REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest swap silnika?

Konrad Bagiński
SWAP to przekładka silnika z jednego samochodu do drugiego. fot. Archiwum
SWAP to przekładka silnika z jednego samochodu do drugiego. fot. Archiwum

REKLAMA

REKLAMA

SWAP to przekładka silnika z jednego samochodu do drugiego. Jest to czasami najtańszy i najbezpieczniejszy - oprócz chiptuningu - sposób podrasowania auta.

Oczywiście nie ma sensu wkładać do swojego auta silnika słabszego, niż mamy obecnie. Poszukajmy więc większego i silniejszego. Najpierw warto rozejrzeć się za silnikami, które były montowane w danym modelu. Taniej jest kupić silnik np. od Golfa GTI i przełożyć go do bardziej cywilnej wersji, niż kupić całego Golfa GTI. A silnik GTI potem ewentualnie wzmacniać. Przy okazji, już pozostając przy Golfie – przy okazji kupna silnika warto rozejrzeć się za innymi częściami z tej wersji – skrzynią biegów, hamulcami wraz z pompą, czy nawet fotelami. W pakiecie możemy kupić to wszystko naprawdę tanio, zwłaszcza, jeśli udałoby się nam potrzebne części zdobyć kupując tzw. „rozbitka”, czyli auto po wypadku, ale ze sprawnymi i nieuszkodzonymi częściami mechanicznymi.

REKLAMA

Polecamy: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Pamiętajmy o tym, żeby silnik kupić wraz z całym niezbędnym osprzętem. Sam goły kawał metalu nie pojedzie – potrzebny będzie komputer, wszystkie kable i węże dochodzące do silnika i z niego wychodzące. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, bo wiele firm złomiarskich, zwanych szrotami, potrafi ciąć wszystko na części nie patrząc czy ma to sens.

Zobacz również:  Jak utwardzić zawieszenie?

REKLAMA

Jeśli silnik do naszego modelu ciężko znaleźć, albo chcesz iść o krok dalej, zainteresuj się silnikami swojego producenta, ale z modeli wyższej klasy. Czy będzie pasować? Prawie na pewno tak. Producenci samochodów też umieją liczyć i oszczędzają tam, gdzie mogą. Wiele modeli dzieli ten sam silnik, czasami o nieco zmienionych parametrach. Jeśli silnik o pojemności – powiedzmy – 1,5 litra pasuje i do mniejszego, i do większego modelu, to w zasadzie wszystkie silniki z tego wyższego, wejdą to tego mniejszego. Skomplikowane? Niekoniecznie.

W Polsce swap silnika nie jest jeszcze popularny, trudno powiedzieć dlaczego, ale koronnym przykładem, jedną z pierwszych w miarę masowych operacji swapu było przekładanie silników z Fiata Uno czy nawet Punto do Cinquecento i Seicento. Popularny, nawet dziś CC i SC Sporting zyskiwał w ten sposób nowe mocne serce, bez konieczności żyłowania silnika. Oczywiście warto upewnić się, czy motor z wyższego modelu będzie pasował do naszego, ale na ogół nie ma z tym większego problemu. Są marki budowane w sposób tak modułowy, że pozwalają na dowolną żonglerkę silnikami. Należy do nich np. Subaru – w tych japońskich czterołapach bardzo łatwo zamienia się nie tylko silnik, ale i skrzynię biegów, elementy wydechu i wiele, wiele innych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na mocowanie silnika – jeśli nasz nowy silnik zostanie dostarczony z poduszkami i układem dolotowym to cudownie. Jeśli nie – być może trzeba je będzie dokupić. Ale to zależy od konkretnego modelu. Podobnie rzecz się ma z chłodnicą i elementami przeniesienia napędu.

Zobacz także: Jak przygotować się do KJS?

Akcja swap

REKLAMA

Mamy już silnik, teraz czas na jego przełożenie. Poszukaj dobrego mechanika, z inwencją, pomysłowego. Niech go nie przestraszy, że coś nie pasuje. Powinien wiedzieć, że może coś uciąć, coś przyspawać. Dobrze, jeśli będzie miał kolegę elektryka. Ten tandem załatwi sprawę.

Kolejnym krokiem są zmiany w dokumentach. Pamiętaj, że gdy kupujesz silnik, musisz wziąć fakturę lub spisać umowę. Podczas przerejestrowania auta musisz udowodnić legalne pochodzenie silnika, potrzebujesz do tego np. potwierdzonej kopii poprzedniego dowodu rejestracyjnego auta. Najlepiej dowiedz się w swoim urzędzie, jakie papiery będą Ci potrzebne, przepisy się zmieniają.

Zobacz też: Montaż regulowanego zawieszenia - jak i po co?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

REKLAMA

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

REKLAMA

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

REKLAMA