REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Vectra A: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Opel Vectra A wymiana świec zapłonowych
Opel Vectra A wymiana świec zapłonowych

REKLAMA

REKLAMA

Właściciele aut z silnikiem benzynowym regularnie zapominają o wymianie świec zapłonowych. Oto opis krok po kroku jak wymienić świece zapłonowe w samochodzie Opel Vectra A.

W poradniku tym przedstawimy wymianę w dwóch rodzajach silników OHC i DOHC. Zaczynamy od pierwszej grupy. Tutaj producent przewiduje wymianę co 2 lata lub co 30 000 kilometrów. Nie ma konieczności wykonywania żadnych kontroli pomiędzy tymi okresami. Jeśli wystąpią jakiekolwiek zakłócenia w pacy układu zapłonowego to poszukiwania problemu zaczynamy najczęściej od świec.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana filtru powietrza i paliwa

Pamiętajmy, że wymiany świec nie prowadzimy na rozgrzanym silniku. Istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia gwintu w gnieździe świecy. Taka usterka będzie wiązać się z wizytą w specjalistycznym warsztacie.

REKLAMA

Kolejność przewodów zapłonowych nie pozostaje bez znaczenia dlatego zalecamy oznaczenie ich za pomocą taśmy klejącej. Nieodpowiedni montaż spowoduje nieprawidłowości w pracy. Zaczynamy właśnie od zdjęcia tych przewodów. Nie ciągniemy za przewód lecz tylko i wyłącznie za nasadkę. W warsztatach stosowane są do tego specjalne szczypce.

Teraz należy dokładnie oczyścić całą okolicę świec. Najlepiej robić to za pomocą sprężonego powietrza lub tradycyjnego odkurzacza. Operacja ta jest bardzo ważna i musimy ją dokładnie wykonać. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń do cylindrów poprzez otwory po wykręconych świecach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przechodzimy do wykręcania świec. W zależności od rocznika potrzebne są nam dwa różne klucze. Do aut wyprodukowanych do sierpnia 1994 jest potrzebny klucz 21. W nowszych modelach, czyli po wrześniu 1994 jest to klucz 16.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana pompy paliwa

Zakładamy odpowiedni klucz na świece i zaczynamy powoli odkręcać. Po wykręceniu całego kompletu przechodzimy do oględzin.

Punkt ten dotyczy również silnika DOHC. Po wyglądzie można ocenić stan techniczny naszego silnika, co więcej czy jego praca jest prawidłowa.

  • Elektrody i stożek izolatora koloru szarego – prawidłowy stan świecy, brak nieprawidłowości w pracy silnika.
  • Elektrody i stożek izolatora koloru czarnego – mieszanka za bogata.
  • Elektrody i stożek izolatora koloru jasnoszarego – mieszanka zbyt uboga
  • Elektrody i stożek izolatora w oleju – zużycie pierścieni tłokowych lub wypadanie zapłonu danej świecy.

Przechodzimy do montażu nowych świec. Pierwszy krok to ręczne wkręcenia. Robimy to do momentu aż oprą się o głowicę. Dosyć częstym błędem jest wkręcanie świec pod kątem. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. Świece dokręcamy kluczem dynamometrycznym ustawiając moment 25Nm. Klucz należy prowadzić prosto i pewnie. Bardzo łatwo uszkodzić ceramiczny izolator.

Zobacz też: Opel Vectra A: wymiana rozrusznika

Na końcu podłączamy wszystkie nasadki razem z przewodami. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej kolejności. Pozostaje nam uruchomić silnik i sprawdzić czy jego praca jest prawidłowa.

Przechodzimy do silników DOHC. Tutaj producent przewidział wymianę co 4 lata lub co 60 000 kilometrów. Wyjątek stanowi silnik 2.0 turbo produkowany do czerwca 1992 roku. W tej jednostce wymiana przewidziana jest co 2 lata lub po przejechaniu 30 000 kilometrów. Teraz odkręcamy pokrywę znajdującą się nad świecami zapłonowymi i ściągamy nasadki ze świec zapłonowych.

Służy do tego specjalny uchwyt, który powinien znajdować się przy jednej z nasadek. W przypadku braku nie należy ciągnąć za przewody (chwytamy tylko i wyłącznie za nasadki).

Kolejny krok to dokładne wyczyszczenie okolicy świec. Najlepiej robić to za pomocą sprężonego powietrza lub tradycyjnego odkurzacza. Operacja ta jest bardzo ważna i musimy ją dokładnie wykonać. Nie można dopuścić do wprowadzenia zanieczyszczeń do cylindrów poprzez otwory po wykręconych świecach.

Zobacz też: Opel Vectra A: demontaż miski olejowej

REKLAMA

Teraz możemy wykręcić świece zapłonowe. Będzie nam do tego potrzebny klucz do świec 16. Zakładamy go dokładnie na świece i powoli odkręcamy. W przypadku problemów z wykręceniem nie należy podejmować kolejnych prób na siłę. W przypadku silników benzynowych nie jest to częsta przypadłość, jednak zdarza się, że świeca się zapiecze.

W takim przypadku można spróbować polać świecę odrdzewiaczem. Nie jest to metoda gwarantująca odkręcenie takiej świecy jednak znacznie tańsza niż wykręcanie pękniętej lub ułamanej świecy.

Przechodzimy do montażu. Wkręcamy świece ręcznie do momentu aż dotkną głowicy. Zakładamy klucz i dokręcamy momentem 25Nm. Osoby z dużym doświadczeniem mogą robić to na wyczucie. Pamiętajmy, żeby prosto prowadzić klucz. Na koniec zakładamy nasadki z przewodami na świece i przykręcamy pokrywę.

Pozostaje nam uruchomić silnik i sprawdzić czy poprawnie pracuje.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

System RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o włączeniu systemu RedLight w Kielcach. Na skrzyżowaniu działa aż 36 kamer. Czym jest system RedLight i jak działa? Kto otrzyma mandat?

Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

REKLAMA

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA