REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Mercedes W210 wymiana cieczy chłodzącej
Mercedes W210 wymiana cieczy chłodzącej

REKLAMA

REKLAMA

Poprawne chłodzenie silnika jest bardzo ważne w każdym samochodzie. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany cieczy chłodzącej w Mercedesie W210.

Na początku dokonamy kontroli całego układu. Jeśli występują w nim usterki to nie warto przeprowadzać wymianę płynu jeśli nie usuniemy awarii. W Mercedesie W210 wymiana płynu chłodniczego przewidziana jest co 3 lata. Przegląd należy przeprowadzać co roku na przykład podczas wymiany oleju.

REKLAMA

Zaczynamy od sprawdzenia szczelności całego układu. Kontrolujemy przewody elastyczne prowadzące do chłodnicy, silnika. Muszą być bezwzględnie szczelne. Stan poszczególnych przewodów można ocenić poprzez ściskanie ich. Stwardniałe lub sparciałe przewody kwalifikują się do natychmiastowej wymiany. Jakie jest ryzyko?

  • Wyczuwalnie miękki przewód – świadczy o wewnętrznym uszkodzeniu. Jest to dosyć poważna usterka. Jego cząstki mogą zanieczyścić cały układ i co gorsza skutecznie zapchać chłodnicę.
  • Stwardniały przewód – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia w każdej chwili. Nawet solidne dokręcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powyższym przypadku konieczna jest wymiana.
  • Spuchnięty przewód – jeżeli mamy spuchnięty przewód lub nasiąknięte olejem końcówki świadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wyżej istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia.

Sprawdzamy również czy końcówki przewodów są prawidłowo osadzone na króćcach. Oczywiście nie zapominamy o kontroli opasek zaciskowych. Muszą być dobrze zaciśnięte, jeżeli stan którejś z nich wzbudza wątpliwości, należy wymienić ją na nową, zazwyczaj śrubową.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana filtra kabinowego

Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to przystępujemy do wymiany płynu chłodzącego. Silnik wysokoprężny w Mercedesie W210 nie należy do oszczędnych pod względem wymaganej objętości płynu chłodniczego. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich silników oraz ilość cieczy chłodzącej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2.2 (604) – 8.3L

2.2 (611) czerwiec 1998 do czerwiec 1999 – 8.3L

2.2 (611) sierpień 1999 do marzec 2002 – 9.5L

2.7 (612) – 12.6L

2.9 (602) – 9.0L

3.0 (606) – 9.0

3.0 turbo (606) – 9.5L

3.2 (613) – 13.4L

REKLAMA

Jeżeli podejmujemy się wymiany chłodnicy, całego silnika lub jego elementów również należy zalewać układ nowym płynem chłodniczym. W ten sposób zapewnimy odpowiednią ochronę nowym częścią. Zlany płyn chłodniczy należy oddać do punktu utylizacji. Nie można wylewać go w dowolne miejsce.

Zaczniemy od silników 604 i 602 różnice występujące w innych silnikach zostaną przedstawione na końcu poradnika.  Na początku odłączamy ujemną klemę akumulatora. Następnie ustawiamy pokrętło ogrzewania na pozycję MAX. Teraz odkręcamy nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego. Jeżeli silnik jest rozgrzany to należy robić to z dużą ostrożnością. W takim przypadku najlepiej robić to poprzez grubą szmatkę.

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola i obsługa automatycznej skrzyni biegów

Kolejnym krokiem jest uniesienie przodu auta. Wystarczy do tego tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Pamiętajmy o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Teraz demontujemy dolną osłonę silnika. Na dole chłodnicy znajduje się króciec spustowy, na który zakładamy odpowiedni wąż elastyczny (średnica 12mm). Podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i wsadzamy do niego wcześniej zamontowany przewód.

REKLAMA

Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cała ciecz. Następnie wsuwamy drugi przewód o średnicy 14mm na korek spustowy w kadłubie silnika. Podstawiamy naczynie pod silnik i wykręcamy korek spustowy. Zlewamy całkowicie ciecz chłodzącą i zakręcamy korki spustowe. Zdejmujemy węże jeśli były zamontowane i montujemy dolną osłonę silnika. Opuszczamy samochód i przystępujemy do napełniania układu.

Pamiętajmy, że niedozwolone jest wlewanie zimnego płynu na rozgrzany silnik może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Bezwzględnie należy poczekać aż jego temperatura zbliży się do temperatury otoczenia. Wlewamy nowy płyn do zbiorniczka wyrównawczego. Czynność tą wykonujemy do momentu aż ciecz osiągnie poziom wyżłobienia widocznego po otwarciu pokrywy zbiorniczka.

Podłączamy przewód masowy i uruchamiamy silnik. Ustawiamy pokrętło w pozycję „MAX” i pozostawiamy pracujący silnik na delikatnie podwyższonych obrotach. Czekamy do momentu aż zostanie osiągnięta normalna temperatura pracy. Jeżeli poziom cieczy zacznie się obniżać to należy uzupełniać do odpowiedniego stany. Po odpowiednim rozgrzaniu silnika stan płynu powinien być około 1cm wyżej ponad występem.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana tulei mechanizmu zmiany biegów

Zakręcamy wlew od zbiorniczka wyrównawczego kiedy temperatura cieczy chłodzącej zbliży się do temperatury 70 stopni. Nagrzewanie silnika kontynuujemy do momentu aż otworzy się termostat i dolny przewód przy chłodnicy będzie ciepły.

W silnikach 606, 611, 612 i 613 wymiana przebiega tak samo jednak są pewne odmienne rozwiązania konstrukcyjne. Nakrętka od zbiorniczka jest dwustopniowa. Najpierw odkręcamy ją o pół obrotu zmniejszając ciśnienie a następnie całkowicie ją odkręcamy. W silniku 3.0 (606) odkręcamy gwintowany korek z przodu głowicy cylindrów po lewej stronie. Ciesz wlewamy do momentu aż zacznie wypływać przez gwintowany korek. Zakręcamy go i przykręcamy nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego.

Tak wyglądają różnice w tej grupie silników.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

Koniec bezkarności rowerzystów i użytkowników hulajnóg! Czas na tablice rejestracyjne i wyższe mandaty

Ze statystyk policyjnych wynika, że rowerzyści są drugą, po kierowcach, grupą sprawców wypadków drogowych. Tymczasem, aby poruszać się po drodze rowerem nie trzeba mieć żadnych uprawnień (po osiągnięciu pełnoletności). Jak można poprawić bezpieczeństwo na drogach?

REKLAMA

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

REKLAMA