REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Znajomość żargonu używanego przez kierowców używających CB radio może okazać się bardzo pomocna w trasie.
Znajomość żargonu używanego przez kierowców używających CB radio może okazać się bardzo pomocna w trasie.

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowa obsługa CB radia wymaga znajomości specjalnego słownictwa, które ułatwia i przyspiesza komunikację z innymi jego użytkownikami. Warto też wiedzieć, o czym i na których kanałach możemy porozmawiać.

PODSTAWOWE REGUŁY KORZYSTANIA Z CB RADIA

REKLAMA

Każdy kierowca korzystający z CB radia powinien wiedzieć, że rozmowy nie są sformalizowane i mają raczej charakter zwyczajowy. Pozwoliło to bowiem na powstanie subkultury, która posługuje się specyficznym językiem. Oto kilka wyrazów i zwrotów ze słownika CB radiowca:

  • BAT –antena do CB radia
  • BAJO – cześć, do zobaczenia
  • DYSKOTEKA – pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale
  • DZWON – kolizja dwóch pojazdów
  • FOTOGRAF – nieoznakowany patrol z rejestratorem
  • GRUSZKA – mikrofon do CB radia
  • HULAJNOGA- patrol na motocyklu
  • KARAKAN – samochód osobowy
  • KINO OBJAZDOWE – radiowóz z kamerą
  • KOŃ – ciągnik siodłowy
  • MOBILKI- użytkownicy CB
  • OGON – naczepa
  • PRZYCZEPNOŚCI- życzę dobrej suchej drogi
  • SZEROKOŚCI – życzę szerokiej drogi
  • ZATWARDZENIE- korek na drodze

Warto także wiedzieć, że naszą rozmowę słyszą wszyscy użytkownicy odbierający dany kanał, a więc o prywatności nie ma mowy. Od rozmówców wymagana jest też kultura wypowiedzi, z którą obecnie jest duży problem. Na kanałach nie wolno nadawać reklam i muzyki. Trzeba pamiętać o przeznaczeniu tego urządzenia i wykorzystywać je do odpowiednich celów, z czym także jest problem. Kolejną, bardzo ważna zasadą jest  to, że na danym kanale mówi tylko jedna osoby. Odbywa się to na zasadzie „naciśnij i mów”. Jeżeli chcemy nadać wiadomość przyciskamy guzik na mikrofonie, natomiast gdy chcemy usłyszeć odpowiedź należy go puścić. Trzeba pamiętać, aby prawidłowo odłożyć mikrofon, gdyż jego nieprawidłowe odłożenie blokuje kanał i nie pozwala korzystać z niego innym użytkownikom.

Zobacz też: CB radio - podstawy obsługi

Należy wspomnieć o tym, że wśród 40 kanałów, nie wszystkie służą do zwyczajnych rozmów. Mamy bowiem kanały specjalne, zarezerwowane do konkretnych celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KANAŁ 9: RATUNKOWY

Wykorzystywany jest jak sama nazwa mówi do prowadzenia akcji ratunkowych. Na tym kanale zabronione są jakiekolwiek inne prywatne rozmowy. Nasłuch tego kanału prowadzony jest przez służby ratunkowe, czasami zdarza się tak, że wołanie o pomoc nie zostanie odebrane  wówczas należy skorzystać z kanału 19.

KANAŁ 19: DROGOWY

Jest podstawowym kanałem wykorzystywanym przez kierowców podczas podróży. To właśnie na tym kanale można dowiedzieć się o kontroli radarowej czy korkach. Rozmowy na tym kanale są krótkie i odbywają się na zasadzie „pytanie i odpowiedź”

Zobacz też: CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

KANAŁ 28: WYWOŁAWCZY

Obecnie używany jest głównie do rozmów między Polakami będącymi w podróży za granicą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA