REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup akumulatora w internecie - potencjalne problemy

Akumulator warto odebrać od sprzedawcy osobiście, aby zminimalizować ryzyko jego usterki. Fot. Fotolia
Akumulator warto odebrać od sprzedawcy osobiście, aby zminimalizować ryzyko jego usterki. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Akumulator ze względu na swoją budowę musi być traktowany z należytą ostrożnością. Zobacz z jakim ryzykiem wiąże się zakup akumulatora przez Internet.

Polacy coraz częściej korzystają ze sklepów internetowych i kupują w nich niemalże każdy rodzaj towaru. O ile zamówienie i odebranie książki, ubrań czy płyty CD nie stanowi żadnego problemu to jednak są takie towary, które wymagają szczególnego potraktowania. Ze względu na specyficzną konstrukcję należą do nich akumulatory.

REKLAMA

Akumulator – niewłaściwy sposób transportu może go uszkodzić

Akumulatory wypełnione są elektrolitem, który w przypadku wycieku może być niebezpieczny dla człowieka i bardzo szkodliwy dla środowiska. Dlatego zarówno jego przechowywanie jak i transport obwarowane są odpowiednimi, rygorystycznymi wytycznymi. Ich przewożenie zwykłą przesyłką kurierską jest niezgodne z prawem ponieważ muszą być one odpowiednio przygotowane i zabezpieczone do transportu. Podstawowym warunkiem jest zagwarantowanie, że przez całą podróż od sprzedawcy do klienta akumulator spędzi w pozycji stojącej. Niestety dość powszechną, naganną praktyką jest to, że niektóre sklepy internetowe realizują wysyłki oszukując kuriera i w informacji o towarze podają, że jest to zupełnie inny towar np.: rozrusznik. Dzieje się tak w obawie, że firma kurierska zwyczajnie odmówi transportu akumulatora. Inną również niedopuszczalną praktyką jest zamykanie naturalnych otworów odgazowujących, aby uniemożliwić wyciek elektrolitu. Kurier, który nie ma świadomości, że przewozi taki towar nie będzie w szczególny sposób troszczył się o niego. W efekcie tego niemożliwe jest ujście gazu, który wytwarza się w trakcie normalnej reakcji chemicznej. W konsekwencji może to doprowadzić do deformacji akumulatora, obniżenia jego właściwości, a w skrajnych przypadkach nawet do jego eksplozji.

Zobacz też: Jak właściwie eksploatować akumulator?

Wymiana akumulatora a recycling

„Przepisy prawa związane z obrotem akumulatorami nakładają na sprzedawców obowiązek odebrania zużytej baterii ponieważ ta poważnie zagraża środowisku oraz zdrowiu ludzi i dlatego powinna być poddana zgodnie z odpowiednimi procedurami recyclingowi– mówi Artur Szydłowski z Motointegrator.pl. Jeśli nie mamy takiej możliwości to powinien być wyraźny sygnał, że sprzedawca nie posiada odpowiedniego pozwolenia na sprzedaż akumulatorów i nie powinniśmy kupować w takim sklepie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Recykling akumulatorów

Reklamacja akumulatora

Każdy towar, który przedwcześnie uszkodził się lub nie spełnia odpowiednich parametrów może zostać zareklamowany jako wadliwy. W przypadku akumulatorów należy mieć na uwadze to, że nie możemy po prostu wysłać go pocztą do sprzedawcy, dlatego warto wybrać taki sklep, który dysponuje stacjonarną formą obsługi reklamacji. Dobrze jest zatem jest mieć możliwość kupna przez Internet, ale z opcją osobistego odbioru we wskazanym punkcie sprzedaży. W ten sposób transakcję można zawrzeć na wyspecjalizowanych platformach np.: Motointegrator.pl. Sprzedawca wskazuje czas i miejsce odbioru, w którym również można złożyć reklamację. Taka możliwość rozwiązuje ponadto kwestię oddania zużytego akumulatora. Jeśli punktem odbioru jest serwis samochodowy od razu możemy skorzystać z usługi wymiany, co we współczesnych samochodach nie zawsze jest prostą czynnością.

Zobacz też: Zakup części przez internet - są na to bezpieczne sposoby!

Zakupy przez internet - na to zwróć uwagę!

Korzystając z wygodnego rozwiązania jakim jest kupno przez Internet zawsze warto jest wcześniej sprawdzić czy konkretny sklep podaje siedzibę firmy, czy działalność zarejestrowana jest w Polsce, jakie ma zasady przyjmowania zwrotów i reklamacji. Trzeba pamiętać, że zgodnie z litera prawa kupując w sieci mamy pełne prawo zwrócić towar w przeciągu 10 dni od chwili jego dostarczenia bez żadnych dodatkowych konsekwencji. Żaden sprzedawca nie może też żądać od nas naszych numerów PIN, danych osobowych jeśli nie jest to uzasadnione, haseł dostępu do kont, czy skrzynek pocztowych. Zawsze przy podejmowaniu decyzji o kupnie przez Internet powinniśmy wykazać się choćby odrobiną czujności i rozwagi, a wówczas będziemy mogli cieszyć się z otrzymanego towaru.

Źródło: materiału prasowe Motointegrator.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

REKLAMA

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

REKLAMA