Flokowanie wnętrza samochodu - czy zrobię to sam?
REKLAMA
REKLAMA
Flokowana deska rozdzielcza absorbuje w całości padające światło i jej profil nie odbija się w szybie czołowej samochodu. To niewątpliwa zaleta dla sportowców, dla których dekoncentrujące refleksy na szybie mogą oznaczać utratę cennych sekund lub wypadnięcie z trasy przy dużych prędkościach. My – prywatni użytkownicy – za pomocą flokowania możemy odświeżyć wnętrze naszego samochodu. Tworzywo z naniesioną strzyżą będzie wyglądało, jak nowe, nawet jeżeli wcześniej było spękane i porysowane. W dodatku, pokrycie bocznych powierzchni deski może spowodować, że ustanie trzeszczenie ocierającego się o siebie plastiku.
REKLAMA
Zobacz też: Na czym polega dezynfekcja wnętrza pojazdu urządzeniem MIST? Poradnik.
Czym wykonam flokowanie?
Wspomniany wcześniej strzyż, to krótkie włókienka tekstylne. Posiadają one długość od 0,3-3mm. Mogą być wykonane z kilku rodzajów materiału. Najczęściej są to włókna sztuczne – poliamidowe, nylonowe, ale na życzenie możemy zamówić nawet naturalną bawełnę. Do flokowania potrzebny jest pistolet natryskowy z zasilaczem elektrostatycznym lub flokator stanowiskowy. Niestety nie jest to urządzenie tanie i zdecydowanie nie opłaca się go kupować, tylko po to, by okazyjnie pokrywać strzyżą elementy samochodu lub wnętrza naszego mieszkania. Aby kupić ręczny pistolet przyzwoitej jakości, będziemy musieli wydać około 3000 zł i więcej. Niższe są ceny czekają nas na rynku używanych urządzeń. Jednak nadal będzie to trzykrotność flokowania deski rozdzielczej i obudowy tunelu środkowego. Okazuje się, że modelarze będący jednocześnie elektrykami, sami budują pistolety do flokowania. Wykorzystują do tego części latarki i moduł wytwarzający ujemny ładunek (zakupiony w sklepie z elektroniką) lub polaryzujący ładunki moduł z kserokopiarki. Jednak wynalazki z latarki i ksera mogą nadawać się jedynie do flokowania małych części. Pistoletem musimy cały czas potrząsać i trzymać go blisko powierzchni, na której powinien osiąść flok. Trudniej też będzie uzyskać jednorodną, wysokiej jakości powierzchnię. Można spróbować również użyć powielacza napięcia lampy promieniowania rentgenowskiego, który daje silniejszy ładunek.
Zobacz też: Jak naprawić tapicerkę materiałową, a jak skórzaną? Czy pranie może zniszczyć tapicerkę w samochodzie?
Flokowanie z przygodami
Proces nakładania floka urządzeniem z elektrostatem polega na przyciąganiu cząstek strzyża do flokowanego materiału na skutek naelektryzowania tych drobnych włókienek. Flokowana powierzchnia jest pokryta klejem i uziemiona. Strzyża jest przyciągana i spajana z tworzywem. Teraz wystarczy tylko zdobyć tanio urządzenie i zabierać się do działania? Niestety nie jest do końca tak łatwo. Szybko może okazać się, że flok, którym pokryliśmy deskę rozdzielczą, oderwie się już podczas montowania elementu w samochodzie, a błąd popełniliśmy już na etapie przygotowań powierzchni. Element, który chcemy pokryć flokiem powinniśmy zmatowić, odtłuścić i aktywować. W przypadku flokowania aktywacją będzie pomalowanie obrabianej deski podkładem. Może być to farba lateksowa. Porowate powierzchnie powinny być także wcześniej wyrównane uszczelniaczem, by końcowa powierzchnia była równa i podczas flokowania nie tworzyły się plamy.
Zobacz też: Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?
Oprócz przygotowania powierzchni, podczas pracy musimy uważać na co najmniej kilka czynników. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 18ºC, najlepiej jeżeli jest to około 22ºC. Co więcej, musimy zwrócić też uwagę na wilgotność powietrza, która powinna oscylować w granicach 55 do 65%. Kiedy już posmarujemy element klejem, pracę musimy ukończyć do 15 minut od momentu jego nałożenia. Jeżeli flokujemy większy element, pracę należałoby podzielić na etapy.
Zadanie dla dokładnych osób
REKLAMA
Używając pistoletu z elektrostatem powinniśmy nie wykonywać rozpylania chaotycznie. Ruchy powinny być miarowe, urządzenie ustawione pod kątem 90 stopni do flokowanej powierzchni. Jeżeli flokujemy powierzchnie boczne, zmieniamy położenie pistoletu, tak aby ponownie był ustawiony prostopadle do powierzchni. Także kolor włókna może mieć znaczenie w naszej pracy – kolory jaśniejsze będą wymagały ustawienia wyższego napięcia. Pracując z urządzeniem elektrostatycznym, pamiętajmy aby nie dotykać go obiema rękami w tym samym momencie. Nie powinniśmy też używać rękawiczek izolujących pistolet od naszej ręki. Osoby podchodzące do stołu powinny być również podłączone do zasilacza, by zminimalizować ryzyko porażenia prądem.
Po zakończonej pracy czeka nas trzy dni oczekiwania. Flokowana powierzchnia będzie wstępnie osuszona po około 10-15 godzinach, natomiast całkowitą twardość klej osiąga dopiero po około 72 godzinach.
Czy mogę flokować samodzielnie?
Oczywiście, jest to możliwe. Jeżeli mamy możliwość taniego użyczenia urządzenia, powyżej opisany proces nas nie przeraża, potrafimy zapewnić wymagające warunki otoczenia, jesteśmy cierpliwi i liczymy się z ryzykiem, że za pierwszym razem może się nie udać – zróbmy to. Jednak przed podjęciem decyzji skalkulujmy, czy ostatecznie wydanie czterystu złotych nie będzie dla nas korzystniejsze niż mozolne zdobywanie umiejętności flokowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.