REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zamontować turbosprężarkę?

Konrad Bagiński
fot. Newspress
fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Zamontowanie turbosprężarki to obecnie najpopularniejszy sposób na podniesienie mocy silnika. Podpowiadamy, co należy zrobić, jeśli chcemy zamontować w naszym aucie turbosprężarkę.

Turbosprężarka w jednej obudowie mieści dwa urządzenia. Pierwsze to turbina. Jest ona zasilana gorącymi spalinami, które wydobywają się z silnika. Turbina może się kręcić z niewiarygodną szybkością nawet 250 000. obr./min. Z drugiej strony do kręcącego się wału turbiny podpięta jest sprężarka. Jej zadaniem jest sprężanie powietrza i dostarczanie go do silnika. To pomysłowy sposób na wzmocnienie mieszanki paliwowej, dzięki czemu rośnie sprawność i moc silnika.

REKLAMA

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych.

Jak działa turbo?

REKLAMA

Wciskasz gaz, rośnie zapotrzebowanie silnika na mieszankę paliwa z powietrzem. Jednocześnie z silnika wydobywa się coraz więcej spalin, więc turbo zaczyna się kręcić szybciej, dostarczając coraz więcej sprężonego powietrza do silnika. Słowem – im szybciej się kręci, tym lepiej zaspokaja potrzebę silnika na mieszankę. Proste i skuteczne. Jedyną wadą, którą można co prawda zniwelować, jest tzw. turbodziura, czyli moment, w którym już potrzebujemy bogatej mieszanki a turbina nie zaczęła jeszcze optymalnie działać.

Działanie sprężarki można jeszcze poprawić montując intercooler, czyli element, który będzie chłodził dostarczane do silnika powietrze. Pracująca na wysokich obrotach turbosprężarka wytwarza spore ilości ciepła, które mogą ogrzać powietrze dostarczane do silnika. Nie jest to pożądane zjawisko, więc w podrasowanych silnikach warto jest intercooler (zwany również międzystopniową chłodnicą powietrza) zamontować. Chłodne powietrze ma po prostu większą gęstość, czyli „więcej powietrza w powietrzu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak montować turbo?

Proces to skomplikowany, trudny, wielostopniowy i drogi. Zacząć należy od remontu silnika, zmniejszając przy okazji jego stopień sprężania. Oznacza to, w najprostszym wariancie, montaż grubszej uszczelki pod głowicą, zaś w najbardziej skomplikowanym wymianę całych tłoków. Stopień sprężania trzeba zmniejszyć, gdyż silnik dostawałby zbyt bogatą mieszankę pod zbyt wysokim ciśnieniem. Mógłby tego nie wytrzymać.

REKLAMA

Dalej – w kolektor wylotowy trzeba wmontować turbosprężarkę, doprowadzając przy okazji do niej olej. Kręcąca się z wysokimi prędkościami turbina wymaga odpowiedniego smarowania, dlatego też w silnikach z turbo trzeba stosować wysokiej jakości olej.

Koniecznie trzeba zamontować zawór (tzw. BOV, blow off valve) odciążający turbinę przy zbyt wysokim ciśnieniu. Jego działanie najlepiej widać a w zasadzie słychać na rajdach, gdy kierowca gwałtownie zejdzie z obrotów słychać charakterystyczny świst, krótki syk. Chodzi o to, by turbina nie dostarczała już dużej ilości powietrza, skoro nie jest ono potrzebne.

Zobacz również: Jak przygotować się do KJS?

A na koniec trzeba wszystko wyregulować i przeprogramować elektronikę. To wszystko opis mocno skrócony, schematyczny. Montaż turbiny wymaga sporo czasu, dużych umiejętności i dużo pieniędzy. Koszt to przynajmniej kilka tysięcy złotych. Przyrost mocy o kilkadziesiąt procent nie jest więc tani.

Jeśli już masz auto z turbo, możesz pokusić się o jego wymianę na skuteczniejsze. To dużo mniejsze koszty a efekt może być bardzo zadowalający.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA