REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Mercedes W210 wymiana cieczy chłodzącej
Mercedes W210 wymiana cieczy chłodzącej

REKLAMA

REKLAMA

Poprawne chłodzenie silnika jest bardzo ważne w każdym samochodzie. W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany cieczy chłodzącej w Mercedesie W210.

Na początku dokonamy kontroli całego układu. Jeśli występują w nim usterki to nie warto przeprowadzać wymianę płynu jeśli nie usuniemy awarii. W Mercedesie W210 wymiana płynu chłodniczego przewidziana jest co 3 lata. Przegląd należy przeprowadzać co roku na przykład podczas wymiany oleju.

REKLAMA

Zaczynamy od sprawdzenia szczelności całego układu. Kontrolujemy przewody elastyczne prowadzące do chłodnicy, silnika. Muszą być bezwzględnie szczelne. Stan poszczególnych przewodów można ocenić poprzez ściskanie ich. Stwardniałe lub sparciałe przewody kwalifikują się do natychmiastowej wymiany. Jakie jest ryzyko?

  • Wyczuwalnie miękki przewód – świadczy o wewnętrznym uszkodzeniu. Jest to dosyć poważna usterka. Jego cząstki mogą zanieczyścić cały układ i co gorsza skutecznie zapchać chłodnicę.
  • Stwardniały przewód – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia w każdej chwili. Nawet solidne dokręcenie obejmy nie zatrzyma wszelkiego rodzaju wycieków. Tak jak w powyższym przypadku konieczna jest wymiana.
  • Spuchnięty przewód – jeżeli mamy spuchnięty przewód lub nasiąknięte olejem końcówki świadczy to o zanieczyszczeniu olejem lub smarem. Podobnie jak wyżej istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia.

Sprawdzamy również czy końcówki przewodów są prawidłowo osadzone na króćcach. Oczywiście nie zapominamy o kontroli opasek zaciskowych. Muszą być dobrze zaciśnięte, jeżeli stan którejś z nich wzbudza wątpliwości, należy wymienić ją na nową, zazwyczaj śrubową.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana filtra kabinowego

Jeżeli nie stwierdzamy żadnych nieprawidłowości to przystępujemy do wymiany płynu chłodzącego. Silnik wysokoprężny w Mercedesie W210 nie należy do oszczędnych pod względem wymaganej objętości płynu chłodniczego. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich silników oraz ilość cieczy chłodzącej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2.2 (604) – 8.3L

2.2 (611) czerwiec 1998 do czerwiec 1999 – 8.3L

2.2 (611) sierpień 1999 do marzec 2002 – 9.5L

2.7 (612) – 12.6L

2.9 (602) – 9.0L

3.0 (606) – 9.0

3.0 turbo (606) – 9.5L

3.2 (613) – 13.4L

REKLAMA

Jeżeli podejmujemy się wymiany chłodnicy, całego silnika lub jego elementów również należy zalewać układ nowym płynem chłodniczym. W ten sposób zapewnimy odpowiednią ochronę nowym częścią. Zlany płyn chłodniczy należy oddać do punktu utylizacji. Nie można wylewać go w dowolne miejsce.

Zaczniemy od silników 604 i 602 różnice występujące w innych silnikach zostaną przedstawione na końcu poradnika.  Na początku odłączamy ujemną klemę akumulatora. Następnie ustawiamy pokrętło ogrzewania na pozycję MAX. Teraz odkręcamy nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego. Jeżeli silnik jest rozgrzany to należy robić to z dużą ostrożnością. W takim przypadku najlepiej robić to poprzez grubą szmatkę.

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola i obsługa automatycznej skrzyni biegów

Kolejnym krokiem jest uniesienie przodu auta. Wystarczy do tego tradycyjny lewarek razem z podstawkami. Pamiętajmy o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Teraz demontujemy dolną osłonę silnika. Na dole chłodnicy znajduje się króciec spustowy, na który zakładamy odpowiedni wąż elastyczny (średnica 12mm). Podstawiamy puste naczynie pod chłodnicę i wsadzamy do niego wcześniej zamontowany przewód.

REKLAMA

Odkręcamy korek spustowy i czekamy aż spłynie cała ciecz. Następnie wsuwamy drugi przewód o średnicy 14mm na korek spustowy w kadłubie silnika. Podstawiamy naczynie pod silnik i wykręcamy korek spustowy. Zlewamy całkowicie ciecz chłodzącą i zakręcamy korki spustowe. Zdejmujemy węże jeśli były zamontowane i montujemy dolną osłonę silnika. Opuszczamy samochód i przystępujemy do napełniania układu.

Pamiętajmy, że niedozwolone jest wlewanie zimnego płynu na rozgrzany silnik może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Bezwzględnie należy poczekać aż jego temperatura zbliży się do temperatury otoczenia. Wlewamy nowy płyn do zbiorniczka wyrównawczego. Czynność tą wykonujemy do momentu aż ciecz osiągnie poziom wyżłobienia widocznego po otwarciu pokrywy zbiorniczka.

Podłączamy przewód masowy i uruchamiamy silnik. Ustawiamy pokrętło w pozycję „MAX” i pozostawiamy pracujący silnik na delikatnie podwyższonych obrotach. Czekamy do momentu aż zostanie osiągnięta normalna temperatura pracy. Jeżeli poziom cieczy zacznie się obniżać to należy uzupełniać do odpowiedniego stany. Po odpowiednim rozgrzaniu silnika stan płynu powinien być około 1cm wyżej ponad występem.

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana tulei mechanizmu zmiany biegów

Zakręcamy wlew od zbiorniczka wyrównawczego kiedy temperatura cieczy chłodzącej zbliży się do temperatury 70 stopni. Nagrzewanie silnika kontynuujemy do momentu aż otworzy się termostat i dolny przewód przy chłodnicy będzie ciepły.

W silnikach 606, 611, 612 i 613 wymiana przebiega tak samo jednak są pewne odmienne rozwiązania konstrukcyjne. Nakrętka od zbiorniczka jest dwustopniowa. Najpierw odkręcamy ją o pół obrotu zmniejszając ciśnienie a następnie całkowicie ją odkręcamy. W silniku 3.0 (606) odkręcamy gwintowany korek z przodu głowicy cylindrów po lewej stronie. Ciesz wlewamy do momentu aż zacznie wypływać przez gwintowany korek. Zakręcamy go i przykręcamy nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego.

Tak wyglądają różnice w tej grupie silników.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Autogaz mimo wzrostu cen nic nie traci na popularności. Czy Polska pod względem samochodów napędzanych gazem jest wyjątkiem w Europie

Polska jest największym rynkiem autogazu w Europie, z ponad 3,5 milionami pojazdów zasilanych gazem płynnym, wyprzedzając Włochy. Jak wynika z danych rynkowych, autogaz pozostaje jednym z najtańszych i najpowszechniej dostępnych paliw w kraju, oferowanym na 7,4 tys. stacji.

Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

REKLAMA

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

REKLAMA

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

REKLAMA