REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Focus MK2 i C-MAX: pomiar ciśnienia sprężania

Robert Kuśpiel
Chcąc sprawdzić jak bardzo są zużyte elementy silnika należy zmierzyć ciśnienie sprężania Fot. Ford
Chcąc sprawdzić jak bardzo są zużyte elementy silnika należy zmierzyć ciśnienie sprężania Fot. Ford

REKLAMA

REKLAMA

Pomiar ciśnienia sprężania pozwoli nam na realną ocenę stanu technicznego silnika naszego Forda. Poniżej znajduje się opis jak zmierzyć ciśnienie sprężania w modelu Focus MK2 i C-MAX.

Nie ma konkretnego przebiegu, przy którym należy wykonywać pomiar ciśnienia sprężania. Jeżeli zauważymy, że nasze auto straciło wyraźnie na dynamice to znak, że trzeba wykonać dokładny przegląd a na końcu pomiar ciśnienia sprężania. W przypadku kiedy mamy pewność, że wszystkie podzespoły (np. turbosprężarka) pracują prawidłowo to możemy podejrzewać usterkę silnika. Najczęściej spotyka się zużyte tłoki, nadpalone zawory, uszkodzenie uszczelki pod głowicą, zużyte wtryskiwacze.

REKLAMA

Zobacz też: Ford Focus MK2 i C-MAX: kontrola układu chłodzenia i wymiana płynu

Chcąc sprawdzić jak bardzo są zużyte te elementy należy zmierzyć ciśnienie sprężania. Cała operacja nie jest skomplikowana i bez problemów wykonamy ją we własnym zakresie. Ciśnienie sprężania nie jest takie same dla wszystkich wersji silnikowych. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich wersji silnikowych wraz z nominalnym ciśnieniem sprężania.

W pierwszej kolumnie znajduje się pojemność oraz moc w KM, druga kolumna przedstawia wartość nominalną w MPa, ostatnia to wartość minimalna.

Silniki benzynowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1.4 80KM       1.5 – 1.7          1.3
  • 1.6 100KM     1.5 – 1.7          1.3
  • 1.6 120KM     1.5 – 1.7          1.3
  • 1.8 120KM     1.5 – 1.7          1.3
  • 1.8 125KM     1.5 – 1.7          1.3
  • 2.0 145KM     1.5 – 1.7          1.3

Silniki Diesla

  • 1.6 90KM       2.5 – 3.0          2.1
  • 1.6 109KM     2.5 – 3.0          2.1
  • 1.8 115KM     2.8 – 3.4          2.4
  • 2.0 110KM     2.5 – 3.0          2.1
  • 2.0 136KM     2.5 – 3.0          2.1

W czasie sprawdzania ciśnienia sprężania należy kontrolować dokładnie dwie wartości. Przede wszystkim musi się mieścić w podanym powyżej zakresie wartości. Dodatkowo różnica na poszczególnych cylindrach nie powinna być większa niż 0.2 MPa dla silników benzynowych oraz 0.5 dla silników Diesla. Osiąganie jak najwyższych wartości na poszczególnym cylindrze nie jest tak istotne jak te dwa aspekty.

Zobacz też: Jak i po co przeliczać jednostki mocy?

Do przeprowadzenia tej operacji będzie nam potrzebny miernik do kontroli ciśnienia sprężania. W przypadku silników wysokoprężnych taki ciśnieniomierz powinien mieć znacznie większy zakres. Zalecamy stosować przyrządy, które mają wkręcaną końcówkę. Do wykonania tej czynności będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby.

Zaczniemy od silników benzynowych

Na początku rozgrzewamy silnik do roboczej temperatury pracy. Teraz otwieramy przednią maskę i lokalizujemy skrzynkę bezpieczników i przekaźników. Wyjmujemy przekaźnik od pompy paliwa. Znajduje się on po środku skrzynki, pomiędzy bezpiecznikami. Uruchamiamy silnik i czekamy aż zatrzyma się z powodu braku paliwa w obwodzie. W silniku 1.4 i 1.6 musimy odpiąć kostkę elektryczną, która znajduje się w zespole cewek zapłonowych.

Zobacz też: Jak wybrać olej silnikowy?

REKLAMA

Na początku musimy zdemontować świece zapłonowe. Pełny opis wymontowania w tych modelach znajduje się w odrębnym poradniku. Osoba będąca w samochodzie zaciąga hamulec ręczny i ustawia dźwignię zmiany biegów na luz. Wkręcamy lub dociskamy końcówkę przyrządu pomiarowego do otworu po świecy 1 cylindra. Druga osoba zaczyna obracać rozrusznikiem na około 7 sekund. Odczytujemy wartość ciśnienia i notujemy. Z pozostałymi cylindrami postępujemy w ten sam sposób. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Na koniec porównujemy wszystkie wartości i podejmujemy decyzję odnośnie dalszego „losu” naszego silnika. Focus MK2 i C-MAX to stosunkowo młode auta i w razie potrzeby nie powinno być problemów z kupnem używanego silnika.

A w silnikach Diesla...

Pomiar ciśnienia sprężania w silniku Diesla jest znacznie trudniejszy. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu czynnościami może okazać się to zbyt trudne. Jeżeli nie czujemy się na siłach to nie zalecamy podejmować się tej pracy. W silnikach wysokoprężnych będzie wymagany szereg dodatkowych czynności.

REKLAMA

Na początku musimy nagrzać dobrze silnik. Najlepiej udać się w krótką trasę. Po powrocie zaczynamy od demontażu chłodnicy, osłony podszybia i osłony silnika. Wyjmujemy z gniazd elektrycznych złącza wtryskiwaczy o odpinamy wtyk elektryczny od przekaźnika świec żarowych. Na przewodzie od recyrkulacji spalin powinny znajdować się trzy nakrętki, które również należy wykręcić. Następnie demontujemy przewód i wyjmujemy go z auta.

Teraz odpinamy cztery przewody od świec żarowych i wykręcamy świece. Dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku. W przypadku świec żarowych należy wykonywać tą czynność bardzo ostrożnie. Osoba będąca w samochodzie zaciąga hamulec ręczny i ustawia dźwignię zmiany biegów na luz. Wkręcamy lub dociskamy końcówkę przyrządu pomiarowego do otworu po świecy 1 cylindra. Druga osoba zaczyna obracać rozrusznikiem na około 7 sekund. Odczytujemy wartość ciśnienia i notujemy. Z pozostałymi cylindrami postępujemy w ten sam sposób. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.

Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Podobnie jak w przypadku silnika benzynowego należy porównać uzyskane wyniki i ocenić stan silnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA