REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co wymienić po zakupie używanego samochodu?

Co wymienić po zakupie używanego samochodu?
Co wymienić po zakupie używanego samochodu?

REKLAMA

REKLAMA

Zakup używanego samochodu, bez względu na zapewnienie poprzedniego właściciela odnośnie skrupulatnej wymiany materiałów eksploatacyjnych, zawsze powinien łączyć się z koniecznością wymiany niektórych elementów. Których?

Według danych GIPA, w zeszłym roku zaimportowano aż 749 tysięcy używanych samochodów osobowych. Początkujący kierowcy, którzy jeszcze zdobywają doświadczenie za kółkiem niechętnie kupują auta z salonu. Zakup używanego samochodu wiąże się jednak z pewnym ryzykiem. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, doradza na co zwrócić uwagę po kupnie używanego auta.

REKLAMA

Zobacz też: Przegląd samochodu przed podróżą - co zabrać ze sobą w trasę?

Czym się kierować przy zakupie używanego samochodu?

REKLAMA

Przede wszystkim, kierowcy nie powinni decydować się na samochód, którego kupno pochłonie cały budżet. Każdy samochód używany niezależnie od stanu, przebiegu czy rocznika, zaraz po zakupie wymagać będzie doinwestowania. W jakie elementy bezwzględnie powinniśmy zainwestować, by cieszyć się bezproblemową eksploatacją?

W zależności od marki i modelu ceny poszczególnych usług i podzespołów bardzo się różnią. Najbezpieczniej założyć, że na „pakiet startowy” potrzebujemy ok. 10% kwoty, jaką przeznaczyliśmy na zakup auta. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na pojazd z silnikiem benzynowym czy wysokoprężnym, zaraz po zakupie wymienić powinniśmy rozrząd. Usługa ta pochłonie sporo pieniędzy, ale pozwoli nam uniknąć kosztownej awarii jednostki napędowej” – mówi Andrzej Świątkowski, Dyrektor Auto Centrum Feu Vert w Jankach.

Zobacz też: Test Opel Astra Sports Tourer 1.4 Turbo 140 KM LPGTEC

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana pasków rozrządu

W większości współczesnych samochodów napęd rozrządu realizowany jest poprzez paski rozrządu. Natomiast niektóre konstrukcje oparte są o napęd łańcuchowy, co nie jest jeszcze równoznaczne z brakiem konieczności jego okresowej wymiany.  Przed wyborem konkretnego auta powinniśmy sprawdzić, jaki rodzaj rozrządu zastosowano w interesującym nas modelu. Jeśli w układzie rozrządu zastosowano pasek, zaraz po zakupie powinniśmy bezwzględnie go wymienić wraz z wszystkimi elementami współpanującymi – nie należy zapominać o pompie cieczy i rolkach prowadzących i napinającej. Lepiej nie sugerować się zapewnieniami sprzedawcy czy przebiegiem, który może wskazywać, że do wymiany pozostało jeszcze sporo czasu. Zerwanie paska rozrządu w większości przypadków kończy się zniszczeniem jednostki napędowej. Nagły brak synchronizacji między otwierającymi się zaworami a pracującym tłokiem sprawia, że ten ostatni uderza w zawory niszcząc je wraz z głowicą. Remont uszkodzonego w taki sposób silnika może w wielu przypadkach przekroczyć wartość auta. Pamiętajmy również, by zawsze decydować się na wymianę tzw. „kompletnego” rozrządu – wraz z hydraulicznymi napinaczami. Usterka napinacza również skończy się „przeskoczeniem” paska i zniszczeniem zaworów. Koszt wymiany rozrządu dla większości popularnych marek waha się w granicach od 300 do 1000 zł. W nowszych pojazdach, które wyposażone są w system zmiennych faz rozrządu, przy wymianie paska powinno wymienić się również tzw. wariator.

Zobacz też: Bagażnik dachowy - jak wybrać, jak pakować?

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Oprócz rozrządu do bezwzględnej wymiany zaraz po zakupie kwalifikuje się też olej (wraz z filtrem) oraz filtr powietrza. W tym przypadku warto skorzystać z płukania układu olejowego dla jego najlepszego oczyszczenia. 

REKLAMA

„Dla zachowania bezpieczeństwa polecamy również wymianę pozostałych płynów: chłodniczego i hamulcowego. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na ten ostatni. Płyn hamulcowy, z racji swoich higroskopijnych właściwości z wiekiem wchłania coraz więcej wody, co przekłada się na skuteczność hamulców. W przypadku silników benzynowych kompletny przegląd po zakupie powinien również obejmować wymianę świec zapłonowych. Właściciele aut z silnikami Diesla bezwzględnie muszą wymienić filtr paliwa. Nowoczesne silniki wysokoprężne są bardzo wrażliwe na jakość oleju napędowego, w filtrze odkłada się również woda, która w przypadku dużych mrozów może unieruchomić nasze auto. Większość przypadłości nowoczesnych diesli, takich jak np. nierówna praca czy braki w mocy często bierze się właśnie z zapchanego filtra paliwa. Nowoczesne serwisy proponują usługę czyszczenia układu paliwowego i czyszczenia wtryskiwaczy. Zabieg ten  zapewni czystość układu paliwowego oraz poprawne warunki pracy silnika” – dodaje Andrzej Świątkowski.

Dobrym rozwiązaniem jest również prowadzenie książki napraw, w której dokumentowana jest cała historia napraw. Dzięki temu kupujący dokładnie wie kiedy i jakie czynności zostały wykonane w samochodzie oraz jakie części zostały wymienione. Właściciel ma z kolei mocne argumenty potwierdzające stan i wartość sprzedawanego auta.

Źródło: Materiały prasowe Feu Vert

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA