REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes A klasa W168: wymiana żarówek

Robert Kuśpiel
Mercedes A klasa W168 wymiana żarówek Fot. Mercedes
Mercedes A klasa W168 wymiana żarówek Fot. Mercedes

REKLAMA

REKLAMA

Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie to podstawa. W poradniku tym pokażemy jak wymienić żarówki oświetlenia zewnętrznego w Mercedesie W168 klasy A.

Zanim zaczniemy wymianę warto pomyśleć o zestawie żarówek zapasowych do Mercedesa W168. Koszt zakupu jest niewielki, a taki zestaw może okazać się pomocny w trakcie nocnych podróży. Wymianę zaczynamy od przedniego reflektora.

REKLAMA

Reflektor przedni Mercedesa klasy A W168

W przypadku reflektora przedniego istnieją dwie metody wymiany przepalonych żarówek. W zależności od modelu wymiana odbywa się od strony maski lub przez pokrywę we wnęce koła. Samo mocowanie również jest różne. Mogą być zabezpieczone za pomocą bagnetu lub tradycyjną metalową klamrą. Zaczynamy od wymiany od strony przedniej maski.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana płynu hamulcowego

Otwieramy przednią maskę i przekładamy dźwignię ryglującą zbiornik spryskiwaczy oraz zbiornik wyrównawczy płynu chłodniczego. Oba zbiorniki zdejmujemy i odkładamy je na bok.

REKLAMA

W przypadku wymiany przez wnękę koła w modelach produkowanych do lutego 2001, należy obrócić w lewo o 1.4 obrotu zaciski mocujące w celu odblokowania i otwarcia pokrywy ochronnej. Wciskamy zaczep i zdejmujemy pokrywę gniazda żarówki. Wyjmujemy wtyk złącza elektrycznego z oprawki żarówki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku oprawki bagnetowej w samochodach produkowanych od marca 2001 obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy uszkodzoną żarówkę. W przypadku metalowej klamry zabezpieczającej odczepiamy ją i wyjmujemy żarówkę razem z oprawką.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: sprawdzenie i regulacja hamulca ręcznego

Przechodzimy do montażu. W miejsce przepalonej żarówki wkładamy w prowadnice nową, razem z oprawką. Jeśli mamy oprawkę bagnetową to wkładamy ją i obracamy w prawo do momentu aż usłyszymy odgłos zatrzasku. W przypadku klamry metalowej wkładamy oprawkę i blokujemy ją za pomocą klamry. Wkładamy wtyk złącza oświetlenia i zakładamy pokrywę gniazda żarówki oraz zabezpieczamy ją klamrą.

Montując od strony maski, zakładamy zbiornik płynu chłodzącego oraz płynu spryskiwaczy tak, żeby zaczep na dole wszedł w swoje miejsce. Na końcu zatrzaskujemy dźwignię ryglującą. W przypadku montażu przez wnękę koła montujemy pokrywę za pomocą zacisków.

Światła pozycyjne Mercedesa klasy A W168

Przy wymianie świateł pozycyjnych może zajść potrzeba demontażu reflektora. Odpowiedni opis znajduje się w oddzielnym poradniku. Zdejmujemy pokrywy ochronne żarówek świateł mijania i drogowych. Niestety żarówka światła pozycyjnego jest bardzo trudno dostępna. W razie potrzeby można wspomóc się lusterkiem, żeby przyjrzeć się jak podjąć się demontażu. Wyjmujemy oprawkę razem z żarówką. Wymieniamy przepalona żarówkę i montujemy oprawkę w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: przegląd układu hamulcowego

Kierunkowskaz przedni Mercedesa klasy A W168

Wymiana kierunkowskazu przedniego jest bardzo łatwa. Obracamy oprawkę w lewo i wyjmujemy ją razem z żarówką. Dociskamy żarówkę i obracamy ją w lewo, po czym wyjmujemy z oprawki. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Kierunkowskaz boczny Mercedesa klasy A W168

Wsuwamy klin z tworzywa sztucznego pod klosz lampy od prawej strony i podważamy. Wyjmujemy lampę z gniazda, obracamy oprawkę w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara i wyjmujemy z klosza. Wyciągamy żarówkę z oprawki i w jej miejsce montujemy nową. Osadzamy oprawkę w kloszu, obracając ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Wkładamy klosz w gniazdo, zaczynając od strony zaczepu, po czym dociskamy i blokujemy klosz w gnieździe.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Światła pozycyjne tylne Mercedesa klasy A W168

W tylnej lampie znajduje się: światło hamowania, światło pozycyjne, światło cofania i kierunkowskaz. Dodatkowo w lampie po stronie kierowcy znajduje się światło przeciwmgielne. Wymiana wszystkich żarówek przebiega w ten sam sposób. Otwieramy tylną klapę bagażnika i otwieramy pokrywę w schowku bocznym bagażnika. Łapiemy za uchwyty plastikowej pokrywy i pociągamy do siebie. Ściskamy zaczep i wyjmujemy płytkę z oprawkami żarówek. Lokalizujemy przepaloną żarówkę, wciskamy ją do dołu i obracamy w lewo. W jej miejsce wkładamy nową żarówkę i wkładamy płytkę razem z oprawkami na swoje miejsce. Zakładamy pokrywę i zamykamy schowek.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana filtru paliwa i powietrza

Trzecie światło stopu Mercedesa klasy A W168

Otwieramy tylną klapę bagażnika, pociągamy w dół i wyjmujemy z zaczepów osłonę trzeciego światła stopu. Obracamy w lewo oprawkę i wyjmujemy. Następnie demontujemy przepaloną żarówkę. Osadzamy w oprawce nową żarówkę. Wkładamy oprawkę i blokujemy ją poprzez obrócenie w prawo. Instalujemy osłonę i dociskamy ją, a następnie przesuwamy z dołu do góry. Na końcu upewniamy się czy zostały zablokowane zaczepy prowadzące.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: kontrola skrzyni biegów i półosi napędowych

Oświetlenie tablicy rejestracyjnej Mercedesa klasy A W168

Wymiana żarówki w oświetleniu tablicy rejestracyjnej jest bardzo łatwa. Wykręcamy dwie śruby mocujące i zdejmujemy klosz lampy. Następnie wymieniamy uszkodzoną żarówkę i sprawdzamy czy nie jest uszkodzona uszczelka klosza lampy - w razie potrzeby wymieniamy ją. Zakładamy klosz lampy i wkręcamy dwie śruby mocujące.

  • Światła drogowe – H7 lub H4
  • Światła mijania – H7
  • Światła przeciwmgielne przednie – H1 lub H4
  • Kierunkowskazy przednie – PY21W
  • Światła pozycyjne – W5W
  • Kierunkowskazy boczne – WY5W
  • Światła stopu – P21/5W
  • Światła pozycyjne tył – P21/5W
  • Światło tylne przeciwmgielne – P21/4W
  • Światła cofania – P21W
  • Tablica rejestracyjna – W5W
  • Trzecie światło stopu – W5W
Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

REKLAMA

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

REKLAMA