CB radio - poznaj żargon kierowców!
REKLAMA
REKLAMA
PODSTAWOWE REGUŁY KORZYSTANIA Z CB RADIA
REKLAMA
Każdy kierowca korzystający z CB radia powinien wiedzieć, że rozmowy nie są sformalizowane i mają raczej charakter zwyczajowy. Pozwoliło to bowiem na powstanie subkultury, która posługuje się specyficznym językiem. Oto kilka wyrazów i zwrotów ze słownika CB radiowca:
- BAT –antena do CB radia
- BAJO – cześć, do zobaczenia
- DYSKOTEKA – pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale
- DZWON – kolizja dwóch pojazdów
- FOTOGRAF – nieoznakowany patrol z rejestratorem
- GRUSZKA – mikrofon do CB radia
- HULAJNOGA- patrol na motocyklu
- KARAKAN – samochód osobowy
- KINO OBJAZDOWE – radiowóz z kamerą
- KOŃ – ciągnik siodłowy
- MOBILKI- użytkownicy CB
- OGON – naczepa
- PRZYCZEPNOŚCI- życzę dobrej suchej drogi
- SZEROKOŚCI – życzę szerokiej drogi
- ZATWARDZENIE- korek na drodze
Warto także wiedzieć, że naszą rozmowę słyszą wszyscy użytkownicy odbierający dany kanał, a więc o prywatności nie ma mowy. Od rozmówców wymagana jest też kultura wypowiedzi, z którą obecnie jest duży problem. Na kanałach nie wolno nadawać reklam i muzyki. Trzeba pamiętać o przeznaczeniu tego urządzenia i wykorzystywać je do odpowiednich celów, z czym także jest problem. Kolejną, bardzo ważna zasadą jest to, że na danym kanale mówi tylko jedna osoby. Odbywa się to na zasadzie „naciśnij i mów”. Jeżeli chcemy nadać wiadomość przyciskamy guzik na mikrofonie, natomiast gdy chcemy usłyszeć odpowiedź należy go puścić. Trzeba pamiętać, aby prawidłowo odłożyć mikrofon, gdyż jego nieprawidłowe odłożenie blokuje kanał i nie pozwala korzystać z niego innym użytkownikom.
Zobacz też: CB radio - podstawy obsługi
Należy wspomnieć o tym, że wśród 40 kanałów, nie wszystkie służą do zwyczajnych rozmów. Mamy bowiem kanały specjalne, zarezerwowane do konkretnych celów.
KANAŁ 9: RATUNKOWY
Wykorzystywany jest jak sama nazwa mówi do prowadzenia akcji ratunkowych. Na tym kanale zabronione są jakiekolwiek inne prywatne rozmowy. Nasłuch tego kanału prowadzony jest przez służby ratunkowe, czasami zdarza się tak, że wołanie o pomoc nie zostanie odebrane wówczas należy skorzystać z kanału 19.
KANAŁ 19: DROGOWY
Jest podstawowym kanałem wykorzystywanym przez kierowców podczas podróży. To właśnie na tym kanale można dowiedzieć się o kontroli radarowej czy korkach. Rozmowy na tym kanale są krótkie i odbywają się na zasadzie „pytanie i odpowiedź”
Zobacz też: CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?
KANAŁ 28: WYWOŁAWCZY
Obecnie używany jest głównie do rozmów między Polakami będącymi w podróży za granicą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.