REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak oszczędzać prąd w samochodzie?

Jakubowski Ryszard
fot. Smart
fot. Smart

REKLAMA

REKLAMA

Największymi pożeraczami prądu w samochodzie są rozrusznik, klimatyzacja i wszelkiego rodzaju oświetlenie zewnętrzne. Poniżej kilka porad jak ograniczyć pobór prądu, co przełoży się na mniejsze zużycie układu elektrycznego, a nawet zmniejszy zużycie paliwa.

Największy złodziej prądu - rozrusznik

REKLAMA

Jednorazowo najwięcej energii zużywa rozrusznik. Jeżeli pracuje w średniej wielkości silniku wysokoprężnym, to potrafi pobierać z akumulatora prąd o chwilowym natężeniu dochodzącym nawet do 500 amperów. Oznacza to, że może on rozładować do zera w temperaturze 20 stopni Celsjusza w pełni naładowany akumulator 48 Ah w ciągu 5 minut! Dlatego używanie rozrusznika nie może polegać na bezmyślnym kręceniu nim aż do chwili, kiedy silnik zacznie pracować. Najlepiej przeprowadzać rozruch w cyklach kilkusekundowych, z kilkudziesięciosekundowymi przerwami między nimi, nawet latem.

Uważa się, że akumulatory mają zdolność do niewielkiej regeneracji w czasie, gdy nie są obciążone. Nie do końca to prawda, niemniej jednak akumulator rozładowuje się wolniej, kiedy nie jest z niego pobierany maksymalny prąd przez dłuższy okres.

Klimatyzacji używaj z rozwagą

Używanie klimatyzacji powinno ograniczać się do czasu, kiedy jest to naprawdę niezbędne. Można zrozumieć kierowcę, który włączy ją przy 30 stopniach Celsjusza, aby obniżyć temperaturę w kabinie o 6 do 8 stopni. Ale nic nie usprawiedliwia, aby przy temperaturze zewnętrznej 24 stopnie utrzymywać we wnętrzu samochodu chłód czternasto- lub piętnastostopniowy. Dawniej nie było w samochodach w ogóle klimatyzacji i podróżowano wcale nie gorzej, niż dziś.

Zobacz również: Jak eksploatować klimatyzację?

Istotne są żarówki

Reflektory, złożone tylko z podstawowych pojedynczych świateł (2 x mijania, 2 x drogowe) zużywają około 110 do 120 watów mocy. Dodatkowe reflektory świateł długich to kolejne 120 watów. Jeżeli do tego doda się światła przeciwmgłowe, które niektórzy włączają wbrew obowiązującym przepisom przy każdej pogodzie, mamy dodatkowe odbiorniki o łącznej mocy 110 watów. Razem z alternatora tylko na światła przednie pobierane jest aż co najmniej 350 watów. Ze wszystkimi światłami pozycyjnymi, wskaźnikowymi itp. jest to prawie 400 watów. Do tego dochodzi głośno grające radio, które może pobierać, zależnie od mocy wyjściowej kanałów, nawet ponad 100 watów. W ten sposób zużywana jest prawie cała energia, dostarczana przez alternator. A gdzie doładowywanie akumulatora? A gdzie energia, konieczna do wzbudzenia alternatora (około 30 watów) energia konieczna do zasilania zapłonu, komputera, dmuchawy?

Zobacz również: Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

REKLAMA

Wiele żarówek można zastąpić diodami elektroluminescencyjnymi, które są fabrycznie umieszczane w cokołach, typowych dla żarówek samochodowych. Po zastąpieniu 10 żarówek pięciowatowych diodami oszczędza się aż 45 watów mocy, czyli prawie tyle, ile zużywa jeden reflektor. Do jazdy dziennej też warto stosować albo węże diodowe, albo specjalne reflektorki z żarówkami 21 watów.

Czy warto oszczędzać energię elektryczną, skoro alternator jest w stanie dostarczyć jej 500, 600 a nawet więcej watów? Nie bierze się ona znikąd. 600 watów to 0,6 KW, czyli prawie 1 koń mechaniczny. O tyle zmniejsza się moc użyteczna silnika, gdy bezmyślny kierowca włączy wszystkie odbiorniki prądu. Przy silnikach dużej mocy jest to niezauważalne, ale w przypadku silnika o mocy 30 koni, a tyle lub niewiele więcej ma większość silników małolitrażowych, jest to wielkość znacząca. W praktyce oznacza to wzrost zużycia paliwa o 2 do 3%. Rocznie jest to 20 do 30 litrów paliwa. To o co najmniej 90 złotych mniej w portfelu.

Mniej świateł zewnętrznych, żarówki o mniejszej mocy, rozsądniejsze używanie klimatyzacji, umiejętne używanie rozrusznika, wyłączanie reflektorów podczas długich postojów, np. w korkach, to kolejne kilkadziesiąt litrów paliwa mniej rocznie. To kolejne kilkaset zaoszczędzonych złotych. I mniejsze ryzyko rozładowania akumulatora poniżej granicy, po przekroczeniu której rozruch silnika przy pomocy rozrusznika może być niemożliwy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA