REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Znajomość żargonu używanego przez kierowców używających CB radio może okazać się bardzo pomocna w trasie.
Znajomość żargonu używanego przez kierowców używających CB radio może okazać się bardzo pomocna w trasie.

REKLAMA

REKLAMA

Prawidłowa obsługa CB radia wymaga znajomości specjalnego słownictwa, które ułatwia i przyspiesza komunikację z innymi jego użytkownikami. Warto też wiedzieć, o czym i na których kanałach możemy porozmawiać.

PODSTAWOWE REGUŁY KORZYSTANIA Z CB RADIA

REKLAMA

Każdy kierowca korzystający z CB radia powinien wiedzieć, że rozmowy nie są sformalizowane i mają raczej charakter zwyczajowy. Pozwoliło to bowiem na powstanie subkultury, która posługuje się specyficznym językiem. Oto kilka wyrazów i zwrotów ze słownika CB radiowca:

  • BAT –antena do CB radia
  • BAJO – cześć, do zobaczenia
  • DYSKOTEKA – pojazd uprzywilejowany jadący na sygnale
  • DZWON – kolizja dwóch pojazdów
  • FOTOGRAF – nieoznakowany patrol z rejestratorem
  • GRUSZKA – mikrofon do CB radia
  • HULAJNOGA- patrol na motocyklu
  • KARAKAN – samochód osobowy
  • KINO OBJAZDOWE – radiowóz z kamerą
  • KOŃ – ciągnik siodłowy
  • MOBILKI- użytkownicy CB
  • OGON – naczepa
  • PRZYCZEPNOŚCI- życzę dobrej suchej drogi
  • SZEROKOŚCI – życzę szerokiej drogi
  • ZATWARDZENIE- korek na drodze

Warto także wiedzieć, że naszą rozmowę słyszą wszyscy użytkownicy odbierający dany kanał, a więc o prywatności nie ma mowy. Od rozmówców wymagana jest też kultura wypowiedzi, z którą obecnie jest duży problem. Na kanałach nie wolno nadawać reklam i muzyki. Trzeba pamiętać o przeznaczeniu tego urządzenia i wykorzystywać je do odpowiednich celów, z czym także jest problem. Kolejną, bardzo ważna zasadą jest  to, że na danym kanale mówi tylko jedna osoby. Odbywa się to na zasadzie „naciśnij i mów”. Jeżeli chcemy nadać wiadomość przyciskamy guzik na mikrofonie, natomiast gdy chcemy usłyszeć odpowiedź należy go puścić. Trzeba pamiętać, aby prawidłowo odłożyć mikrofon, gdyż jego nieprawidłowe odłożenie blokuje kanał i nie pozwala korzystać z niego innym użytkownikom.

Zobacz też: CB radio - podstawy obsługi

Należy wspomnieć o tym, że wśród 40 kanałów, nie wszystkie służą do zwyczajnych rozmów. Mamy bowiem kanały specjalne, zarezerwowane do konkretnych celów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

KANAŁ 9: RATUNKOWY

Wykorzystywany jest jak sama nazwa mówi do prowadzenia akcji ratunkowych. Na tym kanale zabronione są jakiekolwiek inne prywatne rozmowy. Nasłuch tego kanału prowadzony jest przez służby ratunkowe, czasami zdarza się tak, że wołanie o pomoc nie zostanie odebrane  wówczas należy skorzystać z kanału 19.

KANAŁ 19: DROGOWY

Jest podstawowym kanałem wykorzystywanym przez kierowców podczas podróży. To właśnie na tym kanale można dowiedzieć się o kontroli radarowej czy korkach. Rozmowy na tym kanale są krótkie i odbywają się na zasadzie „pytanie i odpowiedź”

Zobacz też: CB radio - jaki model wybrać? Czy jego używanie jest legalne?

KANAŁ 28: WYWOŁAWCZY

Obecnie używany jest głównie do rozmów między Polakami będącymi w podróży za granicą.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA