Mercedes W210: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku Diesla
REKLAMA
REKLAMA
Filtr paliwa
Wymianę filtrów paliwa i powietrza należy przeprowadzić co 4 lata lub co 80 000 kilometrów. Do wykonania tej operacji nie będą nam potrzebne żadne specjalne narzędzia. Jedynie należy zwrócić uwagę na to, żeby kupić odpowiedni rodzaj filtrów i filtrów wstępnych. Poniżej znajduje się zestawienie materiałów eksploatacyjnych do wszystkich wersji silnikowych.
REKLAMA
- Silnik 2.2 2.9 3.0 (604/602/606) – filtr paliwa
- Silnik 3.0 (606) – wstępny filtr paliwa
- Silnik 2.2 2.7 3.2 (611/612/613) – filtr paliwa
Zobacz też: Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej
REKLAMA
Zaczniemy od pierwszej grupy silników. Na początku odkręcamy śrubę mocującą i wyjmujemy do dołu filtr paliwa. Należy wiedzieć, że jest on całkowicie wypełniony olejem napędowym i może dojść do wycieku. Dlatego warto mieć przy sobie kilka grubych szmatek i pusty pojemnik. Rozlany olej napędowy należy natychmiast wytrzeć. Teraz przechodzimy do montażu.
Montujemy nowy filtr paliwa i dokręcamy go śrubą mocującą. Pamiętajmy o założeniu nowych pierścieni uszczelniających. Uruchamiamy silnik i ustawiamy obroty na około 1500 obr/min. W ten sposób doprowadzimy do samoczynnego odpowietrzenia układu paliwa. Należy nie dopuścić do wyłączenia się silnika. Ponowne uruchomienie będzie bardzo trudne. Na samym końcu sprawdzamy czy nie ma wycieków w okolicy filtru.
Zobacz też: Mercedes W210: kontrola i obsługa automatycznej skrzyni biegów
Teraz zajmiemy się drugą grupą, w której znajduje się silnik 3.0 (606). Tutaj należy wymienić wstępny filtr paliwa.
Odkręcamy element mocujący, który znajduje się przy przewodzie paliwowym. Następnie odłączamy ten przewód i wyjmujemy wstępny filtr paliwa. W jego miejsce instalujemy nowy razem z elementem mocującym.
Podpinamy przewód paliwowy i uruchamiamy silnik. Utrzymujemy obroty na poziomie 1500 obr/min w celu odpowietrzenia układu. Na końcu sprawdzamy czy nie ma wycieków.
Ostatnia grupa to silniki 611, 612 i 613. Pierwszy krok to demontaż górnej osłony silnika. Następnie odpinamy przewody paliwowe od pokrywy filtru. Odkręcamy i zdejmujemy pierścień gwintowany razem z pokrywą. W tym momencie możemy wyjąć wkład filtru. Sprawdzamy stan obudowy we wnętrz, nie może być zanieczyszczona. Jeżeli jest taka potrzeba to musimy ją zdemontować i wyczyścić.
Zobacz też: Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?
REKLAMA
Wkładamy nowy wkład i napełniamy obudowę filtru czystym olejem aż do górnej krawędzi. Osadzamy gumowy pierścień uszczelniający i montujemy pierścień gwintowany razem z pokrywą filtru w ten sposób, żeby wszedł w rowek obudowy. Przykręcamy ręcznie pierścień gwintowany i podłączamy przewody paliwa. Należy zwrócić uwagę na kolejność, nie można pomylić miejsca montażu.
Uruchamiamy silnik i utrzymujemy obroty na poziomie 1500 obr/mon. Spowoduje to samoczynne odpowietrzenie się układu paliwowego. Sprawdzamy szczelność filtru paliwa podczas pracy silnika i zakładamy górną osłonę silnika.
Zobacz też: Zalanie samochodu po powodzi: co zrobić?
Filtr powietrza
Wymianę filtra powietrza producent zaleca przeprowadzić razem z wymianą filtru paliwa. Tutaj również nie będą potrzebne specjalistyczne narzędzia. Pamiętajmy o zakupie odpowiedniego filtra do mocy naszego auta.
Zaczynamy od silników 2.2, 2.9, 3.0 (604, 602, 606). Na początku zdejmujemy pokrywę filtru powietrza. W tym celu należy odpiąć 6 klamer mocujących. Wyjmujemy stary wkład i czyścimy dokładnie całą obudowę filtru. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki niepozostawiającej włókien. Instalujemy nowy wkład zwracając uwagę aby uszczelka gumowa równo przylegała na całej długości. Na końcu osadzamy pokrywę i zapinamy klamry mocujące.
Zobacz też: Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?
Silnik 2.2, 2.7, 3.2 (611, 612, 613). Pierwszy krok to wykręcenie sześciu śrub mocujących. Jeśli mamy silnik 6 cylindrowy to jest ich 9. Demontujemy osłonę przewodu rozdzielającego doładowane powietrze. Zdejmujemy osłonę silnika a następnie odpinamy i zsuwamy opaskę mocującą po czym odłączamy elastyczny przewód powietrza (dolotowy). Teraz odpinamy złącze od przepływomierza powietrza i odkręcamy śruby trzymające pokrywę filtru.
Wyjmujemy wkład z obudowy i zerujemy wskaźnik przeglądów. Wycieramy dokładnie wnętrze obudowy i sprawdzamy czy uszczelka dobrze leży. Zakładamy pokrywę filtra powietrza i dokręcamy wszystkie śruby mocujące. Podłączamy złącze do przepływomierza a następnie podpinamy elastyczny przewód dolotowy i zaciskamy go opaską. Montujemy osłonę silnika i wsuwamy z boku osłonę przewodu rozdzielającego powietrze doładowane. Nakładki powinny wejść w gumowe zaczepy. Na końcu kontrolujemy wszystkie połączenia.
Zobacz też: Czy warto naprawiać pęknięty zderzak, czy lepiej wymienić na nowy zamiennik?
Na koniec komentarz odnośnie okresu serwisowego. Warto wykonywać taki serwis, co roku. Koszt zakupu filtrów nie jest duży a regularna wymiana to podstawa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować się do zaleceń producenta. Nasza rada – wymiana co roku.
REKLAMA
REKLAMA