usług autoryzowanych stacji oznacza problem z gwarancją? Już nie. Prezes UOKiK interweniował.
rozwiń >

Serwis poza ASO a gwarancja

Kierowca kupujący fabrycznie nowe auto w Polsce, ale i na terenie Unii Europejskiej, może oczekiwać ochrony gwarancyjnej. Jej termin to 24 miesiące. Czy jednak do jej zachowania producent może wymagać od kierowcy wykonywania przeglądów wyłącznie w autoryzowanych stacjach obsługi? Czy sytuacja, w której kierowca nie jeździ do ASO sprawia, że realna staje się groźba utraty gwarancji? Sprawą zajął się UOKiK.

REKLAMA

Serwis poza ASO nie może odebrać gwarancji

Serwisowanie samochodu poza ASO, a w tym np. wykonanie przeglądu olejowego, nie może być okolicznością, która pozwoli importerowi, salonowi czy dealerowi na odrzucenie roszczenia gwarancyjnego. Takie działanie zdaniem Prezesa UOKiK może być uznane za porozumienie pomiędzy importerami i autoryzowanymi stacjami obsługi ograniczające konkurencję, którego skutki są niekorzystne zarówno dla kupujących samochody, jak i dla niezależnych warsztatów.

Serwis poza ASO a gwarancja. Kontrola UOKiK

UOKiK w celu zbadania sprawy przeprowadził badanie sprawdzające praktyki stosowane wśród polskich importerów samochodów. Sprawdzane były działania w sumie 14 firm importujących auta, a w tym Ford Polska, Stellantis Polska, Nissan Sales Central&Eastern Europe, Mazda Motor Logistics Europe, Opel Poland, Toyota Motor Poland Company Limited, FCA Poland, BMW Vertriebs, MMC Car Poland, Mercedes-Benz Polska, Kia Motors Polska, Renault Polska, Hyundai Motor Poland czy Volkswagen Group Polska. Poza tym zbadano 70 podmiotów pełniących rolę dealerów lub ASO.

UOKiK zauważył złe praktyki. Skorygował je.

Wątpliwości wzbudziły działania importerów pięciu marek: Ford, Nissan, Citroen, DS i Peugeot. Po przeprowadzonej interwencji przedsiębiorcy zmienili swoje praktyki i nie będą ograniczać uprawnień z tytułu gwarancji tylko ze względu na serwisowanie samochodów poza autoryzowanymi stacjami obsługi. To dobra wiadomość tak dla  kierowców, którzy kupili lub planują kupić nowe samochody z salonów, jak i dla niezależnych warsztatów naprawczych – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jakie wątpliwości miał UOKiK? To zależało od konkretnej marki. Poniżej lista firm i zastrzeżeń.

  • Ford – marka musiała zmienić regulamin płatnej usługi polegającej na serwisowaniu pojazdów po upływie podstawowej gwarancji. Do tej pory wymogiem były przeglądy w ASO. Teraz już nie są.
  • Nissan – do utrzymania gwarancji konieczne było wykonywanie przeglądów i kontroli nadwozia w autoryzowanych punktach. Ten punkt też został zmieniony.
  • Citroen, DS i Peugeot – płatna usługa gwarancyjna, w postaci umowy serwisowej zakładającej usunięcie usterek, była realizowana pod warunkiem że kierowca korzystał tylko z usług ASO. Teraz zostały dopuszczone serwisy poza ASO, ale wykonane zgodnie ze standardem marki.

Serwis poza ASO a gwarancja. Co jest zgodne z prawem?

Oczywiście importerzy samochodów czy konkretne serwisy mają możliwość odmówienia realizacji roszczenia gwarancyjnego w przypadku, w którym samochód nie był serwisowany ASO. W zgodzie z literą prawa to dotyczy jednak jednego scenariusza. Utratę uprawnień wynikających z udzielonej gwarancji może powodować tylko wykonanie przeglądu, naprawy czy serwisu niezgodnie ze standardami wyznaczonymi przez producenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA