REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nawigacji?

nawigacja TomTom Speak&Go
nawigacja TomTom Speak&Go
TomTom

REKLAMA

REKLAMA

Nowoczesna nawigacja GPS potrafi znacznie więcej niż tylko wskazywać właściwą drogę. To swoiste urządzenie multimedialne, które potrafi niezwykle skutecznie wykorzystywać do swej pracy nie tylko satelity GPS, ale i internet.

Jaką nawigację GPS wybrać?

Decydując się na zakup nawigacji samochodowej, większość klientów zwraca uwagę na markę nawigacji, producenta który dostarczył mapy do niej oraz dane techniczne urządzenia decydujące o szybkości jej działania (taktowanie procesora, liczba pamięci RAM itp.). Okazuje się, że dokładniejsza analiza sprzętu może pomóc kierowcy wyłowić prawdziwą "perełkę" na rynku, mogącą niezwykle skutecznie pomóc mu w codziennej jeździe autem.

REKLAMA

Nawigacja GPS: ekran

Obecnie stosowane nawigacje są niezwykle podobne w użytkowaniu do nowoczesnych smartphonów. Ekran takiej nawigacji ma wysoką rozdzielczość obrazu, bardzo wierne odwzoruje barwy, a przy tym potrafi posiada funkcję "multitouch". Mapę można zatem przybliżać, oddalać i przesuwać mapy za pomocą identycznych ruchów palcami jak w telefonie (rozsuwanie, zsuwanie, dotykanie). Podobnie jak w obecnym telefonach wyświetlacze nawigacji są wykonane z trwałych materiałów ograniczających ryzyko ich uszkodzenia do minimum. Co więcej, obsługa takiej nawigacji coraz częściej może odbywać się bez używania rąk. Sterowanie za pomocą głosu to coraz popularniejsza funkcja.

 N

Zobacz też: Nawigacja TomTom Traffic na Androida

Nawigacja GPS z dostępem do Internetu

Nowoczesna nawigacja potrafi również czerpać szereg danych z sieci Internet. Aby było to możliwe najczęściej należy połączyć ją z telefonem komórkowym (albo poprzez Bluetooth, albo przez WiFi). Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają własny moduł karty SIM. Po włożeniu karty dowolnego operatora świadczącego usługi internetowej łączności, możliwości nawigacji zostają wyraźnie rozszerzone. Dostęp do Internetu pozwala na pobieranie informacji o aktualnej sytuacji drogowej, w tym utrudnieniach i zatorach tworzących się na trasie. Kierowca może błyskawicznie wyszukać interesujące go miejsce (nie po adresie, a po nazwie obiektu np. hotel, restauracje, kino, urząd itd.) i ustawić je jako cel podróży. W trakcie jazdy może także na bieżąco śledzić pogodę, będąc tym samym lepiej przygotowanym na ewentualne jej zmiany. Oprócz tego, dostęp do Internetu umożliwia wymianę informacji na portalach społecznościowych i dzielenie się z ich użytkownikami swoimi uwagami na temat miejsca podróży. Wskazówki z tego typu portali pozwalają także odnaleźć najciekawsze miejsce w okolicy i lepiej spędzić czas na wyjeździe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analiza ruchu na drodze w nawigacji GPS

Istotną funkcją jaką oferują nowoczesne nawigacje jest dynamiczne śledzenie sytuacji na drogach. Jej dokładna analiza pozwala nawigacji na wytyczenie skutecznego objazdu, w chwili gdy na drodze dojdzie do wypadku, kolizji czy innego utrudnienia (remont drogi itp.). Wiele nawigacji w czasie zbliżania się do newralgicznego punktu na trasie sugeruje jego objazd. Dzięki temu można zawczasu przemodelować swoją trasę podróży unikając często wielogodzinnego postoju w korku.

Nawigacje specjalistyczne

Coraz częściej można spotkać nawigacje adresowane do konkretnej grupy kierowców. Oprócz nawigacji dla motocyklistów, z zaznaczonymi np. polecanymi trasami widokowymi, dostępne są np. nawigacje dla kierowców aut ciężarowych. Tego typu nawigacja potrafi wskazać drogę dla pojazdu o konkretnej masie, wysokości czy obciążeniu na osi. O zaletach takiej nawigacji chyba więcej pisać nie trzeba.

Przesyłanie tras dojazdowych pomiędzy urządzeniami

Poszukując nawigacji samochodowej warto pamiętać, że na rynku pojawiły się już pierwsze urządzenia, pozwalające przesłać zaplanowaną wcześniej na komputerze trasę do nawigacji. Kierowca za pomocą komputera nanosi na mapę poszczególne miejsca, które chce odwiedzić. Gdy cała trasa jest już gotowa, przesyła ją bezprzewodowa do nawigacji. Rozwiązanie to jest niezwykle przydatne zarówno w pracy jak i przed wakacyjnymi wojażami. Zdecydowanie skraca czas obsługi urządzenia, zwiększając tym samym bezpieczeństwo jazdy oraz przyjemność z podróżowania.

Aktualizacja map w nawigacji GPS

Ważną kwestią dotyczącą nawigacji jest aktualność jej map. Obecnie większość nawigacji posiada albo dożywotnią aktualizację map w cenie urządzenia, albo okres ich darmowej aktualizacji sięga kilku lat. Jeśli urządzenie pozbawione jest takiej opcji i za najświeższe mapy trzeba płacić, warto je po prostu omijać szerokim łukiem. Przy tak szybko zmieniającej się sieci dróg, zwłaszcza w Polsce, aktualność map jest kluczowym parametrem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA