REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mercedes W210: wymiana filtru paliwa i powietrza w silniku Diesla

Robert Kuśpiel
Wymianę filtrów paliwa i powietrza należy przeprowadzić co 4 lata lub co 80 000 kilometrów.
Wymianę filtrów paliwa i powietrza należy przeprowadzić co 4 lata lub co 80 000 kilometrów.

REKLAMA

REKLAMA

Czyste filtry paliwa i powietrza są jednym z gwarantów prawidłowej eksploatacji w silnikach Diesla. W poradniku tym opisaliśmy wymianę filtrów paliwa i powietrza w Mercedesie W210.

Filtr paliwa

Wymianę filtrów paliwa i powietrza należy przeprowadzić co 4 lata lub co 80 000 kilometrów. Do wykonania tej operacji nie będą nam potrzebne żadne specjalne narzędzia. Jedynie należy zwrócić uwagę na to, żeby kupić odpowiedni rodzaj filtrów i filtrów wstępnych. Poniżej znajduje się zestawienie materiałów eksploatacyjnych do wszystkich wersji silnikowych.

REKLAMA

  • Silnik 2.2 2.9 3.0  (604/602/606) – filtr paliwa
  • Silnik 3.0 (606) – wstępny filtr paliwa
  • Silnik 2.2 2.7 3.2  (611/612/613) – filtr paliwa

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana cieczy chłodzącej

REKLAMA

Zaczniemy od pierwszej grupy silników. Na początku odkręcamy śrubę mocującą i wyjmujemy do dołu filtr paliwa. Należy wiedzieć, że jest on całkowicie wypełniony olejem napędowym i może dojść do wycieku. Dlatego warto mieć przy sobie kilka grubych szmatek i pusty pojemnik. Rozlany olej napędowy należy natychmiast wytrzeć. Teraz przechodzimy do montażu.

Montujemy nowy filtr paliwa i dokręcamy go śrubą mocującą. Pamiętajmy o założeniu nowych pierścieni uszczelniających. Uruchamiamy silnik i ustawiamy obroty na około 1500 obr/min. W ten sposób doprowadzimy do samoczynnego odpowietrzenia układu paliwa. Należy nie dopuścić do wyłączenia się silnika. Ponowne uruchomienie będzie bardzo trudne. Na samym końcu sprawdzamy czy nie ma wycieków w okolicy filtru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Mercedes W210: kontrola i obsługa automatycznej skrzyni biegów

Teraz zajmiemy się drugą grupą, w której znajduje się silnik 3.0 (606). Tutaj należy wymienić wstępny filtr paliwa.

Odkręcamy element mocujący, który znajduje się przy przewodzie paliwowym. Następnie odłączamy ten przewód i wyjmujemy wstępny filtr paliwa. W jego miejsce instalujemy nowy razem z elementem mocującym.

Podpinamy przewód paliwowy i uruchamiamy silnik. Utrzymujemy obroty na poziomie 1500 obr/min w celu odpowietrzenia układu. Na końcu sprawdzamy czy nie ma wycieków.

Ostatnia grupa to silniki 611, 612 i 613. Pierwszy krok to demontaż górnej osłony silnika. Następnie odpinamy przewody paliwowe od pokrywy filtru. Odkręcamy i zdejmujemy pierścień gwintowany razem z pokrywą. W tym momencie możemy wyjąć wkład filtru. Sprawdzamy stan obudowy we wnętrz, nie może być zanieczyszczona. Jeżeli jest taka potrzeba to musimy ją zdemontować i wyczyścić.

Zobacz też: Jak dbać o auto, którym nie jeździmy na co dzień?

REKLAMA

Wkładamy nowy wkład i napełniamy obudowę filtru czystym olejem aż do górnej krawędzi. Osadzamy gumowy pierścień uszczelniający i montujemy pierścień gwintowany razem z pokrywą filtru w ten sposób, żeby wszedł w rowek obudowy. Przykręcamy ręcznie pierścień gwintowany i podłączamy przewody paliwa. Należy zwrócić uwagę na kolejność, nie można pomylić miejsca montażu.

Uruchamiamy silnik i utrzymujemy obroty na poziomie 1500 obr/mon. Spowoduje to samoczynne odpowietrzenie się układu paliwowego. Sprawdzamy szczelność filtru paliwa podczas pracy silnika i zakładamy górną osłonę silnika.

Zobacz też: Zalanie samochodu po powodzi: co zrobić?

Filtr powietrza

Wymianę filtra powietrza producent zaleca przeprowadzić razem z wymianą filtru paliwa. Tutaj również nie będą potrzebne specjalistyczne narzędzia. Pamiętajmy o zakupie odpowiedniego filtra do mocy naszego auta.

Zaczynamy od silników 2.2, 2.9, 3.0 (604, 602, 606). Na początku zdejmujemy pokrywę filtru powietrza. W tym celu należy odpiąć 6 klamer mocujących. Wyjmujemy stary wkład i czyścimy dokładnie całą obudowę filtru. Najlepiej zrobić to za pomocą szmatki niepozostawiającej włókien. Instalujemy nowy wkład zwracając uwagę aby uszczelka gumowa równo przylegała na całej długości. Na końcu osadzamy pokrywę i zapinamy klamry mocujące.

Zobacz też: Dorabianie kluczyka nie w autoryzowanym serwisie – wady zalety, na co uważać?

Silnik 2.2, 2.7, 3.2 (611, 612, 613). Pierwszy krok to wykręcenie sześciu śrub mocujących. Jeśli mamy silnik 6 cylindrowy to jest ich 9. Demontujemy osłonę przewodu rozdzielającego doładowane powietrze. Zdejmujemy osłonę silnika a następnie odpinamy i zsuwamy opaskę mocującą po czym odłączamy elastyczny przewód powietrza (dolotowy). Teraz odpinamy złącze od przepływomierza powietrza i odkręcamy śruby trzymające pokrywę filtru.

Wyjmujemy wkład z obudowy i zerujemy wskaźnik przeglądów. Wycieramy dokładnie wnętrze obudowy i sprawdzamy czy uszczelka dobrze leży. Zakładamy pokrywę filtra powietrza i dokręcamy wszystkie śruby mocujące. Podłączamy złącze do przepływomierza a następnie podpinamy elastyczny przewód dolotowy i zaciskamy go opaską. Montujemy osłonę silnika i wsuwamy z boku osłonę przewodu rozdzielającego powietrze doładowane. Nakładki powinny wejść w gumowe zaczepy. Na końcu kontrolujemy wszystkie połączenia.

Zobacz też: Czy warto naprawiać pęknięty zderzak, czy lepiej wymienić na nowy zamiennik?

Na koniec komentarz odnośnie okresu serwisowego. Warto wykonywać taki serwis, co roku. Koszt zakupu filtrów nie jest duży a regularna wymiana to podstawa. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stosować się do zaleceń producenta. Nasza rada – wymiana co roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

REKLAMA