REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Nie jest dobrze...

Czas oczekiwania na nowy samochód? Nie jest dobrze...
Czas oczekiwania na nowy samochód? Nie jest dobrze...
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Czas oczekiwania na nowy samochód? Niestety termin odbioru aut wydłuża się. I nie dotyczy to tylko rynku aut luksusowych...

Nowe samochody stają się luksusem

Problemy z dostępnością nowych samochodów zaczęły się w marcu roku 2020. Pandemia sprawiła, że spotkały się trzy trendy. Kierowcy mniej chętnie kupowali pojazdy, fabryki były czasowo zamykane z uwagi na zachorowania, a do tego widząc mniejsze zainteresowanie, producenci zaczęli zamawiać mniejszą ilość części. Trend ten okazał się chwilowy. Niestety spowodował większe szkody. Mniejsze zamówienia sprawiły, że firmy motoryzacyjne wypadły z kolejki u producentów półprzewodników. Stąd dziś poważny problem z ich dostępnością.

REKLAMA

Czas oczekiwania na nowy samochód? Dziś to przeciętnie nawet 9 miesięcy!

Braki półprzewodników sprawiają, że fabryki składają auta, które są niekompletne – stoją na placach przed fabryką w oczekiwaniu na czipy. Dodatkowo część marek z uwagi na sytuację decyduje się na przerywanie pracy fabryki. A przestoje sprawiają, że wydłużają się kolejki oczekujących na nowe auto. Ile wynosi czas oczekiwania na nowy samochód? Przeciętnie od 3 do nawet 9 miesięcy i niestety cały czas się wydłuża. Co ciekawe, takie terminy dotyczą nie tylko marek luksusowych. Przeciętnie pół roku czeka się na Forda czy Skodę, a miesiąc krócej na Opla czy Peugeota.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Zła opcja wydłuża go dodatkowo!

Czas oczekiwania na nowy samochód czasami zależy też od... wybranych opcji wyposażenia. Zabawna sytuacja pojawia się np. podczas konfigurowania fabrycznie nowego Audi. Często okazuje się bowiem, że wybór ładowarki indukcyjnej do telefonu wydłuża czas oczekiwania na pojazd o jakieś pół roku! Nieodpowiednia konfiguracja Octavii sprawia, że auto zostanie dostarczone... po roku. Fakt ten sprawia, że cześć elementów wypada z listy opcji na jakiś czas. Tak się dzieje np. w przypadku dotykowych ekranów w BMW, wirtualnych zegarów, aktywnego tempomatu czy nawet elektrycznie sterowanej klapy bagażnika.

Czas oczekiwania na nowy samochód? Place świecą pustkami

REKLAMA

Mówiąc o wydłużającym się czasie oczekiwania na nowy samochód warto wspomnieć o jeszcze dwóch rzeczach. Po pierwsze spadają też tzw. stany magazynowe. Kiedyś było tak, że chcąc kupić nowy samochód, kierowca mógł wybrać pojazd stojący na placu dealerskim. Był w gotowej konfiguracji i z określonym lakierem nadwozia. Kupujący musiał iść na kompromis, ale miał auto od ręki. Dziś taka oferta jest mocno ograniczona, a ilość samochodów na placach raczej symboliczna. Tylko najwięksi dealerzy mają szerokie oferty – dealerzy, którzy przewidzieli sytuację wcześniej.

Po drugie o ile na samochód o napędzie spalinowym kierowca musi czekać nawet rok, o tyle dużo szybciej może odebrać... elektryka. I dotyczy to tak naprawdę każdej z marek – czy to Audi, czy Volkswagena, czy Nissana, czy Mercedesa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czas oczekiwania na nowy samochód: kiedy może się skrócić?

Specjaliści z rynku motoryzacyjnego nie mają wątpliwości, że czas oczekiwania na nowy samochód nie skróci się wcześniej niż w drugiej połowie roku 2022. I też są to szacunki mocno wstępne. A warto pamiętać, że problem z dostępnością samochodów z salonu generuje kolejne zmartwienie. Skoro kierowcy nie mogą kupić pojazdu nowego, poszukują lekko używanego. Ich ceny zatem szybują w górę. Niedługo może się zatem pojawić ciekawy efekt. Modele roczne czy dwuletnie będą dostępne na rynku wtórnym od ręki. Kierowca będzie musiał jednak zapłacić za nie niewiele mniej od nowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA