Ford Focus MK2 i C-MAX: pomiar ciśnienia sprężania
REKLAMA
REKLAMA
Nie ma konkretnego przebiegu, przy którym należy wykonywać pomiar ciśnienia sprężania. Jeżeli zauważymy, że nasze auto straciło wyraźnie na dynamice to znak, że trzeba wykonać dokładny przegląd a na końcu pomiar ciśnienia sprężania. W przypadku kiedy mamy pewność, że wszystkie podzespoły (np. turbosprężarka) pracują prawidłowo to możemy podejrzewać usterkę silnika. Najczęściej spotyka się zużyte tłoki, nadpalone zawory, uszkodzenie uszczelki pod głowicą, zużyte wtryskiwacze.
REKLAMA
Zobacz też: Ford Focus MK2 i C-MAX: kontrola układu chłodzenia i wymiana płynu
Chcąc sprawdzić jak bardzo są zużyte te elementy należy zmierzyć ciśnienie sprężania. Cała operacja nie jest skomplikowana i bez problemów wykonamy ją we własnym zakresie. Ciśnienie sprężania nie jest takie same dla wszystkich wersji silnikowych. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich wersji silnikowych wraz z nominalnym ciśnieniem sprężania.
W pierwszej kolumnie znajduje się pojemność oraz moc w KM, druga kolumna przedstawia wartość nominalną w MPa, ostatnia to wartość minimalna.
Silniki benzynowe
- 1.4 80KM 1.5 – 1.7 1.3
- 1.6 100KM 1.5 – 1.7 1.3
- 1.6 120KM 1.5 – 1.7 1.3
- 1.8 120KM 1.5 – 1.7 1.3
- 1.8 125KM 1.5 – 1.7 1.3
- 2.0 145KM 1.5 – 1.7 1.3
Silniki Diesla
- 1.6 90KM 2.5 – 3.0 2.1
- 1.6 109KM 2.5 – 3.0 2.1
- 1.8 115KM 2.8 – 3.4 2.4
- 2.0 110KM 2.5 – 3.0 2.1
- 2.0 136KM 2.5 – 3.0 2.1
W czasie sprawdzania ciśnienia sprężania należy kontrolować dokładnie dwie wartości. Przede wszystkim musi się mieścić w podanym powyżej zakresie wartości. Dodatkowo różnica na poszczególnych cylindrach nie powinna być większa niż 0.2 MPa dla silników benzynowych oraz 0.5 dla silników Diesla. Osiąganie jak najwyższych wartości na poszczególnym cylindrze nie jest tak istotne jak te dwa aspekty.
Zobacz też: Jak i po co przeliczać jednostki mocy?
Do przeprowadzenia tej operacji będzie nam potrzebny miernik do kontroli ciśnienia sprężania. W przypadku silników wysokoprężnych taki ciśnieniomierz powinien mieć znacznie większy zakres. Zalecamy stosować przyrządy, które mają wkręcaną końcówkę. Do wykonania tej czynności będzie nam potrzebna pomoc drugiej osoby.
Zaczniemy od silników benzynowych
Na początku rozgrzewamy silnik do roboczej temperatury pracy. Teraz otwieramy przednią maskę i lokalizujemy skrzynkę bezpieczników i przekaźników. Wyjmujemy przekaźnik od pompy paliwa. Znajduje się on po środku skrzynki, pomiędzy bezpiecznikami. Uruchamiamy silnik i czekamy aż zatrzyma się z powodu braku paliwa w obwodzie. W silniku 1.4 i 1.6 musimy odpiąć kostkę elektryczną, która znajduje się w zespole cewek zapłonowych.
Zobacz też: Jak wybrać olej silnikowy?
REKLAMA
Na początku musimy zdemontować świece zapłonowe. Pełny opis wymontowania w tych modelach znajduje się w odrębnym poradniku. Osoba będąca w samochodzie zaciąga hamulec ręczny i ustawia dźwignię zmiany biegów na luz. Wkręcamy lub dociskamy końcówkę przyrządu pomiarowego do otworu po świecy 1 cylindra. Druga osoba zaczyna obracać rozrusznikiem na około 7 sekund. Odczytujemy wartość ciśnienia i notujemy. Z pozostałymi cylindrami postępujemy w ten sam sposób. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.
Na koniec porównujemy wszystkie wartości i podejmujemy decyzję odnośnie dalszego „losu” naszego silnika. Focus MK2 i C-MAX to stosunkowo młode auta i w razie potrzeby nie powinno być problemów z kupnem używanego silnika.
A w silnikach Diesla...
Pomiar ciśnienia sprężania w silniku Diesla jest znacznie trudniejszy. Dla osób, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu czynnościami może okazać się to zbyt trudne. Jeżeli nie czujemy się na siłach to nie zalecamy podejmować się tej pracy. W silnikach wysokoprężnych będzie wymagany szereg dodatkowych czynności.
REKLAMA
Na początku musimy nagrzać dobrze silnik. Najlepiej udać się w krótką trasę. Po powrocie zaczynamy od demontażu chłodnicy, osłony podszybia i osłony silnika. Wyjmujemy z gniazd elektrycznych złącza wtryskiwaczy o odpinamy wtyk elektryczny od przekaźnika świec żarowych. Na przewodzie od recyrkulacji spalin powinny znajdować się trzy nakrętki, które również należy wykręcić. Następnie demontujemy przewód i wyjmujemy go z auta.
Teraz odpinamy cztery przewody od świec żarowych i wykręcamy świece. Dokładny opis znajduje się w oddzielnym poradniku. W przypadku świec żarowych należy wykonywać tą czynność bardzo ostrożnie. Osoba będąca w samochodzie zaciąga hamulec ręczny i ustawia dźwignię zmiany biegów na luz. Wkręcamy lub dociskamy końcówkę przyrządu pomiarowego do otworu po świecy 1 cylindra. Druga osoba zaczyna obracać rozrusznikiem na około 7 sekund. Odczytujemy wartość ciśnienia i notujemy. Z pozostałymi cylindrami postępujemy w ten sam sposób. Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności.
Zobacz też: Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?
Montaż przeprowadzamy w odwrotnej kolejności. Podobnie jak w przypadku silnika benzynowego należy porównać uzyskane wyniki i ocenić stan silnika.
REKLAMA
REKLAMA