REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samochody zasilą mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Connected Life Magazine
Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.
Elektryczny Nissan Leaf.
Elektryczny Nissan Leaf.
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Przyszłość smart city? Dwukierunkowa wymiana energii elektrycznej pomiędzy samochodami a infrastrukturą. W skrócie: chodzi o możliwość wykorzystania prądu zgromadzonego w akumulatorach auta do zasilnia np. mieszkania.

Pojazdy zasilane prądem powoli wypracowują sobie pozycję w motoryzacyjnym świecie. Z perspektywy inteligentnego miasta stanowią niezwykle ważny element systemu transportu: są ekologiczne i ciche, a to ogromna wartość. Nie dziwi więc, że nad implementacją elektrycznych aut w struktury smart city pracują zarówno producenci samochodów, jaki specjaliści od rozwiązań technologicznych.

REKLAMA

Przykładem jest współpraca firm Nissan i Endesa. Poinformowały one o rozpoczęciu projektu, którego celem jest stworzenie systemu włączenia pojazdów do sieci elektroenergetycznej (vehicle-to-grid, V2G) na skalę masową. O co w tym chodzi?

Zobacz też: Sposoby na wykorzystanie GPS

Odsprzedać nadmiar energii z samochodu

W długofalowych wizjach zakłada się, że samochody elektryczne będą centralnym elementem zintegrowanego systemu, w którym ich właściciele mogliby uczestniczyć w hurtowym obrocie energią zgromadzoną w akumulatorach pojazdów, a tym samym obniżać koszty eksploatacji pojazdów. Innymi słowy – odsprzedawać nadmiar energii. W tym wcale nie tak odległym scenariuszu użytkownik auta nie tylko zdecyduje, kiedy i gdzie naładować akumulator, ale także kiedy najlepiej spożytkować lub odsprzedać zgromadzoną energię.
W ten sposób może uzyskiwać finansowo wymierne korzyści w postaci zaoszczędzonej energii, a jednocześnie w maksymalnym stopniu wykorzystywać jej odnawialne źródła.

Zobacz też: Test Lexus CT 200h

Dalszy ciąg materiału pod wideo

System Vehicle to Grid (V2G)

REKLAMA

System Vehicle to Grid (V2G) składa się z dwukierunkowej ładowarki Endesa oraz układu zarządzania energią, który może obsługiwać również pozasieciowe, odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne i turbiny wiatrowe. Za pomocą tego wyposażenia właściciel Nissana LEAF lub e-NV200 może ładować samochód poza godzinami szczytu energetycznego, korzystając z tańszej taryfy, a następnie zużywać energię zgromadzoną
w akumulatorze pojazdu na potrzeby gospodarstwa domowego w okresie obowiązywania wyższej taryfy, a nawet odsprzedawać ją z zyskiem do sieci. Energia elektryczna wytworzona w panelach słonecznych lub turbinach wiatrowych może być wykorzystana do ładowania akumulatora auta, zasilania urządzeń w domu i firmie lub odprowadzona do publicznej sieci elektroenergetycznej.

Technologię V2G Endesa zaprezentowała po raz pierwszy w 2008 r. w Smartcity Malaga – na poligonie doświadczalnym służącym firmie do testowania rozwiązań dla inteligentnych miast. Kolejny pokaz ewoluującej technologii zorganizowano w 2012 r. w ramach projektu ZEM2ALL. Dziś Endesa wraz z Nissanem jako partnerem z branży motoryzacyjnej, przeprowadzi pełną prezentację gotowego do wprowadzenia na rynek i niskokosztowego systemu w Madrycie.

Tekst: Maciej Pobocha, Connected Life Magazine

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA