REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup akumulatora w internecie - potencjalne problemy

Akumulator warto odebrać od sprzedawcy osobiście, aby zminimalizować ryzyko jego usterki. Fot. Fotolia
Akumulator warto odebrać od sprzedawcy osobiście, aby zminimalizować ryzyko jego usterki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator ze względu na swoją budowę musi być traktowany z należytą ostrożnością. Zobacz z jakim ryzykiem wiąże się zakup akumulatora przez Internet.

Polacy coraz częściej korzystają ze sklepów internetowych i kupują w nich niemalże każdy rodzaj towaru. O ile zamówienie i odebranie książki, ubrań czy płyty CD nie stanowi żadnego problemu to jednak są takie towary, które wymagają szczególnego potraktowania. Ze względu na specyficzną konstrukcję należą do nich akumulatory.

REKLAMA

Akumulator – niewłaściwy sposób transportu może go uszkodzić

Akumulatory wypełnione są elektrolitem, który w przypadku wycieku może być niebezpieczny dla człowieka i bardzo szkodliwy dla środowiska. Dlatego zarówno jego przechowywanie jak i transport obwarowane są odpowiednimi, rygorystycznymi wytycznymi. Ich przewożenie zwykłą przesyłką kurierską jest niezgodne z prawem ponieważ muszą być one odpowiednio przygotowane i zabezpieczone do transportu. Podstawowym warunkiem jest zagwarantowanie, że przez całą podróż od sprzedawcy do klienta akumulator spędzi w pozycji stojącej. Niestety dość powszechną, naganną praktyką jest to, że niektóre sklepy internetowe realizują wysyłki oszukując kuriera i w informacji o towarze podają, że jest to zupełnie inny towar np.: rozrusznik. Dzieje się tak w obawie, że firma kurierska zwyczajnie odmówi transportu akumulatora. Inną również niedopuszczalną praktyką jest zamykanie naturalnych otworów odgazowujących, aby uniemożliwić wyciek elektrolitu. Kurier, który nie ma świadomości, że przewozi taki towar nie będzie w szczególny sposób troszczył się o niego. W efekcie tego niemożliwe jest ujście gazu, który wytwarza się w trakcie normalnej reakcji chemicznej. W konsekwencji może to doprowadzić do deformacji akumulatora, obniżenia jego właściwości, a w skrajnych przypadkach nawet do jego eksplozji.

Zobacz też: Jak właściwie eksploatować akumulator?

Wymiana akumulatora a recycling

„Przepisy prawa związane z obrotem akumulatorami nakładają na sprzedawców obowiązek odebrania zużytej baterii ponieważ ta poważnie zagraża środowisku oraz zdrowiu ludzi i dlatego powinna być poddana zgodnie z odpowiednimi procedurami recyclingowi– mówi Artur Szydłowski z Motointegrator.pl. Jeśli nie mamy takiej możliwości to powinien być wyraźny sygnał, że sprzedawca nie posiada odpowiedniego pozwolenia na sprzedaż akumulatorów i nie powinniśmy kupować w takim sklepie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Recykling akumulatorów

Reklamacja akumulatora

Każdy towar, który przedwcześnie uszkodził się lub nie spełnia odpowiednich parametrów może zostać zareklamowany jako wadliwy. W przypadku akumulatorów należy mieć na uwadze to, że nie możemy po prostu wysłać go pocztą do sprzedawcy, dlatego warto wybrać taki sklep, który dysponuje stacjonarną formą obsługi reklamacji. Dobrze jest zatem jest mieć możliwość kupna przez Internet, ale z opcją osobistego odbioru we wskazanym punkcie sprzedaży. W ten sposób transakcję można zawrzeć na wyspecjalizowanych platformach np.: Motointegrator.pl. Sprzedawca wskazuje czas i miejsce odbioru, w którym również można złożyć reklamację. Taka możliwość rozwiązuje ponadto kwestię oddania zużytego akumulatora. Jeśli punktem odbioru jest serwis samochodowy od razu możemy skorzystać z usługi wymiany, co we współczesnych samochodach nie zawsze jest prostą czynnością.

Zobacz też: Zakup części przez internet - są na to bezpieczne sposoby!

Zakupy przez internet - na to zwróć uwagę!

Korzystając z wygodnego rozwiązania jakim jest kupno przez Internet zawsze warto jest wcześniej sprawdzić czy konkretny sklep podaje siedzibę firmy, czy działalność zarejestrowana jest w Polsce, jakie ma zasady przyjmowania zwrotów i reklamacji. Trzeba pamiętać, że zgodnie z litera prawa kupując w sieci mamy pełne prawo zwrócić towar w przeciągu 10 dni od chwili jego dostarczenia bez żadnych dodatkowych konsekwencji. Żaden sprzedawca nie może też żądać od nas naszych numerów PIN, danych osobowych jeśli nie jest to uzasadnione, haseł dostępu do kont, czy skrzynek pocztowych. Zawsze przy podejmowaniu decyzji o kupnie przez Internet powinniśmy wykazać się choćby odrobiną czujności i rozwagi, a wówczas będziemy mogli cieszyć się z otrzymanego towaru.

Źródło: materiału prasowe Motointegrator.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA