REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ford Mondeo MK3: wymiana świec zapłonowych

Robert Kuśpiel
Wymiana świec zapłonowych w Fordzie Mondeo MK3.
Wymiana świec zapłonowych w Fordzie Mondeo MK3.

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana świec zapłonowych jest bardzo ważna. Większość kierowców aut z silnikiem benzynowym zapomina o ich istnieniu. Poniżej opis jak prawidłowo wykonać taką wymianę.

W silniku benzynowym w Fordzie Mondeo kierowcy często zapominają o wymianie świec. W przypadku Diesla (i świec żarowych) potrafią one przypomnieć się kierowcy podczas okresu zimowego kiedy pojawia się problem z rozruchem. Ford w modelu Mondeo trzeciej generacji przewiduje wymianę świec zapłonowych co 6 lat lub 120 000km. Jest to przebieg przy którym świece mogą kwalifikować się do wymiany.

REKLAMA

Zobacz też: Ford Mondeo MK3: wymiana filtru paliwa

REKLAMA

Koszt zakupu świec nie jest duży. Jedna sztuka to wydatek ok. 20 zł. Oczywiście są i droższe modele. Do wymiany będzie nam potrzebny klucz do świec oraz 4 lub 6 świec zapłonowych. Jeżeli udamy się ze starymi do sklepu najprawdopodobniej nie kupimy takich samych o identycznym oznaczeniu. Będą o takich samych właściwościach jednak z innym oznaczeniem. Dlatego warto podać sprzedawcy rok produkcji naszego auta, pojemność oraz numer nadwozia. Pozwoli to na idealne dobranie według katalogu.

Zaczynamy od wyłączenia zapłonu. Podnosimy przednią maskę i zdejmujemy górną osłonę silnika. Teraz zdejmujemy końcówki przewodów wysokiego napięcia ze świec. Pamiętajmy, że robimy to chwytając za końcówki. Niedopuszczalne jest łapanie za przewody. Wszelkiego rodzaju przekrzywianie i szarpanie może doprowadzić do ich uszkodzenia. Jeżeli będzie taka potrzeba można odłączyć je od modułu zapłonowego.

Zobacz też: Ford Mondeo MK3: kontrola układu chłodzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed demontażem świec należy przygotować odpowiednio ich okolice. Najlepiej wyczyścić ja za pomocą sprężonego powietrza lub odkurzacza. Wszelkie zabrudzenia nie mogą zostać wprowadzone do wnętrza silnika ani osadzić się na gwincie. Wykręcamy świece zachowując dużą ostrożność. Należy prowadzić klucz prosto, nie można przekrzywiać go na boki. Wszystko robimy z dużym wyczuciem.

REKLAMA

W przypadku świec zapłonowych jest mniejsze ryzyko ukręcenia jak ma to miejsce w żarowych. W przypadku takiej sytuacji najprawdopodobniej będziemy musieli się udać do warsztatu zajmującego się wykręcaniem uszkodzonych świec żarowych. Wkręcamy je na początku ręcznie, aby prawidłowo "złapać" gwint (świeca powinna wkręcać się lekko i nie stawiać oporu) a następnie dociągamy kluczem. Jeżeli mamy na wyposażeniu klucz dynamometryczny ustawiamy moment na 12Nm.

Osoby nie posiadające takiego przyrządu muszą dokręcać świece na wyczucie. Tutaj trzeba mieć pewne doświadczenie, bardzo łatwo ukręcić świece. Po wymianie wszystkich, zakładamy końcówki przewodów. Unikajmy przekrzywiania ich. Na końcu zakładamy górną osłonę silnika i odpalamy samochód. Nie powinno być żadnych problemów z jego rozruchem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA