REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile kosztuje kompleksowy przegląd klimatyzacji w aucie?

klimatyzacja
klimatyzacja
Motointegrator.com

REKLAMA

REKLAMA

Klimatyzacja w aucie wymaga okresowej kontroli i serwisowania. Jaki jest koszt używania klimatyzacji? Ile kosztuje jej odgrzybienie i napełnienie czynnikiem chłodzącym?

Klimatyzacja  - koszt eksploatacji

Klimatyzacja coraz częściej należy do standardowych elementów wyposażenia w nowych samochodach. To jeden z układów, który ma zasadnicze przełożenie na komfort, a przede wszystkim znacząco oddziałuje na samopoczucie kierowcy, dlatego ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Warto uświadomić sobie, że klimatyzacja odpowiada nie tylko za właściwą temperaturę w kabinie, lecz także oczyszcza i osusza powietrze, którym oddycha kierowca.

REKLAMA

Ze względu na swoją budowę i zasadę działania, które nie zmieniły się od początku „kariery” klimatyzacji w samochodzie (w roku 1933), wymaga ona odpowiedniej konserwacji. Zaniedbana może wywołać u podróżujących objawy alergiczne, podrażnienia górnych dróg oddechowych czy oczu. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z nawiewów stanowi przy tym najmniejszą niedogodność.

Zobacz też: HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

REKLAMA

Objawy alergiczne to wina grzybów i drobnoustrojów, które w wilgotnym, ciepłym i pozbawionym dostępu światła układzie klimatyzacji mają idealne warunki do rozwoju, a przez system wentylacji dostają się do wnętrza samochodu. Układy klimatyzacji nie są w żaden sposób zabezpieczane przed tym zjawiskiem, o ich sterylność musimy zadbać we własnym zakresie – wyjaśnia Paweł Borkowski, ekspert Motointegrator.pl.

Z powyższych powodów okresowe przeglądy klimatyzacji, szczególnie po okresie zimowym, zaraz po wymianie opon i dokładnym myciu samochodu powinny być naszym priorytetem. Jak wskazują analizy zapytań w wyszukiwarce Google, z roku na rok rośnie zainteresowanie zagadnieniami związanymi z konserwacją układu klimatyzacji w samochodzie – w ciągu ostatniego roku liczba zapytań na ten temat wzrosła o ponad 20 proc, a pik przypada na okres miedzy majem a lipcem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zadbać o klimatyzację na wiosnę?

Jednym z podstawowych zabiegów serwisowych, któremu powinniśmy poddać klimatyzację po zimie, jest wymiana filtra kabinowego znajdującego się w podszybiu samochodu lub w okolicach schowka. Tę czynność możemy wykonać samodzielnie, jednak czasami najlepiej powierzyć ją pracownikowi warsztatu. Filtr kabinowy oczyszcza powietrze trafiające do kabiny, ale sam ulega zanieczyszczeniu, a po zimie również zawilgoceniu. Brudny filtr to jedna z podstawowych przyczyn parujących szyb i nieprzyjemnego zapachu w kabinie.

Dopiero po wymianie filtra możemy pomyśleć o odgrzybianiu i dezynfekcji układu klimatyzacji. Dzięki temu zabiegowi powietrze dostające się do kabiny będzie czyste, zdrowe i wolne od drobnoustrojów czy grzybów. Zabieg odgrzybiania lepiej powierzyć profesjonalnemu serwisowi, a najłatwiej umówić się na niego za pomocą platformy Motointegrator.pl. Średnie ceny za usługę serwisowania klimatyzacji nie są wysokie i w zależności od miasta wynoszą około 100 zł (bez wymiany filtra). Pamiętajmy jednak, że cena to nie wszystko. Powinniśmy przede wszystkim kierować się jakością wykonania usługi.

Niejako przy okazji warto skontrolować, czy klimatyzacja faktycznie spełnia swoje zadanie, a więc czy odpowiednio chłodzi powietrze i utrzymuje jego temperaturę w wybranym przedziale.

Źródło: materiały prasowe Motointegrator

klimatyzacja
Motointegrator.com
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

REKLAMA

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

REKLAMA